Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Černé díry z virtuální observatoře

Virtuální observatoř -- soubor mnoha pozorování z několika teleskopů, v různých oblastech elektromagnetického spektra, tvořící ucelený obraz vesmíru. A to celé dostupné z pohodlí běžného osobního počítače. Pomocí jedné takové se evropským astronomům podařilo objevit množství dosud skrytých černých děr v centrech aktivních galaxií.

Aktivní černé díry, tedy ty, které pohlcují okolní materiál a ten je tak nucen k záření, jsou v centrech aktivních galaxií běžnou záležitostí. Uvádí se, že asi desetina z velkých spirálních galaxii, včetně naší -- Mléčné Dráhy, patří do této kategorie a v aktivním stádiu existují asi desetinu svého života. Tyto galaxie pak označujeme jako Seyfertovy -- podle jejich objevitele Carla K. Seyferta (1911-1960). Většina ze známých příslušnic této skupiny se řadí do podkategorie Seyfertovy galaxie 2, což jsou poměrně slabé galaxie s méně aktivní černou dírou ve svém středu. Naproti tomu druhá zářivější skupina -- Seyfertovy galaxie 1 s výkonnější černou dírou zůstávala doposud neodhalena.

Černé díry v centrech galaxií jsou obklopeny pracho-plynným oblakem, tvořícím kolem černé díry límec (torus) materiálu, který je přitahován centrální černou dírou a na úkor své gravitační energie vyzařuje elektromagnetické záření intenzivněji než zbytek galaxie a jádro se tak stává dominantou celého hvězdného ostrova. Pokud galaxii sledujeme z nadhledu nebo podhledu, máme na její jádro nerušený výhled a černou díru v něm pak označujeme jako "zdroj typu 1". V opačném případě nám torus látky zastiňuje centrální objekt v oblasti elektromagnetického spektra od blízkého infračerveného po měkké rentgenové záření a my hovoříme o "zdroji typu 2".

Ilustrační foto...

Astrofyzikální virtuální observatoř (AVO) se skládá z pozorování jak pozemních, tak i vesmírných teleskopů zahrnujících obří teleskop (VLT) Evropské jižní observatoře (ESO), rentgenovou družici Chandra a Hubblův vesmírný teleskop. Zkombinováním dat z těchto dalekohledů vznikla unikátní mapa části oblohy v několika oblastech spektra. Díky této falešné spektroskopii, se podařilo odhalit černé díry v centrech galaxií i u těch objektů, jejichž světlo je příliš slabé na to, aby se dalo rozložit do spektra.

Takto bylo objeveno na třicet superhmotných černých děr ve dvou oblastech oblohy umožňujících hluboký pohled do vesmíru pozemním i orbitálním dalekohledům. Ukázalo se, že astronomové asi pětkrát podcenili počet supermasivních černých děr ve vesmíru. Výsledky tohohle výzkumu jako prvního celého postaveného na virtuální observatoři tak pomohou k pochopení vývoje těchto extrémních objektů a zpřesnění dosavadních kosmologických modelů.

Virtuální observatoř se rozšířením o další pozorovaní jiných teleskopů ve zbylých částech spektra může stát, díky propojení robotických dalekohledů a astronomů na celém světě prostřednictvím, dnes již celoplanetární, sítě internet unikátním nástrojem pro pohodlné objevy v oboru astronomie.

Zdeněk Janák

 IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Astronomické částky VII
Ilustrační foto...
Nad Českem létají modely kosmických nafukovac
Ilustrační foto...
Historie dobývání Marsu – díl třetí (Mars
Ilustrační foto...
Za límečkem černé díry
Ilustrační foto...
V sobotu odstartuje kosmická sonda Dawn
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691