Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Už druhý denní bolid!

Ve středu 10. května 2000 večer v 19:15 středoevropského letního času prolétnul nad Moravou už druhý bolid.

Ilustrační foto...Hrubý rozbor letu zemskou atmosférou naznačuje, že začal ve výšce zhruba osmdesáti kilometrů nad Ivančicemi a skončil někde nad západním Slovenskem. Potvrdila nám to řada náhodných pozorovatelů, kteří nás o úkazu informovali už v průběhu večera. Meteor byl v porovnání se sobotním o něco slabší a zanechal za sebou několik desítek sekund dlouhou stopu. Popis jeho barvy se pohybuje od oslnivě bílé, přes modrou až po červenou. Je zřejmé, že během letu vybuchnul a rozpadnul se na několik částí. Zajímavostí je, že čas přeletu lze spolehlivě určit podle konce úvodní znělky Událostí vysílané Českou televizí.

"Nemám pro to žádné vysvětlení, zdá se, že je to náhoda. Pravděpodobně je to náhoda, ovšem pokud se nám podaří zrekonstruovat dráhu bolidu, budeme vědět, jestli spolu nějak souvisí nebo dne. Ovšem dva bolidy pořád mohou být náhoda," popsal nám souvislost mezi meteorem ze soboty 6. května a středy 10. května Jiří Borovička z Oddělení meziplanetární hmoty Astronomického ústavu České akademie věd v Ondřejově. Alespoň v případě sobotní události je navíc pravděpodobné, že se podařilo nalézt malý zbytek z tělesa, které úkaz způsobilo. "V následujících dnech, budeme analyzovat data, která jsme získali kolem prvního bolidu. Máme dva videozáznamy, budeme dál shromažďovat vizuální pozorování a pokusíme se odvodit dráhu," dokončil v telefonickém rozhovoru popis nejbližších dní Jiří Borovička.

Vazeni kolegove,
omlouvam Vam se, za ponekud nervozni prvni zpravu, ale vypada to, ze tu mame dalsi denní nebo spise podvecerni bolid. Nejprve jsem si myslel, ze se jedna o ptakovinu (pokud ano, predem se omlouvam). Lide jsou asi ovlivneni zpravami z TV a vidi bolid ve vsem, co je na obloze, ale ve chvili, kdy ukaz nahlasili, byla ještě dost jasna obloha a tak se muselo jednat o skutecne napadny ukaz. I jejich popis ukazuje spise na velmi jasny bolid nez napr. Iridium nebo letadlo. Mam prozatim hlaseni od dvou nezavislych pozorovatelu:

Pani Hanova Iveta, priblizny cas ukazu 19:20 SELC, delka trvani: asi 20 sec, spise mene (myslim, ze hrube prestrelila), lokalita: Mikuluvka (u Vsetina), jasna ohniva kapka, zanechala za sebou stopu jako po letadle, smer letu JZ vyska priblizne 45 - 60 stupnu, zvukove efekty zadne.

Pan Snizek, priblizny cas ukazu 19:15 SELC, lokalita: Lipnik nad Becvou (vi presne, kde ukaz pozoroval), delka trvani kolem 2 sec, velmi jasny ukaz, smer letu (udava na Nove Dvory, coz odpovida zhruba rovnez na JZ), vyska, je schopen urcit pozdeji, zvukove efekty zadne.

Ilustrační foto...

Potvrzuji pozorovani bolitu ve stredu 10. kvetna 2000. Zcela nahodou jsem jej zpozoroval, kdyz jsem se sel zrovna divat na Udalosti. Prochazel jsem kolem okna a najednou vidim silne zarici letici objekt. V prvni fazi to byla vicemene jasne belava zar, pote se zmenil v ohnivy bod a nasledne serozpadl na nekolik mensich objektu, ktere se spalily v atmosfere. Cely jev netrval snad ani jednu sekundu. Po bolitu zustala kourova stopa, ktera se asi po sedmi minutach rozpadla. Utvar se skutecne objevil asi v 19.15,nebot prave doznela uvodni znelka Udalosti. Misto pozorovani bylo v Opave a bolit se objevil zhruba na jiho-zapad od meho mista pozorovani. Martin Drapela.

Tolik popisy středeční události. Co dodat? Snad jen zvolání: To je šílené!

Jiří Dušek

| Zdroj:  IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Hubble si nasadil Koňskou hlavu
Ilustrační foto...
Mňam. Aneb príma planeta!
Ilustrační foto...
Několik vět: Zdeněk Sekanina o kometě Holmes
Ilustrační foto...
Marťanský soubor písní a tanců
Ilustrační foto...
Radiové krysy
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691