Několika měsíční přípravy projektu Venus Transit 2004 vyvrcholily v úterý 2004, kdy nastal onen očekávaný „den D“. Do projektu se zapojily hvězdárny, skupiny, jednotlivci, ale především velké množství základních a středních škol. Mezi nimi byla i Střední průmyslová škola ve Frýdku – Místku.
Hlavními úkoly pozorování bylo změřit čtyři kontakty Venuše a především pak ukázat přechod Venuše přes sluneční disk co nejvíce lidem. Hlavní přípravy na pozorování proběhly den před úkazem. Samotné pozorování proběhlo na hřišti školy, kde byly připraveny dva čočkové dalekohledy (60 mm a 50 mm) a také počítač připojený k Internetu.
V 6 hodin ráno sice vypadalo počasí poměrně dobře, ale už v 7 hodin se beznadějně zatáhlo a tak bylo jisté, že se nám první dva kontakty nepodaří změřit. Mezi prvním a druhým kontaktem sice na pár minut Slunce vysvitlo, ale pak se ještě více zatáhlo a po osmé hodině dokonce spadlo pár kapek deště. A tak to vypadalo, že více než svářečská skla a dva připravené dalekohledy, využijeme Internet a přímý přenos z hvězdáren. Špatně vypadala i předpověď počasí. Meteorologové předpovídali deště a bouřky. V 9:15 však nastal zázrak, když se začalo nečekaně a rychle vyjasňovat. Dobré počasí vydrželo po celý úkaz a ony bouřky přišly nad Frýdek-Místek až večer. Přesné časy všech kontaktů se nám sice nepodařilo změřit, ale hlavní cíl splněn byl - úkaz jsme viděli a mohli jsme jej předvést desítkám dalších lidí.



Pozorování na SPŠ ve Frýdku-Místku zajistili: z leva: Mgr.Martin Tobiáš, Petr Kubala a Lukáš Dorda.
Změřené časy na SPŠ:
První kontakt: nenaměřeno
Druhý kontakt: nenaměřeno
Třetí kontakt: 13h 03 min 34s
Čtvrtý kontakt: 13h 22 min 49s
Je úterý 8.června 2004, nad Frýdkem-Místkem zapadá Slunce a „úkaz století“ je pryč. Většina lidí, kteří ho s úžasem pozorovali, se zítra vrátí k běžnému životu. I pro astronomy jde život dál a i když se podobné úkazy odehrávají jednou za život, nové fotografie a poznatky z blízkého i vzdáleného vesmíru budou přicházet dnes, zítra a pořád.
Říkám si kdo a jak bude pozorovat přechod Venuše v roce 2012 a především pak v roce 2117. Budou zde vůbec ještě lidé? A nadchne je tento úkaz stejně jako nás?
Všechny fotografie byly pořízeny projekcí na stínítko pomocí refraktorů (50 a 60 mm).
Foto: Mgr. Martin Tobiáš, HP Photosmart 735.


Další fotografie naleznete zde