Ještě tomu není ani týden. Přechod Venuše byl fádní i zábavný. Bylo to něco neobyčejného a co víc, vyšlo počasí.
Nadcházející dny přinesou například Měsíc kolem novu, u nás dobře viditelný od sobotního večera. Na denní obloze lze
vyhledat tenký srpek Venuše, těsně po západu Slunce můžeme vyhledat Jupiter. Sonda Cassini je již prakticky u Saturnu,
právě vyfotografovala měsíc Phoebe a podle všeho bude mít parádní výsledky.
Měsíc a planety
Ačkoliv je tomu již měsíc, díky tomu, že fotím na klasický negativ, mám vzpomínku na minulé seskupení ještě čerstvou.Fotky jsem právě zpracoval. Přestože byla Venuše nízko, dala se ještě dobře pozorovat. Nad ní vlevo zářila skupinka Měsíce,Marsu, Saturnu a vlevo nahoře byl Jupiter. Některé fotografie najdete také u mě na webua tady je jedna ukázka.
Měsíc, Mars, Saturn a Venuše 22. 5. 2004Když bude výborné nebe, měl by ještě být vidět Saturn, ale mnohem hůře, podobně jako Mars,nacházející se vlevo od Blíženců. Nejhezčí podívanou tak opět přichystá Měsíc, jehož popelavý svit bude krom tenkého srpku neobyčejně snadno viditelný. Na obrázku je situace od soboty do pondělí po 22. hodině.
Mladý Měsíc nad severozápadním obzorem.Kometa C/2001 Q4 (NEAT)
Pozorovatelná i malým dalekohledem vysoko na obloze, díky malé vzdálenosti od severního pólu (35°). Ohon by měl být stále patrný. Dobře jej zachytí fotografie.
Kometu nalezneme nedaleko nejznámějšího souhvězdí Velkého vozu.Jupiter
Noc z úterka na středu přinese přechod Ió a červené skvrny. Európa se představí se svým stínem v sobotu večer a na nedělije přichystán zřejmě nejideálnější přechod červené skvrny.

Cassini a Phoebe
11. června nastal očekávaný průlet sondy Cassini kolem Saturnova měsíčku Phoebe. Na Zemi přišly velmi ostré záběry již v minulých dnech a podle všeho se máme na co těšit. Cassini provede v tomto týdnu dva korekční manévry a od července bude na oběžné dráze "pána prstenů".
Phoebe, zdroj: JPLVýročí kosmonautiky
Týden je nabitý různými výročími z kosmonautiky,například prvními starty něžného pohlaví v obou velmocech.
Co se Marsu týče, je dobré připomenout, že Opportunity zvládá sjezd i výjezd do velkého kráteru Endurance a tudíž jej asi prozkoumá, zatímco Spirit právě dorazila k úpatí Columbia hills (ujela více než 3 km po povrchu Marsu). Čeká nás nová etepa zajímavých výzkumů.