Ještě nedávno se zdálo, že je všechno v pořádku. Věk jedněch z nejstarších
pozorovaných hvězd, které se nacházejí v kulových hvězdokupách, vycházel menší
než předpokládané stáří vesmíru. Nová měření rychlosti průběhu jaderných reakcí
však vedou k závěru, že by hvězdy kulových hvězdokup měly být zhruba o jednu
miliardu let starší. Odhad jejich věku by pak převyšoval předpokládané stáří
vesmíru. Budeme tedy muset opravit odhad stáří vesmíru?
Pro dnešní astronomii už dávno nejsou důležitá pouze pozorování pozemskýmidalekohledy. Všichni velmi dobře víme, jak nenahraditelná jsou pozorování zoběžné dráhy Země. Ale nejen to, kromě pozorování uskutečněných stovky kilometrůnad našimi hlavami jsou významné také experimenty probíhající naopak stovkymetrů pod zemských povrchem. V těchto místech již pozorování neruší kosmickézáření a proto je zde výhodné provádět citlivé částicové experimenty. Jednomu ztěchto experimentů, probíhajícímu v rámci projektu LUNA (Laboratory forUnderground Nuclear Astrophysics), se podařilo změřit rychlost průběhu důležitých jaderných reakcí tzv. CNO cyklu. Prostřednictvím těchto reakcí, ve kterých vystupují jádra uhlíku, dusíku a kyslíku jako katalyzátory, dochází k přeměně jader vodíku na jádra helia. Proto je přesná znalost rychlosti reakcí CNO cyklu důležitá pro výpočet stavby a vývoje hvězd.

V jádrech hvězd hlavní posloupnosti může docházet k přeměně vodíku na helium vpodstatě dvěma způsoby. V jádru našeho Slunce a dalších méně hmotných hvězdprobíhá hoření vodíku především prostřednictvím p-p řetězce, při kterém se jádravodíku v podstatě přímo slučují na jádra helia. Naopak v jádrech hmotnějšíchhvězd, které mají vyšší centrální teploty, je mnohem důležitější tzv. CNO cyklus. V tomto cyklu vystupují jádra uhlíku, dusíku a kyslíku jako jakési katalyzátory. Hvězdy kulových hvězdokup patří mezi méně hmotné hvězdy, během doby kdy setrvávají na hlavní posloupnosti tedy v jejich jádrech probíhá především p-p řetězec. Zdálo by se tedy, že nová měření rychlosti reakcí CNO cyklu by neměla mít na odhad stáří kulových hvězdokup žádný vliv. Tak tomu ale kupodivu není, protože během vývoje hvězdy na hlavní posloupnosti dochází k mírnému nárůstu centrální teploty a tlaku. A protože srostoucí centrální teplotou roste také podíl reakcí CNO cyklu, tak i v případě málo hmotných hvězd se v závěrečných fázích vývoje na hlavní posloupnosti přeci jenom uplatní i CNO cyklus.

Nové výpočty vývoje hvězd kulových hvězdokup, které provedl mezinárodní týmastronomů pod vedením Itala G. Imbrianiho ukazují, že dosavadní odhady stáříkulových hvězdokup jsou podhodnocené. Právě v důsledku odlišné rychlosti reakcí CNO cyklu by měly být kulové hvězdokupy asi o miliardu let starší než se doposud předpokládalo, tedy více než 14 miliard let. Což je bohužel víc, než je současný odhad věku vesmíru 13,7 miliardy let, získaný na základě kosmologických měření. Tým astronomů proto došel k závěru, že bychom měli stáří vesmíru poněkud poopravit, podle jejich výsledků by měl být vesmír zhruba o miliardu let starší.
Měli bychom tedy začít přepisovat učebnice? Na to je myslím stále dost času.Chyba totiž vůbec nemusí být na straně kosmologických modelů. A tak si narozluštění této malé hádanky budeme muset ještě počkat. Je vidět, že námpříroda jenom nerada odhaluje svá tajemství. A snad právě proto je její studiumtak zajímavé.