Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Další stopa člověka na Měsíci za miliardy dolarů

Po měsících úvah a dohadů nad celkovým účtem za ambiciózní plán George Bushe, který mimo jiné počítá s obnovením letů lidské posádky k Měsíci, začíná být konečně trochu jasno. Podle interní analýzy, kterou vypracoval výbor amerického Kongresu, bude nová cesta k Měsíci do roku 2020 stát přibližně šedesát čtyři miliardy dolarů, tedy podstatně méně, než se čekalo. Dobré zprávy tím ale bohužel končí.

Přestože je cena za nový lunární program na první pohled obrovská (téměř šestkrát převyšuje běžný roční rozpočet NASA), je to stále mnohem méně, než očekávali největší kritici nového kosmického programu. Zřejmě se tak neskuteční katastrofické scénáře, které předpokládaly výdaje v řádu stovek miliard dolarů. I přesto znamená pro NASA naplnění politické objednávky obrovskou zátěž, jejíž důsledky se projeví v celé šíři jejích aktivit.

Ilustrační foto...

Zpráva komise rozděluje náklady lunárního programu na dvě hlavní části. Tou první je vývoj nového dopravního prostředku s názvem Crew Exploration Vehicle (CEV), jehož odhadované náklady dosáhnou 24 miliardy dolarů. CEV bude plnit podobnou úlohu jako velitelský modul při misích Apollo a jeho hlavním úkolem bude bezpečně dopravit lidskou posádku na měsíční orbitu. Dalších 40 miliard dolarů bude stát vývoj lunárního modulu, který bude dopravovat astronauty mezi CEV a povrchem Měsíce.

Celková suma ale prakticky jistě nebude konečná. Finanční výhled totiž zahrnuje pouze náklady na vývoj dopravního prostředku, ale už nepočítá s náklady na samotnou realizaci mise. NASA se navíc téměř pravidelně nedaří dodržovat odhadované náklady na jednotlivé projekty, o čemž nejlépe vypovídá aktuální cena provozu raketoplánů nebo situace kolem mezinárodní kosmické stanice ISS. Aby toho nebylo málo, tak velkou část potřebných financí bude muset najít ve vlastním rozpočtu. Přestože to vypadá jako špatný vtip, zpráva komise zcela vážně ukazuje na oblasti, které se v dalších letech pravděpodobně ocitnou na samotné hranici přežití.

Podle analýzy bude muset NASA v letech 2005 – 2009 ušetřit 11.6 miliardy dolarů, tedy celý jeden svůj běžný rozpočet. Úspory jsou rozděleny do následujících kategorií:

5.9 miliardy: omezení programu letů posádek na oběžnou dráhu
1.2 miliardy: ukončení aktivit na mezinárodní kosmické stanici ISS, které nemají přímou souvislost s novým kosmickým programem
1.5 miliardy: postupná redukce programu raketoplánů
2.7 miliardy: zastavení výzkumu Země pod hlavičkou NASA a zrušení dosud plánovaných příbuzných projektů.

Zbývající částku, která činí zhruba 300 milionů dolarů, by měla NASA ušetřit seškrtáním vývoje některých nových technologií a odložením různých aktivit. I tak ale bude pro uskutečnění ambiciózního lunárního programu potřebovat dodatečných 53 miliardy dolarů pro období v letech 2010 až 2020.

NASA tak v čele se svým ředitelem Seanem O‘Keefem strká hlavu do oprátky. Masivní přesměrování finančních toků do lunárního programu totiž představuje splnění politické objednávky a nikde není psáno, že plány budoucí americké administrativy nebo mínění veřejnosti budou představě lidské posádky na Měsíci trvale nakloněny. Například už dnes se američtí představitelé netají tím, že vedle výzkumu napojeného na lunární program jsou jediným důvodem americké účasti na programu mezinárodní kosmické stanice ISS mezinárodní dohody. Pokud dojde v budoucnu ke zrušení lunárního programu, NASA se už k prakticky beznadějnému programu ISS znovu nepřipojí. Mnohem větší problém ovšem představuje seškrtání výzkumu Země. Stačí jenom připomenout významný podíl NASA při výzkumu jevu globálního oteplení.

Ředitel O’Keefe navíc před nedávnem v Kongresu oznámil, že v případě nedostatku financí NASA upřednostní zpoždění programu před navýšením rozpočtu. Vzhledem k tomu, že pro příští rok požaduje po Kongresu navýšení rozpočtu o pouhých 866 milionů dolarů, rýsují se před kosmickou agenturou už dnes velké problémy.

Tomáš Apeltauer

| Zdroj: UPI IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Pohled ze Sedny
Ilustrační foto...
Astronomický víkend v Ostravě
Ilustrační foto...
Běsnící Slunce
Ilustrační foto...
Co je nového na Marsu?
Ilustrační foto...
Atmosférická mlha u exoplanety
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691