Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Přechod Venuše a extrasolární planetární systémy

Zítřejší přechod Venuše přes Slunce je zajímavý také pro pozorovatele extrasolárních planet. Proč a jak?

V současné době znají astronomové mimo sluneční soustavu dalších devadesát osm hvězdných systémů obsahujících sto dvaadvacet planet. Toto úctyhodné číslo pravděpodobně zásadně změní sonda Kepler, která se má vydat na oběžnou dráhu v roce 2007 a bude studovat přibližně stovku tisíc hvězd hlavní posloupnosti. Citlivý fotometr na palubě sondy má provádět měření jasnosti rozsáhlého vzorku hvězd a zkoumat tak metodou transitu (tedy zákrytu hvězdy exoplanetou) planetární systémy, nejen jejich počet, ale také vzdálenost od mateřské stálice, přibližnou teplotu, hmotnost a velikost.

Družici Kepler by měla na oběžnou dráhu vynést raketa Delta II. Primární zrcadlo dalekohledu bude mít průměr necelý jeden metr (92cm), dopadající světlo bude analyzovat celkem dvaačtyřicet (ano!) citlivých CCD kamer o velikosti čipu 2200x1024 pixelů. Vědecký tým předpokládá pro celou misi následující pozorovací program. Nejvíce se astronomové zajímají o exoplanety podobné Zemi (pochopitelně). Předpokládá se, že detektory Keplera by se mělo podařit sledovat také planety o hmotnostech mezi jednou a čtyřmi polovinami Země o rozměrech v intervalu 0,8 až 1,3 zemského poloměru. Statistické odhady úspěšnosti mise počítají s tím, že bude objeveno přibližně pět desítek objektů o rozměrech Země, necelé dvě stovky 1,3x větší než Země, takřka 650 dvojnásobných a více než 850 obřích planet obíhajících blízko mateřské hvězdy.

Ilustrační foto...

Právě kvůli podobným projektům hledání exoplanet se také exoplanetární astronomové těší na zítřejší přechod Venuše přes Slunce. Hlavně pak ti, kteří se věnují atmosférám exoplanet (viz např. tento článek). Zítřejší přechod Venuše totiž umožní otestovat poprvé v historii spektroskopická pozorování atmosfér některých exoplanet přímým měřením tělesa, jehož složení atmosféry celkem dobře známe z jiných pozorování. Například tým Dan Kieselmana bude sledovat pomocí metrového slunečního dalekohledu na Kanárských ostrovech atmosféru Venuše (spektroskopicky) a hledat CO2. Vzhledem k tomu, že známe jeho zastoupení v atmosféře planety (asi 97 procent), lze snadno ověřit spolehlivost pozemského pozorování během transitu. Získáme tak představu o spolehlivosti určování chemického složení exoplanet, u kterých se o skutečnosti jinak přesvědčit nemůžeme. Stejně se bude sledovat i obsah dalších prvků v atmosféře Venuše, protože astronomové se domnívají, že jasné Slunce na pozadí pomůže odhalit slabé absorpce jinak těžko detekovatelných prvků.

Ilustrační foto...

Zajímavý experiment se také odehraje na universitě v Arizoně, kde bude tým Glenna Schneidera pozorovat Měsíc (Slunce bude pod obzorem). Sledovat se budou případné změny v osvětlení Měsíce a změny slunečního spektra během úkazu (A to tak, že Venuše bude během přechodu zakrývat různé části spektra. Díky rotaci Slunce dochází díky Dopplerovu jevu k posunu čar v různých částech disku a ty Venuše zakryje).

Celý přechod budou také sledovat z kosmu družice TRACE a SOHO, takže doufejme, že alespoň některá pozorování se vydaří. Předpověď pro Českou republiku zatím vypadá nadějně, ale znáte to. Tak přejme sobě i ostatním jasnou oblohu a funkční techniku. Zítra nás čeká velmi zajímavý den a je celkem možné, že pozítří a v dalších dnech budeme překvapeni tím, co vše nás přechod Venuše přes Slunce naučí. A pokud to nevyjde, budeme snad o to lépe připraveni na další přechod v roce 2012.

redakce

| Zdroj: New Scientist IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Čerstvé maso
Ilustrační foto...
Vesmírný týden 2005 / 25
Ilustrační foto...
Rozdvojená Kleopatra
Ilustrační foto...
Denní bolid nad Texasem
Ilustrační foto...
Rádio IAN: Vzpomínka na Antonína Bečváře I
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691