Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Velký úklid v klasifikaci galaxií?

Lyman Spitzer, který se zasadil o stavbu a vypuštění Hubblova dalekohledu, zřejmě nahradí v moderních astronomických učebnicích Hubbla, který se zasadil mimo jiné o klasifikaci galaxií. Oba pány však takové problémy dávno netrápí.

Poslední ze čtveřice velkých observatoří – Spitzerův infračervený dalekohled – zřejmě poněkud zpřesní dnes již klasickou klasifikaci galaxií, se kterou začal na prahu minulého století Edwin Hubble. Pozorování hvězdných ostrovů v infračerveném oboru totiž ukazují, že komplexnější představu o uspořádání svítící látky běžné galaxie poskytují právě kombinovaná pozorování na mnoha vlnových délkách.

Ilustrační foto...

Což není samo o sobě až tak překvapivé. Pozorný čtenář IAN už jistě dávno ví, že nejrůznější okna do vesmíru nám poskytují informace lidskému oku ukryté. Například rentgenové záření. Dochází-li někde ve vesmíru k dějům, jež provází mohutné uvolňování energie, vyplatí se nasadit si rentgenové brýle, neboť těmi uvidíme mnohem více, než rádiovými. Tuto skutečnost vystihuje celkem pěkně Planckův zákon o záření absolutně černého tělesa. Horký plyn o teplotě necelých šesti tisíc Kelvinů zase oceníme v létě patřičně pomazáni opalovacím krémem s UV filtrem (zdravíme návnadu žraloků v Egyptě, ať jim chutnáš Jirko...). Neznamená to ale, že by Slunce nesvítilo v rentgenové části spektra, stejně jako okolí černé díry nebo horký akreční disk kolem trpaslíka pohodlně uvidíme pouhým okem, přistoupíme-li k němu z bezpečné vzdálenosti. Zajímavé nové infračervené pohledy na některé galaxie ale ukazují, že způsob, jakým jsme doposud dělili galaxie do různých škatulek, není dost přesný pro požadavky moderní astronomie. A s tím je potřeba celkem jistě něco udělat.

Ilustrační foto...

Právě vědecký tým Spitzerova dalekohledu navrhuje, aby se zrevidovala současná kritéria vycházející z fotografických pozorování a nové dělení se provádělo komplexněji. Tedy tak, že ,,modré'' snímky galaxií doplní také infračervené mapy rozložení svítící látky, které nám byly v mnoha případech doposud utajeny. Mezihvězdná látka zahřátá na určitou teplotu svítí a umožňuje nám spatřit struktury v místech, kde se doposud zdálo, že takřka žádná není. Kupříkladu některé z eliptických galaxií obklopují na snímcích ze Spitzerova dalekohledu struktury podobné spirálním ramenům v jiných galaxiích. Právě poměr zastoupení této mezihvězdné látky vůči záření v modré části spektra (kde svítí vesměs samotné hvězdy) by mohl být oním zpřesňujícím postupem pro novou katalogizaci galaxií. Původní Hubblovo rozdělení zahrnuje postupně eliptické, lentikulární (čočkovité), spirální a nepravidelné galaxie. Spitzerův teleskop zřejmě zásadním způsobem zjemní dělení lentikulárních galaxií, které jsou přechodem mezi eliptickými a spirálními (ty se pro úplnost dále dělí na normální spirály a spirály s příčkou). Na přiložených snímcích se můžete na vlastní oči pokochat novými pohledy na některé známé galaxie – není to krása?

Ilustrační foto...

Takže kdo ví. Pokud někdy zplodím malého Rudýnka (nebo Rudolfínku) a přinutím ho (ji) vyučit se hvězdařině, budou v moderních učebnicích uváděny typy galaxií trochu jinak. A dělení pojmenované po Edwinu Hubblovi nebude zmíněno buď vůbec, nebo jen v rámci historického přehledu na začátku kapitoly věnované galaktické astronomii. Uvidíme.

redakce

| Zdroj: CfA IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Supernova, která zlobí
Ilustrační foto...
Žeň objevů 1999 -- díl pátý
Ilustrační foto...
Mars v roce pět
Ilustrační foto...
Z Lyry budou padat hvězdy
Ilustrační foto...
Uchráníme Zemi před šmejdem z vesmíru? -- dok
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691