Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Sonda Cassini připravena

Mezinárodní mise Cassini-Huygens přilétá k Saturnu. Již za necelý měsíc začne průzkum prstenců a 31 známých měsíců této planety. Po téměř sedmileté cestě bude podle plánu sonda navedena na oběžnou dráhu 1. července 2004 ve 2:30 UTC. Dr. Ed Weiler přirovnává Saturn se systémem prstenců a satelitů k laboratoři, kde můžeme hledat odpovědi k mnoha základním otázkám planetární fyziky a chemie. Ale také informace o vývoji planet a podmínkách, potřebných pro vznik života.

Startem 15. října 1997 začala mise za přibližně 3 miliardy dolarů, představující úsilí 260 vědců USA a sedmnácti Evropských zemí. Cassini urazila 3,5 miliardy kilometrů a nyní už je téměř u cíle. V posledních měsících jsme měli možnost prohlížet si fascinující snímky "přibližujícího se" Saturnu. Osmnácti různými nástroji na palubě bude Cassini s pouzdrem Huygens po čtyři roky důkladně zkoumat prstence, ledové satelity, magnetosféru a především pak největší měsíc této planety - Titan.

Ilustrační foto...

Navedení na oběžnou dráhu zajistí hlavní motor, který zážehem na dobu 96 minut zredukuje rychlost sondy. Tento manévr má určité rizika, ale projektanti mise jsou na ně připraveni. V záloze je ještě záložní motor pro případ selhání hlavního motoru. Plánován je pak průlet mezerou mezi prstenci F a G. Cassini se bude nacházet blízko u planety a začne svůj první oběh kolem Saturnova systému, přičemž celkem jich bude 76. Během této čtyřleté mise proběhne celkem 52 těsných průletů kolem sedmi (z 31 známých) Saturnových měsíců.

Planeta se systémem prstenců nám může sloužit jako model formování sluneční soustavy, kdy se z disku plynů a prachu, obklopujícího mladé Slunce, tvořily planety. Porozumění dynamice vzájemného působení mezi Saturnovými prstenci a měsíci poskytne cenné informace pro pochopení vývoje planet sluneční soustavy.

Malé částečky ze Země nepozorovatelné mohou být kosmickému plavidlu osudnými. Proto se využije antény s velkým ziskem jako ochrany před malými objekty.

Ovšem nesmíme zapomenout na jeden z hlavních cílů mise - studium měsíce Titan. O to by se mělo postarat pouzdro Huygens, které se od Cassini odpojí a pokusí se o sestup jeho hustou atmosférou. V ledu mohl Titan uchovat mnoho chemických sloučenin, které předcházely životu na Zemi. Nejprve bude vykonáno 45 nízkých přeletů přibližně 950 km nad povrchem, což dovolí mapování povrchu radarem. Titan je jakýsi stroj času, díky kterému můžeme poznat, jak přibližně mohla vypadat v minulosti Země. Huygens se od Cassini odpoutá 25. prosince 2004. 14. ledna 2005 pak vstoupí Huygens do Titanovy atmosféry. Tím začne 2,5 hodinové intenzivní vědecké pozorování. Informace budou posílány směrem k sondě Cassini, ta je pak předá Zemi. Je důležité si uvědomit, že se jedná vůbec o první sestup na povrch měsíce jiné planety než Země. Zároveň je to však nejvzdálenější sestup k jakémukoli tělesu ve sluneční soustavě.

Lukáš Turek

| Zdroj: www.universetoday.com IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Dobrý den majore Gagarine!
Ilustrační foto...
Pod vlivem: Od úplňku do úplňku
Ilustrační foto...
NASA a Google budou spolupracovat
Ilustrační foto...
Blízká planetka ve vzdálené budoucnosti
Ilustrační foto...
O svícení 37
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691