Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Týden s vesmírem 20

Když jsem byl malý, čítával jsem různé astronomické knihy. V jedné se psalo, že v letech 2004 a 2012 bude přecházet Venuše přes Slunce. Zdálo se to být tak daleko, že jsem tomu ani nevěnoval pozornost a zapoměl na to asi až do začátku nového tisíciletí. Nyní zbývají pouhé dva dny a počasí asi vyjde. Nevím co si mám myslet. Těší mě však, že jsem u astronomie vydržel těch více než 15 let.

Tak co Venuše?

Přehledy Týden s vesmírem vychází už nějaký ten čas. Jeden úkaz jsem tu ale rozebírat nechtěl. Přechod Venuše přesSlunce snad neprošvihne nikdo, kdo se o astronomii a dění na obloze zajímá byť jen okrajově. Doufám, že jste si jižpřipravili veškeré potřebné vybavení. Především alespoň ochranný filtr. Lepší než oko pak bude samozřejmě alespoň nějaký dalekohled. Počasí má být dobré, ale zkontrolujte si jej.

V pásu úzkém asi 16 km by mohl být vidět zároveň s Venuší i přelet ISS a to zhruba od jihu Itálie přes Rakousko a Slovensko. Přelet ISS je patrný už v malém dalekohledu při zvětšení 10-krát. Ovšem abyste viděli "mouchu" s křídly, chce to zvětšení alespoň 70-krát. Ideální přelet je v době, kdy Slunce bude zapadat nebo ráno po východu. Více viz. konec stránky (Calsky).
Já jakožto severočech jsem si na 8. červen vybral jiný oříšek, přelet nějaké americké družice poblíž Venuše na Slunci.Má být vidět v pásu širokém zhruba 80 km jdoucím od severu k jihu zhruba v ose Frýdlant - Třeboň. Čas je zhruba 10:57:15 až 10:57:50 podle toho, zda jste na severu či na jihu. Touto dobou by se přes Slunce poblíž Venuše měla mihnout maličkáčerná mžitka. Oproti ISS je staelit "USA 129" asi 10-krát menší, což asi vidět nepůjde :-) Přelet Slunce trvá 1,3 s.

Máte kvalitní vybavení nebo přístup k dalekohledu na hvězdárně? Pak byste neměli vynechat pozorování Venuše také ve dnech okolo přechodu. Doporučit mohu kvalitní montáž s dělenými kruhy a také dalekohled kvalitně odstínit, nejlépe kopulí či jinou překážkou. Použijete-li dalekohled čočkový, doporučuje se dát na jeho přední konec ještě ochranný tubus,aby Slunce neozařovalo čočku. U zrcadlového dalekohledu toto většinou tolik nevadí. Pak je pozorování již zcela bezpečné a dá se i vyfotit nebo natočit na kameru. Venuše byla např. poměrně snadno viditelná na modré obloze mezi mraky ještě v neděli dopoledne, kdy byla skoro 3° od Slunce.

A zase ta kometa.

Ano, Měsíc už září v druhé polovině noci a proto bude před půlnocí vidět na temné obloze kometa C/2001 Q4 (NEAT).Září nám vysoko nad obzorem v souhvězdí Velké Medvědice, ale pouhým okem už ji neuvidíme, na to bývá u nás moc přesvětlenénebe. Přesto bude krásnou kometkou i v malém dalekohledu. Naznačují to i fotografie pořízené od začátku června.
Přestože počasí bylo občas příznivé, hledat druhou kometu C/2002 T7 (LINEAR) bylo v našich končinách téměř nemožné.Budeme se s ní muset asi definitivně rozloučit.

Ilustrační foto...

Kometu nalezneme nedaleko nejznámějšího souhvězdí Velkého vozu.

Pozdně večerní Jupiter

Zhruba v době mezi půl desátou a dvanáctou je dobře viditelná planeta Jupiter, ale období dobré viditelnosti již pomalu končí. Jak je to s úkazy, které se okolo planety vyskytnou? Velká červená skvrna se bude přesouvat vhodně natočena večer8. června, možná bude vidět ze čtvrtka na pátek a v pátek večer, dobrá by mohl být i přechod v neděli večer. V pondělívečer by mohl být vidět přechod Ganyméda přes Jupiter a vzápětí také zákryt Ió. O den později po přechodu Venuše přes Slunce bude vidět přechod Ió a jeho stínu. Ve středu večer tu máme zatmění Ió a ve čtvrtek večer zákryt Európy. Brzy pozápadu Slunce v sobotu 12. 6. má smysl pozorovat přechod stínu Európy.

Ilustrační foto...

Krátce

Sonda Cassini navštíví měsíc Phoebe. Stane se tak 11. června a myslím, že na snímky tohoto měsícevelkého přes 100 km se můžeme těšit i proto, že by mohl mít zajímavou povrchovou strukturu. Obíhá Saturn v opačném směru než je ve Sluneční soustavě obvyklé. Povrch je dosti tmavý a to skutečně silně připomíná objekty Kuiperova pásu, odkud Phoebe možná pochází, než byl Saturnem zachycen. Složením by se mohl podobat tělesům jako jsou Pluto či Charon, tedypřevážně z ledu. Že by vyhaslé přerostlé kometární jádro? Uvidíme. Více informací zde.

Venuše a Merkur budou asi 1,5 stupně daleko od sebe ve dnech 12. června večer a 13. ráno. Vhodné propozorování na denní obloze. Merkur -1,6 mag, téměř "úplňkový", Venuše jako tenoučký srpek. Obě planety asi 7° od Slunce.

Měsíc a Vesta budou blízko sebe 10. června po půlnoci. Zákryt od nás neviditelný.

Pluto v opozici 11. června. Nastává doba, kdy jej bude možné s velkým dalekohledem vyhledat. Najdemejej v souhvězdí Hlavy hada poblíž Střelce, tedy nízko nad obzorem.

ISS na Slunci či Měsíci? Zkuste si vyjet výpočet na severu Calsky. Doporučuji po zadání souřadnic položku Satellites a v ní Sun/Moon Crossers.

Martin Gembec

 IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Historie dobývání Slunce
Ilustrační foto...
Odporně tajemný Titan
Ilustrační foto...
2M1207b -- říkejme mu exoplaneta
Ilustrační foto...
Rozpadající se kometa 73P
Ilustrační foto...
Jaro a letní čas
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691