Podle odborníků bude během několika měsíců zlomen výškový rekord pilotovaného letu na samotný konec atmosféry. Do výšky sta kilometrů plánuje doletět letoun SpaceShipOne.
Nadace Ansari X Prize má kořeny svého vzniku zapuštěny ještě v minulém století. Soutěž, kterou pořádá, slibuje vítězi velmi zajímavou odměnu: plných deset milionů dolarů. Za co? Úkolem soutěžících týmu není nic menšího, než let do Vesmíru a zpět. Krom pilota musí letoun poskytnout útočiště také dvěma pasažérům a aby toho nebylo málo, úspěšná mise musí být zopakována během dalších čtrnácti dnů. Takže pokud chcete vyhrát deset megadolarů, postavte ,,raketu'', která vás dopraví do výšky sta kilometrů. Dvakrát po sobě a vezměte s sebou také dva další kosmoplavce.

Jistě, není to nic jednoduchého, přesto existuje v této chvíli asi šestadvacet vážných soupeřů o zajímavé prvenství. Jedním z nich je také tým (Scaled Composites) provozující SpaceShipOne, raketové letadlo, které by mělo 21. června překonat onu stokilometrovou hranici, jež se bere za pomyslný předěl mezi zemí a kosmem. Přestože finanční ocenění vyplaceno nebude (let se nebude opakovat a pilot poletí sám), bude tento den v dějinách kosmonautiky a letectví zapsán zlatým písmem, protože vesmír byl zatím dostupný pouze agenturám nemálo dotovaným ekonomickými velmocemi, jako je např. USA.
Co z toho plyne pro běžného smrtelníka? Hlavním lákadlem podobných snílků je krom touhy dotknout se hvězd hlavně cena za jeden let do vesmíru. Ve srovnání s jinými ,,dopravními'' prostředky se jedná o směšně levné lety a i když se nepodaří týmu Scaled Composites zlomit rekord, očekávají odborníci úspěšný pokus některého z dalších týmů během několika málo měsíců. Přestože běžný státní zaměstnanec Czechie asi sotva našetří na podobnou letenku, můžeme čekat, že v budoucnu se najde mnoho zájemců o podobné dobrodružství. A bude-li poptávka... Kdo ví, třeba nás jednou na adrenalinové show vyšle ředitel v rámci závodní dovolené s cílem zbavit se nepohodlných pracovníků...