V soboru 6. května v odpoledních hodinách, přesněji kolem 13.53, měli obyvatelé velké části Moravy výjimečnou příležitost pozorovat na jasné denní obloze výrazný bolid. Většina očitých svědků popisuje úkaz jako letící hořící raketu, ohromnou žhavou kouli nebo ohromnou světlici. Ve skutečnosti se jednalo o výrazný meteor -- světelný jev, doprovázející vstupu a průletu kosmického tělesa atmosférou Země.
Pokud je těleso dostatečně hmotné, začne se při vstupu do atmosféry třením o vzduch zahřívat, a tím i odpařovat. My pak na obloze spatříme následek tohoto hoření v podobě meteoru nebo extrémně jasného meteoru, tedy bolidu. Tělesem, které vstoupí do atmosféry, může být jak umělé kosmické těleso -- vysloužilá družice či stupeň nosné rakety, tak i malé těleso sluneční soustavy, tzv. meteoroid. S těmito malými tělísky sluneční soustavy, které mohou mít rozměry od několika mikrometrů až po několik metrů, se Země střetává neustále, ovšem na denní obloze můžeme sledovat jen zánik větších těles. A pokud je těleso dostatečně hmotné, může po průletu atmosférou dopadnout i na zem. Takovému zbytku se potom říká meteorit. (Ve valné většině případů se však kosmické tělesa vypaří přímo v atmosféře.)
Na základě dostupných informací očitých svědků, byl přelet pozorován kolem 13.53 středoevropského letního času. Samotný úkaz trval nad Ostravskem asi čtyři sekundy, přičemž se bolid pohyboval od severozápadu na jihovýchod ve výšce asi šedesát stupňů nad severovýchodním obzorem. Objekt je nejčastěji popisován jako letící žhavá koule výrazně bílého až modrého zabarvení, v průběhu letu výrazně "prskající". Na závěr letu se těleso rozletělo na několik částí a uhaslo. Ještě po dobu několika desítek sekund bylo možno pozorovat stopu bolidu, jak postupně mizí.
Rozpad tělesa doplnila po několika desítkách sekund výrazná zvuková kulisa: Ohromnou ránu a hřmění slyšela také valná většina obyvatel Ostravska, aniž by předtím cokoliv viděli na obloze. Většina lidí přičítala detonaci na vrub blížící se bouřce nebo výbuchu v nedalekém okolí.
"Slyšel jsem ohromnou ránu a když jsem se otáčel na všechny strany, nic jsem už neviděl (hledal jsem, kde se začne z něčeho kouřit, protože jsem si myslel, ze někde vybuchl plyn nebo něco podobného). Zvuk začal velkou ránou, která postupně slábla, ale byly slyšet jemné pulsace při tom doznívaní. Délku trvání bych odhadl asi na minutu a půl. Podle směru, kterým ke mně zvuk přiletěl, to bylo asi na jihozápadě." Pozorovatel ze Lhotky u Ostravy.
Dostupná pozorování jsou zatím z území Moravy, Slovenska a Polska. Na základě prodlevy mezi světelným úkazem a následnými zvukovými efekty se dá předpokládat, že těleso explodovalo a tedy i zaniklo ve výšce asi dvacet až třicet kilometrů nad severní částí Moravskoslezských Beskyd. Pokud však bude kýmkoli nalezeno těleso, které by mohlo mít souvislost se sobotním bolidem, je nejlépe nechat jej na místě a informovat nejbližší hvězdárnu.