Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Denní povětroň nad moravským polem

V soboru 6. května v odpoledních hodinách, přesněji kolem 13.53, měli obyvatelé velké části Moravy výjimečnou příležitost pozorovat na jasné denní obloze výrazný bolid. Většina očitých svědků popisuje úkaz jako letící hořící raketu, ohromnou žhavou kouli nebo ohromnou světlici. Ve skutečnosti se jednalo o výrazný meteor -- světelný jev, doprovázející vstupu a průletu kosmického tělesa atmosférou Země.

Ilustrační foto...Pokud je těleso dostatečně hmotné, začne se při vstupu do atmosféry třením o vzduch zahřívat, a tím i odpařovat. My pak na obloze spatříme následek tohoto hoření v podobě meteoru nebo extrémně jasného meteoru, tedy bolidu. Tělesem, které vstoupí do atmosféry, může být jak umělé kosmické těleso -- vysloužilá družice či stupeň nosné rakety, tak i malé těleso sluneční soustavy, tzv. meteoroid. S těmito malými tělísky sluneční soustavy, které mohou mít rozměry od několika mikrometrů až po několik metrů, se Země střetává neustále, ovšem na denní obloze můžeme sledovat jen zánik větších těles. A pokud je těleso dostatečně hmotné, může po průletu atmosférou dopadnout i na zem. Takovému zbytku se potom říká meteorit. (Ve valné většině případů se však kosmické tělesa vypaří přímo v atmosféře.)

Na základě dostupných informací očitých svědků, byl přelet pozorován kolem 13.53 středoevropského letního času. Samotný úkaz trval nad Ostravskem asi čtyři sekundy, přičemž se bolid pohyboval od severozápadu na jihovýchod ve výšce asi šedesát stupňů nad severovýchodním obzorem. Objekt je nejčastěji popisován jako letící žhavá koule výrazně bílého až modrého zabarvení, v průběhu letu výrazně "prskající". Na závěr letu se těleso rozletělo na několik částí a uhaslo. Ještě po dobu několika desítek sekund bylo možno pozorovat stopu bolidu, jak postupně mizí.

Ilustrační foto...Rozpad tělesa doplnila po několika desítkách sekund výrazná zvuková kulisa: Ohromnou ránu a hřmění slyšela také valná většina obyvatel Ostravska, aniž by předtím cokoliv viděli na obloze. Většina lidí přičítala detonaci na vrub blížící se bouřce nebo výbuchu v nedalekém okolí.

"Slyšel jsem ohromnou ránu a když jsem se otáčel na všechny strany, nic jsem už neviděl (hledal jsem, kde se začne z něčeho kouřit, protože jsem si myslel, ze někde vybuchl plyn nebo něco podobného). Zvuk začal velkou ránou, která postupně slábla, ale byly slyšet jemné pulsace při tom doznívaní. Délku trvání bych odhadl asi na minutu a půl. Podle směru, kterým ke mně zvuk přiletěl, to bylo asi na jihozápadě." Pozorovatel ze Lhotky u Ostravy.

Dostupná pozorování jsou zatím z území Moravy, Slovenska a Polska. Na základě prodlevy mezi světelným úkazem a následnými zvukovými efekty se dá předpokládat, že těleso explodovalo a tedy i zaniklo ve výšce asi dvacet až třicet kilometrů nad severní částí Moravskoslezských Beskyd. Pokud však bude kýmkoli nalezeno těleso, které by mohlo mít souvislost se sobotním bolidem, je nejlépe nechat jej na místě a informovat nejbližší hvězdárnu.

Tomáš Havlík

| Zdroj: Hvězdárna a planetárium Ostrava IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Instantní pozorovatelna 19
Ilustrační foto...
O svícení 49
Ilustrační foto...
Situace na trhu s malými tělesy Sluneční soust
Ilustrační foto...
Alí Baba a čtyřicet rozbředlých kráterů
Ilustrační foto...
International Space Camp 2008
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691