Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Čekání na Venuši III

Přinášíme vám seriál věnovaný přechodu Venuše přes sluneční disk 8. června tohoto roku...

Jak se na úkaz podívat?
Ilustrační foto...Doufejme tedy, že bude v úterý 8. června 2004 pěkné počasí. Jak se v takovém případě na Venuši bezpečně a pohodlně podívat? Na jednoduché koukání určitě nebudete potřebovat žádný dalekohled. K pozorování totiž stačí pouze vaše oči, před kterými si nanejvýš podržíte vhodně tmavý filtr. Připravte se ale na to, že nic jiného než "nápadnou černou tečku" na povrchu Slunce rozhodně neuvidíte.
Pokud bude jinak oslnivý disk ztlumen ranním zákalem, mlhou či průsvitnými mraky, můžete zatmění sledovat jen tak, pouhýma očima. Jakmile však začne oslňovat a vy budete bolestivě přivírat ospalá víčka, musíte zrak ochránit dobrým filtrem. V takovém okamžiku s úspěchem využijete brýle, které vám zůstaly někde v šuplíku po posledním zatmění Slunce.

Pokud takové brýle nemáte anebo pokud je na některé z hvězdáren včas neseženete, musíte si vyrobit nějakou náhražku. Tou nejdostupnější může být temný svářečský filtr, který je k dostání ve specializovaných prodejnách (hustota č. 13 nebo 14). Sáhnout můžete i po osvětlených koncích černobílých filmů (nikoli barevných), které lze poskládat na sebe tak, že získáte hned několik filtrů s různým stupněm šedi. Jejich kvalitu přitom snadno otestujete pohledem na sluneční disk či zapnutou stolní lampu se žárovkou: nesmí v žádném případě oslňovat! (Různě tmavé filtry lze s úspěchem využít v okamžiku, kdy se Slunce ukryje za oblaka nebo za přízemní zákal.)

Mnohem zajímavější bude pohled na Slunce skrz dalekohled, obzvlášť v prvních a posledních dvaceti minutách úkazu, kdy bude patrná Sluncem osvětlená Venušina atmosféra a na krátko bude patrný i efekt "černé kapky". V takovém případě je dobré se dívat větším dalekohledem s větším zvětšením, samozřejmě nejlépe na stativu se zorným polem menším než půl stupně (sama Venuše bude mít úhlovou velikost jedna minuta, tj. třicetina průměru slunečního totouče). Každopádně i v takovém případě bude nezbytné obraz Slunce dostatečně zeslabit pomocí filtru umístěném před objektivem dalekohledu.

Filtr z černobílého filmu nebo speciální pokovené folie (je k dostání v obchodech s astronomickou optikou) můžete použít i při pozorování loveckým triedrem. Upevněte jej před objektiv tak, aby bokem neprošlo žádné světlo. Jeho optickou kvalitu ale raději vyzkoušejte už několik dní před zatměním. Pohled na sluneční disk musí být příjemný, o nic světlejší než krajina před vámi sledovaná bez dalekohledu. (Hlavní část slunečního světla nelze odstranit až po průchodu dalekohledem, proto filtr v žádném případě neupevňujte za okulár. Mohl by se propálit či dokonce prasknout!)

Ilustrační foto...Snadné je také sledovat úkaz dalekohledem, kdy obraz Slunce promítnete na kousek papíru. Nehledě na absolutní bezpečnost, může spolu s vámi průběh přechodu pozorovat hned několik lidí. Vezměte čistý bílý papír a přidržte ho za okulárem (pro začátek použijte nejmenší možné zvětšení). Jakmile dalekohled na stativu správně namíříte, objeví se na papíru světlé kolečko -- obraz Slunce. Jestliže nebudou jeho okraje ostré, zkuste papír přiblížit či oddálit a pohrajte si i s ostřením. Kromě temného venušina disku můžete takto spatřit i větší sluneční skvrny -- vypadají jako drobné černé skvrnky s šedivými okraji. Stručně řečeno se jedná o dočasně chladnější místa na jinak horkém povrchu Slunce.

Každopádně ale nesmíte oslnivý sluneční disk sledovat bez ochranných pomůcek! Ať již budete pozorovat pouhým okem, dalekohledem, hledáčkem fotoaparátu či videokamery, vždy je nutné chránit se filtry, které dostatečně zeslabí viditelné i infračervené záření. Bez nich je takový pohled nejen nebezpečný, ale dokonce může v extrémním případě vést k trvalé ztrátě zraku!

Jaké bude kde počasí? Odpovědí může být tato mapa denní průměrné oblačnosti v měsíci červnu. Nejzajímavější jsou oblasti se světle žlutou barvou (0 procent mraků) -- což favorizuje Libyi, Egypt a Blízký východ. Naopak pro střední Evropu je to tak půl na půl. (Mapu sestavil F. Espenak a J. Anderson, http://sunearth.gsfc.nasa.gov/)

Ilustrační foto...

Kde sehnat vhodné filtry?
Pro pozorování bez dalekohledu...
Koupit si brýle, event. jiný filtr pomocí kterého můžete v klidu sledovat přechod Venuše, zřejmě nebude nijak obtížné. Většina z českých hvězdáren má totiž k dispozici omezenou zásobu těchto speciálních pomůcek. Podle posledních zpráv budou omezené množství speciálních brýlí doplněných nezbytným certifikátem o nezávadnosti prodávat například tyto hvězdárny a planetária České republiky:

Pro pozorování dalekohledem...
Pokud se chcete na úkaz podívat dalekohledem -- což vřele doporučujeme -- pak musíte před objektiv dalekohledu umístit speciální filtr. V tomto ohledu je zcela optimální BAADER AstroSolar Safety Film (http://www.baader-planetarium.com/) z produkce německého planetária v Baaderu. Jedná se o velmi tenkou (0,012 mm) homogenní fólii pokrytou z obou stran ochranným filtrem, který propustí pouze 0,001 procenta dopadajícího světla. Svými vlastnostmi se blíží téměř dokonalému neutrálnímu filtru, jenž ukáže Slunce v pravých barvách (tedy ne modře nebo oranžově, jak se často stává). Navíc se nabízí v řadě formátů, ze kterých si pomocí nůžek optimální velikost lehce vystřihnete.

Cena za fólii formátu běžné A4 je 25 amerických dolarů a za české koruny ji nabízejí i některé domácí firmy, např. www.dalekohledy.cz. Recenze řady odborníků, stejně jako zkušenosti amatérských i profesionálních pozorovatelů, nedají na BAADER AstroSolar™ Safety Film dopustit. Hodí se jak k pozorování pouhýma očima nebo s dalekohledem, tak i před fotografické kamery. Jednoduše ho napnutý připevněte na zvláštní objímku před objektiv tak, aby se do tubusu nedostalo světlo jiným způsobem než skrz filtr. Ujistěte se přitom, že vám nemůže ani náhodou spadnout. No a pak už se můžete dívat.

Ať už budete kupovat kdekoli, vždy by měl být k brýlím či filtru přiložen atest zaručující jeho bezpečnost. Riziko poškození zraku (obzvlášť při pozorování dalekohledem) rozhodně nelze podceňovat!

Ilustrační foto...

'Ilustrační foto...Jakým způsobem úkaz vyfotografovat?
K fotografování úkazu je nezbytná kamera s možností ručního nastavení expozice, vybavená teleobjektivem o větší ohniskové délce (nikoli tedy "automat"). Standardní objektivy "50 mm" vám totiž na negativu vykreslí sluneční disk o velikosti jenom půl milimetru -- tedy prakticky bez jakýkoli detailů. K tomu, abyste měli Slunce s temnou Venuší na snímku co největší, musíte sáhnout po lepších objektivech -- s ohniskovou vzdáleností alespoň jedem metr a více. Jinak nebude Venuše prakticky vůbec patrná! Důležitým faktorem je i klidný a průzračný vzduch.

Stejně jako při pozorování očima či dalekohledem je nezbytné umístit před objektiv a hledáček patřičný filtr. Vhodnou dobu expozice zjistíte několik dní před zatměním. Kupte si film s citlivostí 100 nebo 200 ISO a s připevněným filtrem pořiďte nad ránem několik snímků nezakrytého Slunce s expozicí od 1/1000 do 1/4 sekundy. Po vyvolání snadno určíte nejvhodnější nastavení.

Protože je důležitým faktorem klidný vzduch, můžete s úspěchem využít digitální kameru či obyčejnou webkameru, se kterou zhotovíte celou řadu záběrů a teprve z nich si vyberete ty nejlepší.

Taktéž lze postupovat i při natáčení průběhu nebeského představení na běžnou videokameru. Současné videokamery jsou většinou vybaveny odolnými elektronickými prvky, které nezničí ani déletrvající snímání oslnivého slunečního disku. Přesto je velmi žádoucí, abyste před objektiv umístili podobný filtr jako u fotoaparátu. Některé lepší kamery mají možnost ručně nastavit expozici -- pokuste se této vlastnosti také využít.

A poslední rada? Občas videokameru odložte a na úkaz se podívejte i pouhým okem. Určitě to bude stát za to. Váš zážitek může být dokonce mnohem silnější, než kdybyste celé představení sledovali až dodatečně ze záznamu v televizi.

Ilustrační foto...

iná fotografie z přechodu Merkuru přes sluneční kotouč 8. května 2003 pořízená Jakubem Kenclem (http://jakub.webz.cz/). Venuše bude zhruba šestkrát větší. Snímky vznikly pomocí digitálního fotoaparátu NIKON Coolpix 775 připevněný na 100mm refraktor se speciální sluneční fólií.

Jiří Dušek

| Zdroj: Hvězdárna Brno IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Instantní galerie 6 – speciál
Ilustrační foto...
Endeavour úspěšně přistál
Ilustrační foto...
Ledový obr za drahou Neptunu aneb Qua…
Ilustrační foto...
Tucet vykutálených měsíčků
Ilustrační foto...
Tisícročná haluška - díl první
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691