Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Páté spirální rameno Mléčné dráhy?

Pokud by byla Sluneční soustava umístěna daleko nad rovinou Mléčné dráhy, pak bychom měli skvělý výhled na galaktický disk se čtyřmi spirálními rameny. Bohužel, není tomu tak - strukturu naší Galaxie takto ze Země pozorovat nemůžeme. Jsme pohřbeni hluboko uvnitř galaktického disku, odkud je náš pohled na Mléčnou dráhu úplně jiný.

I přes tuto překážku se radio-astronomové pokouší o mapování těchto spirálních ramen a za poslední léta udělali značné pokroky. S rozvíjejícím se výzkumem jižní oblohy zjistil tým Commonwealth Science and Industrial Research Organization v Austrálii přítomnost nového spirálního ramena na okraji galaktického disku.

Naměřená data ukazují, že se jedná o oblast se zvýšenou hustotou neutrálních vodíkových plynů. Nejbližší část je od centra vzdálena 60 000 světelných let, nejvzdálenější 80 000 sv. let. Narozdíl od dříve známých čtyř spirálních ramen tedy nevychází přímo z galaktického středu. Zatím není známo, jestli se v nově objeveném spirálním rameni nachází i hvězdy.

Nová pozorování z Japonska potvrdila výskyt oxidu uhelnatého. Tento výsledek znamená možnou formaci hvězd v těchto oblastech. Nicméně je to neprůkazné.

V radiovém průzkumu jsou stále mezery, proto existuje možnost, že nové spirální rameno se napojuje na jedno ze čtyř ostatních ramen. Pokud by tomu tak opravdu bylo, pak by přesáhlo 360° kolem galaktického centra, což lze názorně demonstrovat na obrázku:

Ilustrační foto...

Vznik nového ramena může zapříčinit např. satelitní galaxie, která gravitací ovlivňuje vnější části mateřské galaxie. V našem případě může být galaktická struktura ovlivňována Magellanovými mračny.

Lukáš Turek

| Zdroj: skyandtelescope.com IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Hubble zkoumal atmosféru exoplanety
Ilustrační foto...
Hvězdný posel -- díl pátý
Ilustrační foto...
Čekání na Venuši IV
Ilustrační foto...
Stručně z kosmonautiky III
Ilustrační foto...
Z Lyry budou padat hvězdy
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691