Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Má cenu fotit digitálně?

Vím, že toto téma již bylo na mnoha místech nadhozeno a také zodpovězeno. Nebudu se pochopitelně bavit o fotografii ve dne, zde je to jasně ve prospěch digitální techniky (snad krom velkého formátu). Ale co astronomická fotografie? Článek je postaven na zkušenostech, které jsem nabyl v poslední době.

Klasika vs. digitál

Stručně řečeno, chceme-li dnes stavět klasický film proti digitální technice, zjistíme, že to je nerovný boj, kterýstěží vyhraje např. velkoformátová fotografie. Mé zkušenosti hovoří také pro digitální fotoaparáty. Sám jsem milovníkemfotografie klasické, ale skutečně mi na ní vadí doba získání fotografií, případně také obtížná digitalizace. Ta je nutná jak pro další úpravu fotografií, tak pro lepší prohlížení a archivaci. Možnost vyfotit snímek a ihned vidětvýsledek nám dává obrovskou kreativitu. Možnost nafotit několik snímků s různými expozicemi či clonami je k nezaplacení.Zvláště, když pak víme hned, která byla ta nejlepší. Žádné špatné políčko, prostě to smáznem a jede se dál.

Ilustrační foto...

Kometa C/2001 Q4 (NEAT) 10. a 14. 5. 2004, ©2004 T. Lovejoy a W. Skorupa

Astrofoto

Co se týče astrofotografie, je nutné přiznat, že digitální technika musí být na patřičné úrovni. Protože já mám zkušenosti pouze s technikou od firmy Canon, neberte to jako reklamu, ale spíše jako srovnání různých foťáků jedné firmy.Např. řada Ixus - je to taková malá krabička, má to automatiku a fotí to přitom skvěle. Velmi dobře použitelnýpřístroj pro fotografii za okulárem dalekohledu. Kvalita snímku není většinou ovlivněna možnostmi fotoaparátu, nýbržschopností fotografa zaostřit a neklidem atmosféry. Měsíc přes dalekohled z něho lezl prakticky stejný jako přes D10-tku.
O něco výše než předchozí bych mohl postavit řadu A, např. mnou vyzkoušený Canon A70. Jedná se již o téměř ideálnírodinný fotoaparát, neboť v automatickém režimu dává velmi slušné výsledky, i při vyšších citlivostech nemá velký šum amá možnost plně manuálního i poloautomatického režimu, což ocení každý trochu pokročilý amatér. Co se astrofotografie týče, tento aparát se svým použitím značně blíží předchozímu typu, jen expozici můžeme ovlivnit a maximum je 15 sekund.To je nejspíš maximum většiny aparátů v ceně do 10 tisíc. Snímky souhvězdí vcelku potěší, ale zde má klasický filmještě snadno navrch, stačí udělat např. podobné expozice na 200 či 400 ASA a uvidíte to sami.

Ilustrační foto...

Digitální fotoaparáty Canon. Vlevo zcela obyčejný, vpravo (polo)profesionální zrcadlovky.

Do poslední skupiny bychom mohli zařadit dva trochu drahé přístroje. Mám na mysli Canon EOS 300D a EOS 10D.Cena je prozatím příliš vysoká, i když s třístovkou se již dostaneme pod 40 tisíc. Nicméně právě tyto přístroje mě přesvědčily, že klasické fotografii v astronomii je odzvoněno. Potíž je prostě v tom, že tyto aparáty podávajízatraceně dobré výsledky. Ukázalo se to právě na kometě C/2001 Q4 (NEAT), kde řada amatérů nafotila kometu výborně is dlouhým iontovým ohonem, zatímco málokdy jsem narazil na kvalitní fotku dělanou pomocí klasiky. Rozdíl je předevšímv délce expozice. Dospěl jsem k závěru, že digitálně při expozici dvě minuty dosahuji podobného výsledku jako při fotografii klasické za 10 minut. Hodnocení velmi přibližné, ale s jistou výpovědní hodnotou.
Účinek těchto kvalitních fotoaparátů naplno vyniká nyní při svitu Měsíce. Měli jsme připojen EOS 10D za dalekohledemtypu Newton o průměru 160 mm a světelnosti asi 6. Přestože montáž nebyla zrovna ideálně ustavena a hvězdy nám malinko v poli utíkaly, podařilo se nasnímat fotografie komety v neuvěřitelné kvalitě. Na obloze zářil Měsíc asi 2 dny poprvní čtvrti a přesto se za daných podmínek dařilo zachytit nádhernou nesymetrickou komu zelené barvy s náznakem ohonu(to vše při expozici 30 sekund) a také fotku s ohonem přes celé zorné pole, což bylo určitě nad půl stupně (při expozici60 sekund).

Ilustrační foto...

Řezy digitálními zrcadlovkami Canon EOS 300D a 10D.

Závěr

Zkrátka chtěl jsem v této úvaze naznačit: "Zapoměňte na klasický fotoaparát, máte-li na to již teď pořiďte slušnýdigitál". Amatérům, co se astronomii věnují spíše pro zábavu bych pak rád sdělil ještě to, že kvalitní digitální aparátje dle mého názoru lepší, než CCD. Je to jednak vzhledem k velké ploše, na niž se fotí a hlavně - uvědomme si, že fotitmůžeme úplně všechno a to v kvalitě, o jaké se nám jen tak nesní.
Mojí nevýhodou je malá znalost na poli digitální fotografie, takže doufám v případné doplnění názorů. Ještě bych rád dodal, že kvalitní fotoaparát nabízí např. také Nikon (D100, D70). Nehodlám tu nikomu dělat reklamu, však to bych mohl dělat třeba Konice, s jejíž klasickými zrcadlovkami ze 70./80. let 20. století fotím. Výše uvedené přístroje považuji prostě za skvělé pro astrofoto.

Celý tento článek berte jako výplod momentálního nadšení digitální technikou. Mým cílem bylo zdůraznit výhody současnédigitální fotografie nad klasickou. Mohu se mýlit, ale myšlenka je doufám jasná. Mám spíše obavu, že dokud to neuvidíte, neuvěříte.

Odkazy

Srovnání chlazené CCD a EOSu 300D udělal autor jedné z výše uvedených fotografií Terry Lovejoy.Digitálem EOS 10D snímá autor dalšího výše uvedeného snímku Waldemar Skorupa (společně s Norbertem Mrozkem).

Viz také článek IAN: Jaký je pan Canon? - i když Canon byla slečna :)

Martin Gembec

 IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Y5G
Ilustrační foto...
Instantní galerie 21 – Saturnovy prstence
Ilustrační foto...
Mars v prachu
Ilustrační foto...
Čekání na heliopauzu
Ilustrační foto...
Co může za anomálii sond Pioneer?
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691