Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Týden s vesmírem 19

Myšlenkami uzavřen mezi mlýnskými kameny gymnaziálními a vysokoškolskými, přemýšlím o Venuši. Není nádherná? Poprvé ji večer vídám i triedrem jako nádherný srpeček. Za týden ji uvidím na Slunci. Teda alespoň v to doufám. Kdyby mi na 8. června měl vyjít jediný termín zkoušky, vím, že nedostuduji. Ale to se asi nestane. V pátek nám tu na severu Čech ISS protnula Měsíc a v neděli zase Slunce. To je vám fakt zážitek. Pojďme se ale podívat, jaké další zážitky nám příroda přichystala.

Venuše nejlépe ještě dnes!

Možnost vidět Venuši prakticky skončila. To co jsem viděl postupně v pátek a sobotu triedrem a hlavně to co mi ukázal Milan Antoš u sebe na hvězdárně mě velice potěšilo. Nemám příliš kvalitní obraz ve svém triedru, ale Venuše je nynítak tenká, že jsem její srpek podobně triedrem snad ještě neviděl. Velkým dalekohledem se zdá, jakoby růžky přesahovalyza obvyklých 180° kotoučku planety, což způsobuje atmosféra planety. Teoreticky by ji za výborného počasí mělo být možné pozorovat ještě zhruba do 3. června, ale praxe bude asi zcela odlišná, počasí má být problematické. Nezapomínejme také na extrémní blízkost Slunce. Ještě ji zkoukněte a pak se nezbyde, než přichystat na její přechod přes Slunce. Nezapomeňteještě, že počasí nám ČHMÚ umožní sledovat poněkud podrobněji.

Komety?

Pokus o zodpovězení otázek, jak na tom jsou některé jasné komety může učinit každý sám. I přes měsíční svit se ukázalo,že kometa Q4 tu s námi bude ještě pár týdnů jako zajímavý kousek minimálně pro triedr. S kometou T7 je to samozřejměhorší. Stále byla dobře vidět na jižní polokouli. Vývoj jejího jasu se v první půli května téměř zastavil, ale nyní prozatím naopak nedochází k rapidnímu poklesu. Vzhledem k tomu, že se má v prvních červnových dnech vynořit velmi nízkonad ZJZ obzorem a to ještě za brzkého soumraku, považuji její nalezení za čistě teoretické. Spíše bych ji snad hledal někde v Alpách pomocí elektronických zařízení a většího dalekohledu. Bohužel, obě komety zůstaly o něco slabší, než by bylo třeba, abychom měli vzpomínku na opravdu jasnou kometu. T7-čka potěšila alespoň svým dlouhým iontovým ohonem(až 43° na snímku Johna Drummonda). Fotografie najdete i na mém oblíbeném japonském serveru.
Přístroj SWAN na sluneční observatoři SOHO pomohl objevit novou kometu (C/2004 H6), která je překvapivě jasná. Pozorovatelé z Austrálie a Jižní Ameriky, odkud je vidět velmi nízko nad obzorem, hlásí jas do 7,5 mag a snímky odhalily krátký ohůnek. Vývojem jasu se možná podobá kometě C/2004 F4 (Bradfield), ale na další předpoklady je brzy. Přísluním již prošla, ale její slábnutí by mělo být velmi pozvolné, protože se rychle blíží k Zemi. Mohla by tedy mít pořád kolem 8 mag, a to i v červenci, kdy již bude viditelná i u nás. Srpen pak bude ve znamení poklesu jasu, ale to nevadí, tou dobou bude výše nad obzorem a navíc tu máme ještě C/2003 K4 (LINEAR).

Měsíc nebo Jupiter?

Já sázím spíše na Jupiter, ale takový čerstvý třicátník Pavel Gabzdyl by nejspíš volil jinak. Nicméně Měsíc jsem si v pátek také prohlédl a opět mě potěšil, neboť mi zrovna krásně ukázal Rupes Recta alias můj oblíbený "kráter - meč".
Na Jupiter se vždy rád podívám. Například hned v pondělí bych rád viděl stín Ganyméda. Ten se pozoruje přeci jen nejsnáze, ale viděl jsem již velmi dobře i stín Európy. Jaké další úkazy nám Jupiter nabídne se ukáže podle počasí a nebotaké podle následujícího obrázku.

Ilustrační foto...

Na závěr

Jeden z největších známých objektů Kuiperova pásu planetek za dráhou Neptunu - planetka č. 50 000 Quaoarje 4. června v opozici. Najdeme jej pouhých 42,362 AU od Země. Tedy pouhých samozřejmě ne, vždyť v podobě fotonu bychom k němu putovali 5 hodin a 52 minut. Když si to porovnáme s tím, že zhruba sedm obletů Země by nám rychlostí světla trvalo 1 sekundu, není to tak špatné. A což teprv jiné objekty vzdálenější, o jejichž existenci se zatím můžeme jen domnívat. Jedním z prvních byla možná právě Sedna.

Server pražského Planetária připomíná výročí narozenídvou československých astronomů. Zatímco jméno František Xaver Zach bylo pro mne doposud zahaleno tajemstvím, o Josefu Klepeštovi mohu říci, že je pro mě pojmem v oboru astrofotografie.

V Německu se uskutečnilo setkání amatérských pozorovatelůoblohy, kde byl k vidění a pokoukání mimo jiné obří dobson s průměrem 1,07 metru, což je asi tolik, co má KLENOT na jihočeské Kleti. Teda kdo by se s tím chtěl tahat? U nás v Česku začíná vznikat podobná iniciativa pod záštitou lidí z ČAS. Doufejme, že se ji podaří dotáhnout do úspěšného konce a také se společně někde setkáme.

3. června je úplněk. Největší úplněk letošního roku vyjde asi ve 22:07 (SELČ) a to proto, že v 15:11 bude Měsíc v přízemí, tedy "jen" 357 247 km daleko od Země.

Roboti Spirit a Opportunity se na Marsu mají nadále skvěle. Zatímco Spirit nyní studoval další vyhrabanou díru do "země", Opportunity objížděla kráter a nyní jej snímá zhruba z druhé, vyvýšenější strany.

Martin Gembec

 IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Obloha v lednu
Ilustrační foto...
Stelární biliár
Ilustrační foto...
Kometa Holmes okem!
Ilustrační foto...
Týden s vesmírem 27
Ilustrační foto...
Kometa Barnard po 120ti letech
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691