Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Za límečkem černé díry

Supermasivní černé díry jsou v centrech aktivních galaxií běžnou záležitostí. V té naší -- Mléčné dráze -- se také jedna nachází -- o hmotnosti asi tří miliónů Sluncí. Kolem takovýchto gigantů může obíhat rozměrný oblak žhavého plynu a prachu tvořící torus materiálu pomalu padajícího na centrální černou díru. Tím se látka stlačuje a zahřívá na vysokou teplotu a začíná zářit v ultrafialové a rentgenové části spektra tak jasně, že lehce přezáři zbytek galaxie.

V půlce června roku 2003 skupina astronomů z Evropské jižní observatoře (ESO) testovala va VLT nový přístroj MIDI -- spektrometr pracující v infračervené části spektra mezi vlnovými délkami 5-100 mikrometru. Kombinováním dvou 8,2-metrových dalekohledů VLT použitých jako interferometru a přístroje MIDI dosáhli úhlového rozlišení 0,01". U zkoumané galaxie M 77 (NGC 1068) ze souhvězdí Velryby, která je svou vzdáleností 50 mil. světelných let nejbližší a nejjasnější aktivní galaxií, představuje toto rozlišení 3 světelné roky.

Ilustrační foto...

V centru galaxie se astronomům podařilo objevit oblak poměrně horkého (500°C) prachu širokého tři světelné roky. Jde o látku postupně konzumovanou černou dírou. Tento oblak zahřívá vnější chladnější (50°C) oblast zabírající asi jedenáct světelných let na šířku a sedm světelných let na tloušťku. Tento materiál pohlcuje krátkovlné záření přicházejicí z vnitřní části oblaku a vyzařuje ho jako infračervené záření, na které je citlivý detektor MIDI.

Současné modely vyžadují k pokrytí vyzářené energie přítomnost obří černé díry o hmotnosti 100 miliónů Sluncí. Tyto extrémní objekty už vyplňují přechodovou oblast ke kvasarům. Spektroskopická data také odhalila složení prachových zrn -- nejpravděpodobněji se jedná o sloučeninu vápníku, hliníku, křemíku a kyslíku.

Detailní snimky z jihoamerické hory Paranal tak příspěly k odhalení některých tajemství jedněch z nejfantastičtějších objektů na obloze.

Zdeněk Janák

 IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Výprava do 21. století (část první)
Ilustrační foto...
Česká republika je členem Evropské jižní obs
Ilustrační foto...
Studentský experiment z ČR
Ilustrační foto...
Obloha v dubnu
Ilustrační foto...
Ze zákulisí televizního seriálu Okna vesmíru
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691