Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Týden s vesmírem 18

Slabší objekty, jako jsou například komety, budou nyní přezařovány Měsícem dorůstajícím do první čtvrti. To je ale vynikající příležitost prohlédnout si právě útvary na nejbližším vesmírném sousedovi. Zkuste omrknout krásný srpeček Venuše, než zmizí v záři Slunce. Dostaveníčko si dají Mars a Saturn a také Měsíc a Jupiter.

C/2001 Q4 (NEAT)

Bude obtížné ji tento týden pozorovat, neboť nedaleko ní bude svítit sále jasnější Měsíc. V praxi to bude vypadat asi tak, že stěží uvidíme mlhavý obláček alias komu. Případná pozorování budou cenná pro odhad vývoje jasu. Zdá se, že jde okometu novou, která přiletěla z Oortova oblaku na okraji Sluneční soustavy. Je tedy typická tím, že poměrně rychle slábne.Pokles jasu však nepochybně způsobilo i rychlé vzdalování od Země.
Nyní je již zřejmé, že šlo o relativně jasnou kometu, která byla hlavně za městem poměrně snadným objektem pro pohledpouhým okem. Jas v maximu se pohyboval na hranici 3 mag. Délka ohonu nebyla nijak závratná a bohužel ani jas modréhoiontového ohonu nebyl takový, aby se dalo bezpečně tvrdit, že byl vidět pomocí dalekohledu. Objevil se však alespoň na fotografiích.

Ilustrační foto...

Snímek komety ze 17. května 2004 jsem udělal 10-min expozicí. Náznak všech tří chvostů je již patrný.

Na fotografiích byly dobře patrné tři směry, jimiž ohony vybíhaly, přičemž jeden ohon vypadal, že bude nejspíš nepravý, složený z částic komy. Mám ny mysli ten značně odchýlený krátký kuželovitý ohon zelené barvy. Objevil se názor, že půjde nejspíš o geometrický trik, kdy se díváme hodně z boku na protaženou hlavu komety. Další dva ohony již patří mezi klasické. Ohon prachový směřoval trochu níž než iontový a zdál se být lehce zakřivený směrem dolů. Naopak iontový, na fotkách modrýohon, směřoval rovně, vykazoval složitou strukturu a byl vcelku dlouhý, alespoň několik stupňů.
Domnívám se, že C/2001 Q4 (NEAT) zůstala za očekáváním většiny nadšenců, ale i přesto nám připravila velmi pěknou podívanou, uvážíme-li, jak často jsou vidět komety bez problémů pouhým okem. Např. já se věnuji sledování komet od roku 1996 a když vynechám jasné komety Hyakutake a Hale-Bopp, pak kometa Q4 spolu s báječnou kometou C/2002 C1 (Ikeya-Zhang) patřila mezi to nejlepší, co šlo spatřit. Doufám, že to nebude trvat již mnoho let a opět budeme moci pozorovat velmi jasnou kometu.

Další komety
Pro svůj zajímavý vzhled, kdy stále můžeme vidět krátký ohon, mohu doporučit pozorování komety C/2004 F4 (Bradfield). Vidět je výše nad obzorem spíše po půlnoci v oblasti Andromedy. Nedávno navštívila okolí galaxie M 31 a tak se dala vcelku snadno najít podle ní. Teď již zeslábla mezi 10. a 11. hvězdnou velikost, takže to bude solidně obtížný objekt i pro veliké dalekohledy.

Ilustrační foto...

Kometka Bradfield 14. 5. 5004 (pouze 14 stupňů nad obzorem). Ohon délky 1°.

C/2003 K4 (LINEAR)
Pokud jste si ji zatím nevyhledali, můžete to zkusit, ale pozorování narozdíl od Bradfielda bude rušit Měsíc. Vypadápouze jako mlhavá skvrnka. Nedaleko komety svítí v maximálním jasu proměnná hvězda Chí Cygni, což stojí za porovnání,neboť nyní je vidět pouhým okem, ale např. na podzim by tomu tak už nejspíš nemělo být.
C/2002 T7 (LINEAR)
Hlášení a fotografie z Austrálie i dalších míst jižní polokoule popisují kometu jako jasnější než Q4, která je nyní vidět současně s ní. Ohon má velice dlouhý co se fotografií týče, uváděna je hodnota až 20 stupňů. Nicméně v binokuláru je prý hezčí ohon komety NEAT. T7-čka jej má prý velmi nevýrazný a krátký, nejspíš podobně jako Q4-ka, která má také obtížně pozorovatelný iontový ohon. Takže si to obě komety pěkně rozdělily. Obě jsou z jižní Austrálie vidět asi 20 stupňůnad obzorem, T7 měla asi 2,8 mag, Q4 měla asi 4,3 mag.

Měsíc a Jupiter

Ve čtvrtek 27. května uvidíme poblíž sebe Jupiter a Měsíc (přibližně v první čtvrti). Můžeme tento týden pozorovatřadu detailů na rozhraní světla a stínu - terminátoru.
Přechody známe "rudé skvrny" vychází na tento týden po setmění docela dobře. Uvádím ty výrazně nejpříznivější.Z kraje týdne nastane několik zatmění měsíčků, v úterý očekávejte přechod Európy a jejího stínu, přechod stínu největšíhoGanyméda očekávejme až příští pondělí 31. května 2004.

Ilustrační foto...

Na závěr

Pondělkem skončí příznivé přelety ISS. Pozorovatelná bude z našeho území ještě do 29. 5. 2004.
Měli bychom činit první přípravy na přechod Venuše přes Slunce 8. června. Je třeba sehnat ochranné pomůcky a vše zkoušet nanečisto.. skvrnek je na zkoušky na Slunci dost. Venuše je nyní vidět jako krásný tenký srpeček velkých úhlových rozměrů.
Sonda Cassini se blíží k Saturnu. Nyní je již tak blízko, že se planeta nevejde do zorného pole úzkoúhlé kamery. Sledujte web mise.

Martin Gembec

 IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Polární záře 20. listopadu 2003: Rozbor díla
Ilustrační foto...
Danka putuje Francií aneb Hvězdopis z Meudonu
Ilustrační foto...
Druhá tisková konference – úspěch pro Discov
Ilustrační foto...
Instantní pozorovatelna 10
Ilustrační foto...
Nejsilnější exploze od dob velkého třesku
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691