Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Objev asteroidu nejblíže Slunci

Při pátrání po blízkozemních planetkách vědci objevili těleso 2004 JG6. Na tom by nebylo nic zvláštního, kdyby tento asteroid neobíhal na dráze s perihelem pouhých 30 milionů km od Slunce, přičemž křižuje orbity vnitřních planet Merkuru a Venuše.

Nalézt planetku se vzdáleností od Slunce menší než 1 AU je poměrně obtížné. Do opozice se tyto objekty dostat nemůžou, pouze se úhlově oddalují od Slunce. Čím blíže Slunce se nacházejí, tím je pak menší maximální elongace (úhlová vzdálenost od Slunce). Vůbec první asteroid uvnitř oběžné dráhy Země byl nalezen teprve před rokem - bylo mu přiděleno označení 2003 CP20.

Objev 2004 JG6 se večer 10. května povedl pozorovateli Brianu Skiffovi z projektu LONEOS. Ihned, jak zaznamenal nápadný pohyb, informoval Minor Planet Center. K přesnému určení oběžné dráhy pak napomohla amatérská pozorování. Oficiální prohlášení o nalezení objektu bylo zveřejněno 13. května. Ukázalo se, že v této době byla jeho pozice mezi drahami Venuše a Země. Největší přiblížení k Zemi může být až 5,6 milionů km.

Ilustrační foto...

Dráha asteroidu 2004 JG6

Vzhledem k malé vzdálenosti od Slunce - v perihelu jen 30 mil. km - činí oběžná doba 6 měsíců. 2004 JG6 je tedy zároveň asteroidem s nejkratší dobou oběhu při průměrné orbitální rychlosti 30 km/s. V současné době putuje planetka přes souhvězdí Malého psa. Díky téměř přesné šestiměsíční periodě bude pozorovatelná příští květen po dvou orbitech skoro ve stejném bodě jako nyní.

Odhady průměru se pohybují mezi 500 metry a 1 kilometrem. Možnost srážky se Zemí je vyloučena.

LONEOS je jedním z pěti projektů, pátrajících po blízkozemních planetkách, které financuje NASA. Kladeným cílem je nalézt alespoň 90% potenciálně nebezpečných asteroidů, s průměrem větším než 1 km. Podle odhadů je celkový počet těchto objektů asi 1100.

Lukáš Turek

| Zdroj: www.universetoday.com IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Dawn: zrušeno!
Ilustrační foto...
Geminidy jsou tady!
Ilustrační foto...
Perseidy jsou tady
Ilustrační foto...
Infračervené planety
Ilustrační foto...
Premiéra konce války
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691