Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Zákryt Venuše Měsícem

Víte, že zítra dojde po 13té hodině k zákrytu Venuše Měsícem?

Dotaz: Stačí na pozorování zítřejšího zákrytu Venuše Měsícem 10 cm dalekohled?

určitě ano, stačí libovolný dalekohled. Jen je šikovné, aby jej člověknedržel jen v rukou, to by mohl Venuši s Měsícem ztratit dřív, než budeVenuše zakrytá. Kdoví, jak ten Měsíc bude nápadný, asi jej aninezahlédneme, bude totiž jen o chlup jasnější než Venuše, ale přílišúhlově velký, tedy s velmi malým jasem.

V tomhle případě se dokonce moc hodí dalekohled na paralaktické montáži,aby člověk zafixoval deklinaci a jak tu dvojici jednou najde, našel ji pakkdykoliv rychle znovu jen pootočením kolem polární osy. Bude se toodehrávat 25 stupňů vlevo od Slunce, skoro čtyři stupně nad ekliptikou.

Jak počítám, když bude Venuše zrovna schovaná nejhlouběji, v Brně ve 14:07letního času, bude osmnáct stupňů vlevo od jihu a 67 stupňů vysoko. Budejen těsně nad prostředkem Měsíce, tj. za okraj se asi schová ,,cirka`` opůl hodiny dřív. Vzhledem k tomu, že Měsíc je zrovna daleko od Země, takkolem ní běží pomalu, a bude to trvat déle (jak jsem si z jednohoKeplerova zákona teď rychle spočítal, doba posunu o jeden kotouček jeúměrná vzdálenosti). Dle údajů z ročenky odhaduju, že na západě Čech sezačne schovávat už možná ve 13:18, na samém východě Moravy v Jablunkově ažkolem 13:26.

Srpek Venuše bude mít zcela stejný tvar jako srpek Měsíce. Jen není,,široký`` čtvrt stupně, ale jen 25 vteřin. Za hodinu se Měsíc opozdí zahvězdami asi o půl stupně aneb o 1800 vteřin, to znamená, že se Venušebude schovávat asi jednu minutu.

Vylézat začne na západě Česka asi ve 14:40 na východě pak asi ve 14:50.

Dívat se je dobré tak už od 13:15. Zvětšení bych doporučil aspoň 30x, abyten srpek byl pěkně patrný, ale on bude vidět i při zvětšení 10. Zvětšení100x by jistě nevadilo.

Pro úspěch je klíčové Venuši vůbec najít. Nejlíp to nacvičit dnes vestejné době, a zaznamenat si odchylky údajů na montáži (má-li stupnice) odskutečného hodinového úhlu a deklinace Venuše. Zítra ty diference budoujistě stejné.

Ty skutečné souřadnice Venuše umožňuje spočítat i můj online programplanet, i když vstupní formulář je vystavený jen pro případ výpočtuosvětlenosti Měsícem. Stačí mu na příkazovou řádku zadat patřičnéparametry: např. pro střed zákrytu v Brně by to bylo, chceme-li hodinovýúhel a deklinaci, zaškrtneme-li navíc ,,overriding all previous data``

http://amper.ped.muni.cz/jenik/astro/lun_illum.php

Jan Hollan

 IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Zápisky z CERNu - díl čtvrtý
Ilustrační foto...
Vesmírný týden 2005 / 8
Ilustrační foto...
Stardust nevidí na jedno oko!
Ilustrační foto...
Meteority s rodokmenem
Ilustrační foto...
Amundsen a Scott na Marsu
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691