Planetománia
Pět okem viditelných planet -- Merkur, Venuše, Mars, Jupiter a Saturn -- se spolu s Měsícem a Slunce poskládalo podél ekliptiky Býka a Berana v rozmezí pouhých 26 stupňů. Za pouhé dva týdny 17. května 2000, tentokráte už bez našeho nejbližšího průvodce i denní hvězdy, dokonce vytvoří skupinu sevřenou do pouhých 19 a půl stupně. Paranoia pochybných věrozvěstů má tak opět hody.
Apokalyptické vize o konci světa jsou staré jako lidstvo samo. Objevují se pravidelně, ruku v ruce s nečekaně zatmělým Sluncem či Měsícem, náhodně vzplanuvší vlasaticí či jemným meteorickým deštěm. Pevně srostlé jsou i s náhodnými setkáními jasných planet. Pošetilost totiž nemá hranic.  - Málo kdo ví, že na nejrůznější nebeská znamení věřil i nejslavnější starověký vojevůdce Čingischán (1162-1227), jehož genialita umožnila Mongolův ovládnout valnou část planety od Koreje po Irák a od Indočíny po Polsko a zanechat tak za sebou neuvěřitelných dvacet milionů mrtvých. V tehdejším hlavním městě říše podle pozdějších zpráv Marca Pola žilo na pět tisíc astrologů, z nichž mnozí měli významný politický vliv. V prosinci 1226 se například Čingischán vydal na tažení do západní Číny. Tehdy se ovšem pět planet shromáždilo v rozmezí 31 stupňů v Kozorohu a hlavní astrolog Jel-li Čutsai panovníka upozornil, že mohou mít neblahý vliv na jeho život. Proto velitel ihned ukončil právě probíhající masakr obyvatelstva a nečekaně tak "zachránil" zhruba deset tisíc lidí. Pozdní lítost: v létě 1227 po krátké nemoci zemřel. Jeho smrt však byla utajována až do září, dokud král západočínského království nekapituloval před stanem s mrtvým tělem diktátora.
- V květnu roku 7 před naším letopočtem stál Jupiter se Saturnem těsně vedle sebe na ranní obloze. Uprostřed června se sice poněkud vzdálily, koncem září a začátkem října znovu přiblížily, aby se opět odpoutaly. V první polovině prosince byly opět velmi blízko sebe, tentokráte však na nebi večerním. Právě tato konjunkce přitom mohla "ohlásit" příchod mesiáše -- Ježíše Krista.
- Babylóňané věřili, že planety byly po stvoření světa uspořádány do určitého souhvězdí, a jakmile toto postavení opět zaujmou, dojde ke kosmické katastrofě. Podle jedné takové teorie svět zanikne v případě, kdy se sejdou za letního slunovratu v souhvězdí Raka. Pokud se ale potkají za zimního slunovratu v Kozorohu, pak nás nemine potopa světa.
- Čtrnáctého září 1186 se všech pět planet dostavilo do pásu o šířce 11,6 stupně. Navíc se k nim přidalo i zatmění Slunce opodál. Učenec Bar Hebraeus nám o této události nechal jednoznačný záznam: "Všichni hvězdáři předpovídali apokalyptické potopy a větrné smrště, které zničí vše živé. Kalej Arslan, Sultán z Iconia (dnešního Turecka), byl mezi těmi, kdo těmto řečem nejvíc věřili. Proto vydal spoustu peněz na rozsáhlé výkopy kanálů, stavbu silných budov s pevnými základy." Od Španělska až po Persii astrologové předpovídali záplavy i zemětřesení, lidé se modlili, opouštěli světské statky a připravovali se na příchod božího syna.
- V roce 1365 začala a v roce 1538 skončila řada konjunkcí Saturnu a Jupiteru, které se až na pár výjimek vždy odehrávaly ve "vodních" znamení Ryb, Raka nebo Štíra. Zcela logicky tedy předpovídaly potopy, rozsáhlé deště a podobně vlhké úkazy. Pravý armagedon měl přijít obzvlášť 19. července 1385, kdy se do Raka dostavily čtyři planety se Sluncem v rozmezí pouhých šesti stupňů. Anglický básník Geoffrey Chaucer k tomu napsal: "Saturn a Jupiter, v Raku se spojily, aby nám na zem přívaly vod spustily." Na rozdíl od mínění astrologů však bylo počasí nadmíru příjemné.
- Nejtěsnější seskupení pěti jasných planet (bez Slunce a Měsíce) proběhnulo 25. června roku 710. Vytvořily nádhernou skupinku o průměru menším než šest stupňů.
- Když se v roce 1484 sešel Jupiter, Saturn a Mars ve Štíru, mělo to prý neblahé následky na zkažení vzduchu a rozšíření syfilidy, kterou se Španělé nakazili v Novém světě.
- Jednu z nejznámějších panik vyvolalo setkání 19. února 1524, kdy se pět planet a Slunce vyskytly ve znamení Ryb (12,4 stupně). Na příchod nebeské hrůzy zřejmě poprvé upozornil Johannes Stoffler ve svém almachu z roku 1499. Varování převzali jeho kolegové a brzo se rozšířilo i mezi nejširší veřejnost. Nakonec se objevilo několik tisíc nejrůznějších pamfletů a také na sto padesát knih! K všeobecné hysterii tehdy olej přilila i situace v církvi, která tehdy procházela zásadní reformací. Všichni předpovídali potopu světů, mnozí začali stavět domy na vrcholcích hor, ti chudší se sem před kritickým okamžikem vydali prostě. Jeden z mnoha dnů "D" vypočítal Johann Carion, astrolog na královském trůnu v Berlíně, na 15. června 1524. Když se pak tento den objevila na západě bouřková mračna, vydal se celý dvůr spěšně na nejbližší vyvýšené místo, asi šedesát metrů vysoký pahorek Kreuzberg. V očekávání nastalých potíží s sebou samozřejmě vzal patřičné zásoby jídla a vína. Když ale jenom lehce sprchnulo, začala se k večeru rozmrzelá honorace vracet zase zpátky. Podle pověsti to nakonec odnesl jenom kočí a čtyři koně, které skolil blesk v okamžiku, kdy panovníkův kočár projížděl palácovou branou.
- Ačkoli v roce 1524 bylo zcela normální počasí, lidé na neúspěch předpovědi rychle zapomněli a začali se rychle (a v bezpečí) bát dalších nebeských znamení. Z moderní doby lze například připomenout vlnu falešných proroctví k roku 1982, kdy se "do jedné přímky" poskládaly planety sluneční soustavy. Jejich poloha měla vyvolat nárůst poštu slunečních skvrn, globální změny počasí na Zemi, vychýlení zemské osy a tedy i ohromná zemětřesení, obzvlášť v Kalifornii... Nemá smysl připomínat, že přitažlivá síla byť i všech těles sluneční soustavy nemá žádný vliv ani na Slunce ani na Zemi.
- Astronomické výpočty ukazují, že společnými silami planety na Slunce v uplynulých pěti stech letech nejvíc gravitačně zapůsobily 14. listopadu 1703. Merkur a Venuše byly tehdy v dolní konjunkci, první planeta navíc v přísluní. Jupiter pak blízko opozice. Všechny ostatní velká tělesa však byla volně rozházena po sluneční soustavě -- proto si úkazu nikdo "povolaný" nevšimnul. Avšak i když tento den byla výsledná přitažlivost všech planet největší, naši mateřskou hvězdu to nijak nevzrušovalo.
- Stejně nepochopitelné jsou také spekulace o vlivu planet na Zemi. Zcela dominantní roli totiž hraje blízký Měsíc, jehož gravitační působení je až desettisíckrát silnější než všech ostatních těles dohromady. V květnu tohoto roku je pak gravitační působení všech planet prakticky neměřitelné...
- Nepochopitelný byl vliv planet na rozhodnutí prominentního (a zřejmě ne zcela normálního) nacisty Rudolfa Hesse. Ten si pro svůj let do Anglie, kde chtěl vyjednávat o separátním míru, 10. květen 1941. Jeho dvorní astrologové ho totiž upozornili, že Slunce, Merkur, Venuše, Jupiter, Saturn a Uran v oblasti o průměru osm stupňů v souhvězdí Býka, jsou pro útěk nejvhodnější. Hessova představa o míru se západními spojenci byla samozřejmě zcela nesmyslná. Asi tak na stejné úrovni, jako kdyby se během války v Perském zálivu snesl na padáku doprostřed Bagdádu americký víceprezident Dan Quayle. Hess skončil ve vězení, stejně jako několik set německých astrologů.
- Pátého února 1962 se Slunce, Měsíc a pět bez dalekohledu viditelných planet dostavilo do oblasti o šířce jenom 16 stupňů. Navíc bylo v Indonésii pozorovatelné úplné zatmění Slunce. Ovšem to, že francouzský prezident Charles de Gaulle vyhlásil samostatnost Alžírska vůbec nikoho nevzrušilo...
- "Je pravdou, že 4. května našeho středoevropského letního času v 5 hodin 36 minut pro Prahu dojde k seřazení sedmi planet do velmi malého sektoru. Tuto hodinu a minutu uvádím také proto, že dojde ke konjunkci Slunce a Luny, to je nový Měsíc. Planety rozhodně nebudou v žádné přímce, ale vzdálenost mezi nimi bude asi 26 a půl stupně. Z astrologického hlediska je to silné uskupení, ale není samo o sobě zdaleka tak nebezpečné, jako to, že v disharmonickém úhlu stojí Uran na 25 a půl stupních Vodnáře a také Neptun. A toto uskupení je z astrologického hlediska nebezpečné, a lez tedy očekávat, že se mohou objevit různé živelné katastrofy, nepokoje, občanské války atd. Rozhodně ale nelze očekávat takové věci jako je konec světa a nějaké apokalyptické předpovědi. Podobné uskupení bylo v dřívějších dobách v době druhé světové války a v období války Severu proti Jihu. Ale dnes jsme přeci jenom o kus dál, takže se to nemusí brát tak dramaticky," uvedl v rozhovoru pro iDnes astrolog a bývalý ministr obrany Antonín Baudyš.
- Nejbližší "velké setkání" nás čeká 8. září 2040. Měsíc, Merkur, Venuše, Mars, Jupiter i Saturn se dostaví do Panny. Jaké zaručené předpovědi se objeví tentokrát?
Jiří Dušek
9.5.2000 | Zdroj: Sky and Telescope, Když hvězdy byly ještě bohy, iDnes IAN.czIAN.cz
|
|
|
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN... |
|
|
|
|
|
|
STALO SE |
|
|
4.12.2012 - Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
|
|
|
|
|
|
|
WEBKAMERA |
|
|
 |
|
|
|
|
|