Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Planetománia

Pět okem viditelných planet -- Merkur, Venuše, Mars, Jupiter a Saturn -- se spolu s Měsícem a Slunce poskládalo podél ekliptiky Býka a Berana v rozmezí pouhých 26 stupňů. Za pouhé dva týdny 17. května 2000, tentokráte už bez našeho nejbližšího průvodce i denní hvězdy, dokonce vytvoří skupinu sevřenou do pouhých 19 a půl stupně. Paranoia pochybných věrozvěstů má tak opět hody.

Apokalyptické vize o konci světa jsou staré jako lidstvo samo. Objevují se pravidelně, ruku v ruce s nečekaně zatmělým Sluncem či Měsícem, náhodně vzplanuvší vlasaticí či jemným meteorickým deštěm. Pevně srostlé jsou i s náhodnými setkáními jasných planet. Pošetilost totiž nemá hranic.

Ilustrační foto...
 • Málo kdo ví, že na nejrůznější nebeská znamení věřil i nejslavnější starověký vojevůdce Čingischán (1162-1227), jehož genialita umožnila Mongolův ovládnout valnou část planety od Koreje po Irák a od Indočíny po Polsko a zanechat tak za sebou neuvěřitelných dvacet milionů mrtvých. V tehdejším hlavním městě říše podle pozdějších zpráv Marca Pola žilo na pět tisíc astrologů, z nichž mnozí měli významný politický vliv. V prosinci 1226 se například Čingischán vydal na tažení do západní Číny. Tehdy se ovšem pět planet shromáždilo v rozmezí 31 stupňů v Kozorohu a hlavní astrolog Jel-li Čutsai panovníka upozornil, že mohou mít neblahý vliv na jeho život. Proto velitel ihned ukončil právě probíhající masakr obyvatelstva a nečekaně tak "zachránil" zhruba deset tisíc lidí. Pozdní lítost: v létě 1227 po krátké nemoci zemřel. Jeho smrt však byla utajována až do září, dokud král západočínského království nekapituloval před stanem s mrtvým tělem diktátora.
 • V květnu roku 7 před naším letopočtem stál Jupiter se Saturnem těsně vedle sebe na ranní obloze. Uprostřed června se sice poněkud vzdálily, koncem září a začátkem října znovu přiblížily, aby se opět odpoutaly. V první polovině prosince byly opět velmi blízko sebe, tentokráte však na nebi večerním. Právě tato konjunkce přitom mohla "ohlásit" příchod mesiáše -- Ježíše Krista.
 • Babylóňané věřili, že planety byly po stvoření světa uspořádány do určitého souhvězdí, a jakmile toto postavení opět zaujmou, dojde ke kosmické katastrofě. Podle jedné takové teorie svět zanikne v případě, kdy se sejdou za letního slunovratu v souhvězdí Raka. Pokud se ale potkají za zimního slunovratu v Kozorohu, pak nás nemine potopa světa.
 • Čtrnáctého září 1186 se všech pět planet dostavilo do pásu o šířce 11,6 stupně. Navíc se k nim přidalo i zatmění Slunce opodál. Učenec Bar Hebraeus nám o této události nechal jednoznačný záznam: "Všichni hvězdáři předpovídali apokalyptické potopy a větrné smrště, které zničí vše živé. Kalej Arslan, Sultán z Iconia (dnešního Turecka), byl mezi těmi, kdo těmto řečem nejvíc věřili. Proto vydal spoustu peněz na rozsáhlé výkopy kanálů, stavbu silných budov s pevnými základy." Od Španělska až po Persii astrologové předpovídali záplavy i zemětřesení, lidé se modlili, opouštěli světské statky a připravovali se na příchod božího syna.
 • V roce 1365 začala a v roce 1538 skončila řada konjunkcí Saturnu a Jupiteru, které se až na pár výjimek vždy odehrávaly ve "vodních" znamení Ryb, Raka nebo Štíra. Zcela logicky tedy předpovídaly potopy, rozsáhlé deště a podobně vlhké úkazy. Pravý armagedon měl přijít obzvlášť 19. července 1385, kdy se do Raka dostavily čtyři planety se Sluncem v rozmezí pouhých šesti stupňů. Anglický básník Geoffrey Chaucer k tomu napsal: "Saturn a Jupiter, v Raku se spojily, aby nám na zem přívaly vod spustily." Na rozdíl od mínění astrologů však bylo počasí nadmíru příjemné.
 • Nejtěsnější seskupení pěti jasných planet (bez Slunce a Měsíce) proběhnulo 25. června roku 710. Vytvořily nádhernou skupinku o průměru menším než šest stupňů.
 • Když se v roce 1484 sešel Jupiter, Saturn a Mars ve Štíru, mělo to prý neblahé následky na zkažení vzduchu a rozšíření syfilidy, kterou se Španělé nakazili v Novém světě.
 • Jednu z nejznámějších panik vyvolalo setkání 19. února 1524, kdy se pět planet a Slunce vyskytly ve znamení Ryb (12,4 stupně). Na příchod nebeské hrůzy zřejmě poprvé upozornil Johannes Stoffler ve svém almachu z roku 1499. Varování převzali jeho kolegové a brzo se rozšířilo i mezi nejširší veřejnost. Nakonec se objevilo několik tisíc nejrůznějších pamfletů a také na sto padesát knih! K všeobecné hysterii tehdy olej přilila i situace v církvi, která tehdy procházela zásadní reformací. Všichni předpovídali potopu světů, mnozí začali stavět domy na vrcholcích hor, ti chudší se sem před kritickým okamžikem vydali prostě. Jeden z mnoha dnů "D" vypočítal Johann Carion, astrolog na královském trůnu v Berlíně, na 15. června 1524. Když se pak tento den objevila na západě bouřková mračna, vydal se celý dvůr spěšně na nejbližší vyvýšené místo, asi šedesát metrů vysoký pahorek Kreuzberg. V očekávání nastalých potíží s sebou samozřejmě vzal patřičné zásoby jídla a vína. Když ale jenom lehce sprchnulo, začala se k večeru rozmrzelá honorace vracet zase zpátky. Podle pověsti to nakonec odnesl jenom kočí a čtyři koně, které skolil blesk v okamžiku, kdy panovníkův kočár projížděl palácovou branou.
 • Ačkoli v roce 1524 bylo zcela normální počasí, lidé na neúspěch předpovědi rychle zapomněli a začali se rychle (a v bezpečí) bát dalších nebeských znamení. Z moderní doby lze například připomenout vlnu falešných proroctví k roku 1982, kdy se "do jedné přímky" poskládaly planety sluneční soustavy. Jejich poloha měla vyvolat nárůst poštu slunečních skvrn, globální změny počasí na Zemi, vychýlení zemské osy a tedy i ohromná zemětřesení, obzvlášť v Kalifornii... Nemá smysl připomínat, že přitažlivá síla byť i všech těles sluneční soustavy nemá žádný vliv ani na Slunce ani na Zemi.
 • Astronomické výpočty ukazují, že společnými silami planety na Slunce v uplynulých pěti stech letech nejvíc gravitačně zapůsobily 14. listopadu 1703. Merkur a Venuše byly tehdy v dolní konjunkci, první planeta navíc v přísluní. Jupiter pak blízko opozice. Všechny ostatní velká tělesa však byla volně rozházena po sluneční soustavě -- proto si úkazu nikdo "povolaný" nevšimnul. Avšak i když tento den byla výsledná přitažlivost všech planet největší, naši mateřskou hvězdu to nijak nevzrušovalo.
 • Stejně nepochopitelné jsou také spekulace o vlivu planet na Zemi. Zcela dominantní roli totiž hraje blízký Měsíc, jehož gravitační působení je až desettisíckrát silnější než všech ostatních těles dohromady. V květnu tohoto roku je pak gravitační působení všech planet prakticky neměřitelné...
 • Nepochopitelný byl vliv planet na rozhodnutí prominentního (a zřejmě ne zcela normálního) nacisty Rudolfa Hesse. Ten si pro svůj let do Anglie, kde chtěl vyjednávat o separátním míru, 10. květen 1941. Jeho dvorní astrologové ho totiž upozornili, že Slunce, Merkur, Venuše, Jupiter, Saturn a Uran v oblasti o průměru osm stupňů v souhvězdí Býka, jsou pro útěk nejvhodnější. Hessova představa o míru se západními spojenci byla samozřejmě zcela nesmyslná. Asi tak na stejné úrovni, jako kdyby se během války v Perském zálivu snesl na padáku doprostřed Bagdádu americký víceprezident Dan Quayle. Hess skončil ve vězení, stejně jako několik set německých astrologů.
 • Pátého února 1962 se Slunce, Měsíc a pět bez dalekohledu viditelných planet dostavilo do oblasti o šířce jenom 16 stupňů. Navíc bylo v Indonésii pozorovatelné úplné zatmění Slunce. Ovšem to, že francouzský prezident Charles de Gaulle vyhlásil samostatnost Alžírska vůbec nikoho nevzrušilo...
 • "Je pravdou, že 4. května našeho středoevropského letního času v 5 hodin 36 minut pro Prahu dojde k seřazení sedmi planet do velmi malého sektoru. Tuto hodinu a minutu uvádím také proto, že dojde ke konjunkci Slunce a Luny, to je nový Měsíc. Planety rozhodně nebudou v žádné přímce, ale vzdálenost mezi nimi bude asi 26 a půl stupně. Z astrologického hlediska je to silné uskupení, ale není samo o sobě zdaleka tak nebezpečné, jako to, že v disharmonickém úhlu stojí Uran na 25 a půl stupních Vodnáře a také Neptun. A toto uskupení je z astrologického hlediska nebezpečné, a lez tedy očekávat, že se mohou objevit různé živelné katastrofy, nepokoje, občanské války atd. Rozhodně ale nelze očekávat takové věci jako je konec světa a nějaké apokalyptické předpovědi. Podobné uskupení bylo v dřívějších dobách v době druhé světové války a v období války Severu proti Jihu. Ale dnes jsme přeci jenom o kus dál, takže se to nemusí brát tak dramaticky," uvedl v rozhovoru pro iDnes astrolog a bývalý ministr obrany Antonín Baudyš.
 • Nejbližší "velké setkání" nás čeká 8. září 2040. Měsíc, Merkur, Venuše, Mars, Jupiter i Saturn se dostaví do Panny. Jaké zaručené předpovědi se objeví tentokrát?

Jiří Dušek

| Zdroj: Sky and Telescope, Když hvězdy byly ještě bohy, iDnes IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
O svícení 31
Ilustrační foto...
Posádku ISS čekají výstupy do kosmu
Ilustrační foto...
Seminář majitelů a konstruktérů amatérských
Ilustrační foto...
Historie dobývání Marsu – díl druhý (Mars 4
Ilustrační foto...
Astronomická soutěž
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691