Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Mýdlová bublina

Trpělivost se vyplácí i v astronomii. Odborníci v minulých rocích tu a tam zasedli k sofistikované sítí velkých radioteleskopů a políčko po políčku sesbírali krátký film, jenž poprvé v detailu ukazuje rozpínání obálky velmi vzdálené supernovy.

Ilustrační foto...V souhvězdí Velké medvědice, asi 12 milionů světelných roků daleko, leží pohledná spirální galaxie M 81. V neděli 28. března 1993 zde došlo k příšerné katastrofě: Železné jádro asi 15 Sluncí těžké hvězdy už nevydrželo vzdorovat tíze svrchních vrstev a ve zlomku sekundy zkolabovalo na neutronovou hvězdu a dost možná i dál na černou díru. Imploze měla nečekaně drastické důsledky: rázová vlna stlačila obal umírající stálice, zahřála ho na teplotu mnoha set milionů stupňů Celsia a rychlostí přes dvacet tisíc kilometrů za sekundu ho rozhodila do okolního prostoru. Na nebi se tehdy zrodila supernova.

Ještě tentýž den si světelného představení, které doprovázelo stelárního budulínka na kosmický hřbitov, všimnul španělský amatér Francisco Garcia Diaz. Nápadná hvězdička dostala visačku s číslem SN1993J a rychle se stala předmětem zájmu mnoha astronomů. Díky své jasnosti však byla dostupná i ve středně velikých dalekohledech, a tak si ji před osmi roky prohlédla i řada "obyčejných" smrtelníků.

"Padesát dní po explozi byla rozpínající se obálka třináctkrát větší než naše sluneční soustava", prozradil nám Norbert Bartel z York University v Kanadě něco, co jsme tenkrát spatřit nemohli. Zatímco ve viditelném světle jsme bez důmyslných detektorů viděli jenom pozvolna hasnoucí hvězdičku, profesionálové supernovu důkladně proklepali ve všech oborech elektromagnetického spektra. Fantastický záznam pořízený radioteleskopy se však na veřejnost dostal teprve s lednovým vydáním prestižního časopisu Science.

Ilustrační foto...

První záběr okolí SN1993J vznikl 27. dubna 1993. Přestože se na ni tehdy spojenými silami podívaly observatoře roztroušené od Panenských ostrovů, přes celé Spojené státy až po Havaj (tzv. Very Long Baseline), které mají dohromady stokrát lepší úhlové rozlišení než Hubblův dalekohled, nic zvláštního nespatřily. Vlastně byli rády, že se jim podařilo určit alespoň rozměry drobné skvrnky.

"První detaily se objevily zhruba po půl roce," komentoval pokračování příběhu doktor Bartel. "Vytvořila se kruhová obálka, která díky různému jasu připomínala podkovu. Navíc tato oblast časem měnila svoji orientaci, rotovala."Za dva roky se na vnějším okraji objevily horké skvrnky, jejichž původ je pro odborníky skutečnou záhadou. Jedním z možných vysvětlení, které se v kapsáři astronomických nápadů vyskytlo hned nahoře, je, že se rázová vlna setkala s materiálem, jenž stálici opustil několik tisíciletí před explozí. Protože se však vzdaloval pomaleji než odhozený obal supernovy, nyní se obě vlny setkaly, došlo k jejich stlačení, zahřátí a tedy i rozsvícení.

Rozpínání bubliny se od počátku -- díky "tření" o okolní mezihvězdný materiál -- pomalu brzdí. Na posledním záběru, jenž vzniknul 3. června 1998, se rázová vlna pohybuje rychlostí osm tisíc pět set kilometrů za sekundu a v průběhu následujících věků se bude dál zpomalovat a ruku v ruce s tím i řídnout. Časem se zcela rozplyne a po kdysi pyšné hvězdě ze sousední galaxie nezůstane vůbec nic. Až na stohy popsaných papírů na 12 milionů světelných roků vzdálené Zemi.

Jiří Dušek

| Zdroj: Materiály na Internetu IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Rádio IAN: Vstříc novým světům
Ilustrační foto...
Služby pro vás...
Ilustrační foto...
AIM bude zkoumat mezosféru
Ilustrační foto...
Exoplaneta v plynném hávu
Ilustrační foto...
Proč mají astronomové rádi jižní pól?
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691