Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Lov na exoplanety

Jedním z velkých cílů astronomie je nalézt odpověď na otázku Jsme ve vesmíru sami?. Za tímto účelem plánuje NASA vypustit během deseti až patnácti let dvě samostatné vesmírné observatoře, které budou vyhledávat planety podobné Zemi u jiných hvězd. Terrestrial Planet Fincer - C bude optický dalekohled vypuštěný do roku 2014. Bude schopný stínit světlo hvězd za účelem nalezení planet, kolem hvězdy obíhajících. Terrestrial Planet Finder-I bude vypuštěn do roku 2020. V tomto případě se bude jednat o vícenásobný systém dalekohledů, které tak nahradí jednu velkou observatoř.

Terestrial Planet Finder-C je teleskop o délce 4 - 6 metrů. V současné době je ve stádiu vývinu, vypuštěn do kosmického prostoru bude kolem roku 2014. Na palubě se využije centrálního disku a další speciální techniky pro blokování světla hvězdy, což dovolí proniknout k případným planetám.

Terrestrial Planet Finder-I představuje vícenásobné kosmické plavidlo, nesoucí na palubě 3 - 4-metrové teleskopy, pracující v oboru infračerveného záření. Start by se mohl uskutečnit před rokem 2020. Do mise je zapojena i Evropská kosmická agentura. Spojení dat ze všech teleskopů bude představovat jednu velkou observatoř. Díky rozsáhlým možnostem této mise bude možno pozorovat jednak exoplanety pozorované také Terrestrial Planet Finder-C, ale také terestrické planety, které jsou již mimo dosah TPF-C.

Naměřená data jistě pomohou vědcům lépe porozumět různým stádiím chemických procesů v atmosféře i na povrchu planety. Podle toho také můžeme usoudit, zda mohla být někdy v minulosti planeta hostinným místem pro život. Recenze obou projektů proběhne během léta letošního roku.

Podaří se tedy nalézt odpovědi na otázky "Odkud jsme přišli?", "Jsme sami?"?

Ilustrační foto...

Představa malíře o exoplanetě

Velký problém je ale v tom, že nemáme velkou představu o formách života ve vesmíru. Jak si vlastně máme představovat inteligentní život ve vesmíru? Víme tedy vůbec, co máme hledat?

Lukáš Turek

| Zdroj: www.universetoday.com IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Soutěž o nejlepší letecké snímky
Ilustrační foto...
Vyhloubil Chicxulub fragment z planetky Baptistina
Ilustrační foto...
Kometa Utsunomiya na večerní obloze
Ilustrační foto...
Složité počasí Venuše
Ilustrační foto...
Trojitý kvasar
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691