Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Odtahovka ve Vesmíru? Proč ne?

Společnost Orbital Recovery podepsala s Arienspace dlouhodobý kontrakt na spolupráci na projektu The ConeXpress Orbital Life Extension Vehicles (CX OLEV). Nosné rakety Ariane 5 by měly nést jako sekundární náklad dohromady 5 ´´vlečných´´ sond CX OLEV. Ty mají za úkol ´´starat´´ se o telekomunikační družice, kterým dochází palivo a nejsou schopny se udržet na geostacionární oběžné dráze. Geostacionární oběžná dráha je dráha, po níž se satelit pohybuje tak, aby byl zaměřen stále na jedeno místo na Zemi. Celý význam projektu spočívá v prodloužení doby, po kterou satelit plní své poslání.

Orbital Recovery Ltd. podepsala 13. května exkluzivní kontrakt na dopravu pěti orbitálních sond The ConeXpress Orbital Life Vehicles. Doprava bude zajištěna současně ekonomicky nejvýhodnější nosnou raketou – Ariane 5.

Dohoda, jež byla s Arianespace na Berlin Air Show uzavřena, zahrnuje zatím pouze první let CX OLEV v roce 2007, po něm budou následovat další čtyři v roce 2008.

The ConeXpress Orbital Life Extension Vehicle bude vynesen raketou Ariane 5 jako její sekundární náklad. Hmotnost sondy při startu bude činit něco mezi 1200 a 1400 kg. CX OLEV, jako produkt Evropských společností, je navžen tak, aby byla s jeho pomocí prodloužena životnost telekomunikačních satelitů, jejichž cena se pohybuje řádově v desítkách miliónů dolarů. Životnost satelitu může být až zdvojnásobena. Velkou výhodou této družice je také možnost korekce drah telekomunikačních družic, jež se odchýlily od své stanovené oběžné dráhy.

,, Ariane je známa jako nejúspěšnější komerční nosná raketa a my se těšíme, až ji budeme moci použít pro CX OLV. Bude to přelom v údržbě telekomunikačních satelitů, nacházejících se na oběžné dráze kolem Země, " řekl Phil Braden, zodpovědý pracovník z Orbital Recovery Ltd.

Ilustrační foto...

Jako vlečná loď bude CX OLEV zastávat několik funkcí – náhradní pohon, navigaci – v případě, že se satelit při vlastní korekci dráhy vychýlí, bude jej potřeba dostat zase zpět, i to by mělo být možné. Doposud však veškeré dosluhující družice, obíhající kolem Země, musely nakonec vždy skončit na tzv graveyard orbit, což je oběžná dráha pro dosloužilá zařízení nejrůznějších typů. Většinou se tím dosluhujícím satelitem ale nemyslí špatný technický stav, nýbrž nedostatek paliva pro další korekce letu. Životnost konvenčního telekomunikačního satelitu je 10 – 15 let.

Orbital Recovery Ltd. má v současnosti na svém seznamu na 40 telekomunikačních satelitů, které jsou žhavými kandidáty na životnost prodlužují servisní družice CX OLEV.

,, Jsme velmi potěšeni, že můžeme poskytnout naše nosné rakety Ariane 5 pro takový projekt, jež mimojiné zajistí využití našich raket ve slibných budoucích projektech," řekl vedoucí pracovník z Arianespace Jean Yves Le Gall. ,,Flexibilnost nosných raket Ariane 5 v kombinaci s našimi zkuešenostmi v dopravě s více satelitů v jedné raketě, zajistí schopnost používání CX OLEV za jakýchkoliv podmínek a kdykoliv bude potřeba."

CX OLEV též disponuje přípojným adaptérem, jež je identický s adaptérem rakety Ariane 5. Upevnění sondy je o to snažší a rozšiřuje možnosti CX OLEV.

Tvarem připomíná CX OLEV zkrácený kužel, na jehož konci se nachází již předem zmíněný přípojný adaptér. Uspořádání je takové, že na raketě samotné je upevněn CX OLEV a na jeho vrcholu se nachází primární náklad. Při dosažení potřebné výšky dochází k oddělení primárního nákladu a teprve po něm přijde na řadu náklad sekundární - v našem případě CX OLEV. Obě sondy dále pokračují v na sobě nezávislých ůkolech.

Skupina institucí zajišťujících výrobu CX OLEV se skládá z holandského institutu Dutch Space, německého DLR German Aerospace Center a Kuyser Threde.

Petr Lipenský

| Zdroj: www.universetoday.com IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Muž, který předpověděl návrat komety
Ilustrační foto...
Instantní pamětník 2
Ilustrační foto...
Body pro astronomii na IX. valném shromáždění
Ilustrační foto...
Slunce se probouzí z minima...
Ilustrační foto...
Rádio IAN: Supernovy druhého tisíciletí
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691