Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Týden s vesmírem 17

Vracím se opět ke kometě Q4, která je stále velmi dobře viditelná vysoko nad západním obzorem, padne zmínka o zákrytu Venuše Měsícem a určitě se zmíníme i o ISS, která z minulého přehledu záhadně zmizela. Večery vyplní seskupení planet a Měsíčního srpku.

C/2001 Q4 (NEAT)

Zvláštní kometa. Dalo by se o ní říct, že je velmi jasná, přesto by řada lidí prohlásila, že je nenadchla. Proč?Může za to řada faktorů. První bych jmenoval pozorovací podmínky - špatné počasí a přesvětlené nebe. Sám jsem si měl možnost vyzkoušet pozorování za různě jasné oblohy, na kraji města i daleko za městem. Výsledek je jednoznačný. Máte-li večer štěstí na jasnou oblohu, musíte jet dál od města a pak je to nádherná kometa viditelná pouhým okem. Mít lepší zrak,možná bych viděl i kus ohonu. Triedrem však vynikne docela a je to nádherná podívaná. Naopak popis pozorování ve městě či na jeho okraji by zněl, že kometa je stěží viditelná okem, v triedru pak vynikne koma a náznak ohonu. Dalším faktorem ovlivňujícím vzhled této komety je právě délka ohonů. Ukazuje se, že ohon plasmový je docela dlouhý (na fotografiích máaž 10 stupňů), ale je velmi slabý na pozorování okem. Ohon prachový je naopak velmi jasný, avšak poměrně krátký, maximálněněkolik stupňů. Zajímavostí je ohon třetí, na fotografiích v zelené barvě jakou má i koma. Ten směřuje dolů pod úhlemnějakých 50 stupňů vůči plasmovému a docela bych rád znal jeho původ.. Očima jsem jej neviděl, jen vzhled komety ve velkém dalekohledu napovídal, že její nezvyklá šíře ohonu vycházejícího z komy, mohla být dána právě těmito třemi, které od sebe nešly rozlišit.

Ilustrační foto...

Pohyb komety C/2001 Q4 (NEAT) od 8. do 20. 5. 2004

Chcete-li si porovnat vaše pozorování s ostatními, nebo jej naopak ostatním zaslat, můžete tak učinit na serveru APO:www.astronomie.cz.
Velmi mnoho fotografií najdete např. na japonských stránkách, nebo také na Spacewether.com

Zákryt Venuše

Zcela ve stínu nadcházejícího přechodu Venuše přes sluneční disk se odehraje její zákryt kotoučem Měsíce na denní obloze 21. května 2004. Toto pozorování bude patřit mezi natolik problematické, že jej lze považovat za téměř nemožné. Posuďte sami, na co se máme přichystat:
Měsíc bude pouze 23° od Slunce, bude tedy pravděpodobně ve fázi tenkého srpku zcela nepozorovatelný.
Venuše má již poměrně velký úhlový průměr a tak se její jas rozloží na příliš velkou plochu, což ji může činit také velmi špatně pozorovatelnou. Magnituda -0,5!
K úspěšnému pozorování bude tedy potřeba velmi čisté nebe (krásně modré).
Bude dobré přichystat si dalekohled dopředu již za svítání, nebo využít dělené kruhy.

Ještě vás to neodrazuje? Tak to je dobře, teď vám jen mohu popřát hodně štěstí. Úkaz začne zhruba ve 13:23 a skončí ve 14:45 SELČ.

Ilustrační foto...

Mladý Měsíc a planety za soumraku

Ve dnech 20. až 22. května budeme moci pozorovat mladý Měsíc a planety. Nejlepší seskupení nastává právě v sobotu kolem 23. hodiny. To budou nedaleko od sebe Měsíc a Saturn, jimž bude sekundovat slabý Mars.Nejníže k obzoru svítí Venuše,která již brzy zmizí v záři Slunce a vynoří se jen na chvilku 8. června přímo na slunečním disku.

Ilustrační foto...

Ostatní komety
C/2004 F4 (Bradfield)
Jednoznačně druhá nejhezčí kometa po Q4, kterou můžete na obloze vidět. Pojem nejhezčí ale patří pouze do úst majitelehodně velkého dalekohledu, protože opravdu hezká byla v dalekohledu o průměru 40 cm, zatímco v triedru prokazatelně vidětnebyla. Podaří-li se vám ji najít, mohli byste pozorovat nejen komu, ale i kus ohonu. 14. května sahal do vzdálenosti asi0,5 stupně od komy. Její jasnost si netroufám příliš odhadovat, ale prý to klidně mohlo být hůře jak 9 mag.
C/2003 K4 (LINEAR)
Další můj tip pro majitele větších dalekohledů směřuje do souhvězdí Labutě, kde jsem měl možnost si prohlédnout tutomalou mlhavou kometku, pochopitelně bez ohonu. Měla by stále zjasňovat a uvidíme, co s ní bude koncem léta. Zatím má něco nad10 mag.
C/2002 T7 (LINEAR)
Tuto kometu u nás samozřejmě vidět nemůžeme, ale je dobré sledovat její další vývoj, neboť díky internetu se k nám stále dostávají pozorování a případně i fotografie z jižní polokoule. Momentálně má již téměř 3 mag a prý také poměrně dlouhý ohon.

Přelety ISS

Jak jsme tak 14. května stáli a čekali až se setmí, abychom mohli lépe pozorovat kometu NEAT, upoutala nás jasná hvězdička letící po obloze. A tak se vlastně ukázalo, že přelety ranní přešly plynule v přelety viditelné večer. Slunce jižklesá tak málo pod obzor, že ISS bylo možné vidět jak večer, tak nad ránem. Nyní jsou tu tedy večerní přelety. Některé budou tak blízko kometě NEAT, že bude dobré dát si na ni pozor, pokud není vaším úmyslem vyfotit ISS s kometou zároveň.Pokud máte dojem, že to nejsou přelety večerní, máte asi pravdu, ale teď už je to asi jedno. Tabulka platí pro střed ČR, s minimální odchylkou pro ostatní místa.

Ilustrační foto...

Jupiter

Jedna z planet, která se dá velmi dobře pozorovat. Z dalších bych zkusil ještě krásně tenký srpek Venuše.
Červenou skvrnu by mohlo být nejlépe vidět 20. a 22. 5. po setmění. Na večer 18. 5. vychází dobře přechod Európy ajejího stínu.

Ilustrační foto...

Chí Cygni

Berte to prosím jako poznámku činěnou na poslední chvíli někdy po pozorování komety NEAT a tudíž velmi pozdě v noci :-) Doufám, že znáte v Labuti nějakou takovou hvězdu. Je asi uprostřed cesty od gamy k betě, tedy od středu kříže k hlavě Labutě (krásné dvojhvězdě Albireo). Zjistil jsem totiž při hledání komety C/2003 K4 (LINEAR), že tato hvězda je podezřele snadno viditelná i okem. Proč podezřele? To závisí na tom, zda víte, že se jedná o dlouhoperiodockou proměnnou hvězdu, která v minimu není vidět ani triedrem. V tomto týdnu je tedy v maximu a doporučuji si to ověřit, případně nafotit. Pamatuji doby, kdy v létě vidět nebyla, krásná změna jasu...

Martin Gembec

 IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Slunce bouří! Polární záře přicházejí!
Ilustrační foto...
Spirit a Opportunity: Další zima na krku
Ilustrační foto...
Pozor! Přichází Kvé čtyřka!
Ilustrační foto...
Jak Ježíšek nakupuje větší dalekohled?
Ilustrační foto...
HST zkoumal prachové disky u Bety Pictoris
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691