Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Nebeská intrika?

V úterý 18. května vyjde v USA kniha „Nebeská intrika“ , jejíž autory jsou Anne Lee a Joshua Gilder. Kniha má pojednávat o krátké, ale důležité spolupráci dvou nejvýznamnějších astronomů své doby - Tycho Braheho (1546-1601) a Johanese Keplera (1571-1630) na dvoře Rudolfa II.

Na tom by nebylo nic divného a překvapivého. Kniha však přesto vzbudila ještě před svým vydáním nebývalý rozruch. V knize totiž americko – německá dvojce popisuje výsledky pokusů z roku 1996, které byly provedeny na švédské univerzitě v Lundu. Tehdy se prováděl rozbor vousů Tycho Braheho, jenž byly odebrány z ostatků v roce 1901 (pozn. Tycho Brahe je pochován v Praze v Týnském chrámu).

Nad smrtí tohoto vynikajícího astronoma z přelomu 16. a 17. století se již velmi dávno vedou debaty. Velmi populární je ona známá historka, že Brahe zemřel 24.října 1601 na následky protržení močového měchýře, když nemohl během slavnostního oběda opustit stůl. Oběda se totiž účastnil císař a odejít od stolu dříve než on bylo považováno přinejmenším za krajně nezdvořilé. Této zajímavé historce však odzvonilo v roce 1993, kdy se v Kodani prováděly první rozbory Braheho vousů a podařilo se zjistit, že pravou příčinou úmrtí byla dysfunkce ledvin, jenž měla za následek otravu krve. Autoři knihy „Nebeská intrika“ nyní přicházejí s velmi odvážnou hypotézou. Podle nich byl Tycho Brahe otráven chloridem rtuťnatým, který mu asi dvakrát záměrně podal jeho kolega Johanes Kepler! Jaký by byl motiv tohoto činu?

Je všeobecně známo, že spolupráce obou nebyla nikterak přátelská. Oba dva se nesnášeli, ale také věděli, že se potřebují. Tycho Brahe byl vynikající pozorovatel, který v té době nenašel přemožitele a Johanes Kepler byl zase vynikající teoretik, zato mizerný pozorovatel. Johanes Kepler by nikdy nezformuloval své tři zákony o pohybu planet nebýt Braheho pozorování. A právě tyto pozorování byly podle autorů knihy hlavním Keplerovým důvodem k otrávení Braheho.

Jak to bylo doopravdy se už asi nikdy s určitostí nedovíme. Tycho Brahe- jeho život i dílo jsou opředeny mnoha historkami a nepřesnostmi. Počínaje jeho smrtí a jeho jménem konče. V mnoha knihách a dokonce i v učebnicích pro základní školy se nesprávně spojuje jeho jméno s předložkou de. Tycho de Brahe, ovšem nikdy neexistoval. Onu předložku mu díky nepřesnosti přisoudili němci mnoho a mnoho let po jeho smrti.

Petr Kubala

 IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Rádio pro celý... Spojené státy
Ilustrační foto...
Mars Odyssey: úvod
Ilustrační foto...
Několik vět: O bolidu z nedělní půlnoci
Ilustrační foto...
Pestře pomalované rakve hvězdných mrtvol II
Ilustrační foto...
Měsíční zastavení -- Cassiniho oči
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691