Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Kleopatřina stehenní kost

Egyptská královna Kleopatra, která si díky nepředstavitelné kráse namotala na prsty řadu slavných mužů, pronikla na oblohu již v roce 1880. Radarová pozorování z minulých týdnů však odhalila její další, možná již poslední záludný úskok: k věčné pouti vesmírem obětovala svoji holenní kost.

Ilustrační foto...Planetku číslo 216 objevil a později i pokřtil na Kleopatru Johann Palisa již 10. dubna roku 1880. Dlouhou dobu pro nás nebyla nic jiného než drobný světelný bod, který kolotal mezi dráhou Marsu a Jupiteru. Snad jenom světelné změny naznačovaly, že může vypadat jako velmi protáhlý elipsoid. V osmdesátých letech spektroskopická pozorování dosvědčila, že je typu M -- tedy s poměrně vysokým obsahem kovu a další studie světelné křivky vedly k hypotéze, že se jedná o binární planetku s kontaktem.

Nové poznatky přinesla až loňská studie z 25. října, kdy se na Kleopatru zaměřil 3,6metrový dalekohled s adaptivní optikou ADONIS na hoře La Silla v jihoamerické Chile. Vynikající podmínky -- chvění neklidné atmosféry pouhých 0,5 úhlové vteřiny, tehdy umožnily zahlédnout detaily o úhlové velikost pouhých 0,035 vteřiny. Analýza snímků vedla k předběžnému závěru, že planetka opravdu binární je: skládá se ze dvou zhruba stejně velkých částí, na záběrech od sebe vzdáleny 0,125 úhlové vteřiny (což bylo poblíž rozlišovacího limitu použitého přístroje).

Závěry z loňského podzimu skvěle doplnily jenom o pár týdnů mladší radarová pozorování z Areciba v Portoriku. "Pořídit snímky Kleopatry bylo stejně obtížné, jako pořídit z Los Angeles pomocí dalekohledu o velikosti lidského oka snímky osobního automobilu v New Yorku," komentoval čerstvé pozorování Steven Ostro z Laboratoře tryskových motorů v kalifornské Passadeně. Skutečně, rozsáhlému týmu astronomů se podařil skvělý kousek: Kleopatra se totiž nacházela 171 milionů kilometrů daleko, takže sprška elektromagnetických vln putovala k ní a po odrazu zase zpět na Zemi celých devatenáct minut. To všechno díky zdokonalené technice, kterou třistametrový radioteleskop v Arecibu dostal v listopadu 1999. Jenom ona umožnila na dálku osahat první planetku z pásu asteroidů. (Dřívější radarové prohlídky podstoupily blízkozemní tělesa.)

Ilustrační foto...

Portrét planetky vzniknul po analýze posbíraného rádiového signálu. Nejedná se tedy o skutečnou podobu Kleopatry, nýbrž o počítačový model reprezentující odrazivost povrchu. Nicméně je zřejmé, že při pohledu z blízkosti vypadá hodně podobně.

"Rekonstruovaný portrét ukazuje, že Kleopatru tvoří dva laloky spojené jakýmsi mostem, takže tvarem připomíná pomačkanou činku, nebo ještě lépe psí kost," vystihnul tvar planetky Scott Hudson z Washingtonské státní univerzity. "Může se jednat o výsledek kolize dvou těles, slepených dohromady menšími úlomky." Velikost Kleopatry se odhaduje na 217 x 94 x 81 kilometrů (s velkou chybou 25 procent) a jeden den na ní trvá jenom pět hodin a dvacet tři minut. Podobně jako Měsíc má pórovitý povrch s bohatým zastoupením kovů, především niklu a železa. To znamená, že byla nespíš součástí většího tělesa, které prošlo vnitřní diferenciací, kdy v roztavené planetce klesnuly nejtěžší látky ke středu a naopak na povrch vypluly ty nejlehčí. Později došlo k jeho rozbití a z několika větších kusů se poslepovala sama Kleopatra. Tedy její holenní kost.

Jiří Dušek

| Zdroj: JPL News a další IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Měsíční zastavení - Mare Imbrium
Ilustrační foto...
Souhvězdí: Pastýř (Bootes), zkr. Boo
Ilustrační foto...
Marťanská Greenwich
Ilustrační foto...
Měsíc zakryje Saturna
Ilustrační foto...
Fotografická soutěž
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691