Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Co je nového na Marsu?

Krátké ohlédnutí za uplynulými soly obou marsovských vozítek a také pohled na dění kolem evropské Mars Express..

100 solů a pokračujeme

4. a 26. 4. 2004 skončila primární mise obou vozítek mise Mars Exploration Rovers. K 8. květnu mají za sebou Spirit již123 a Opportunity 103 solů. Marsovský den - sol - trvá o něco delší dobu než pozemský (24:39:35), proto na Zemi jsmeodpočítali od přistání vozítek 5. a 25. 1. již 126 dnů (resp. 106 dnů).

Ilustrační foto...

Větší verze obrázků jsou k dispozici pod odkazy:
Spirit, Opportunity. Kompozice snímků z NASA/JPL.

Spirit je nyní na cestě k úpatí kopců na východě zvaných Columbia hills. Díky novému software se nyní pohybuje rychleji.Jízdy dlouhé přes 50 metrů nejsou výjimkou. Plán je takový, že by u nich mohla být kolem 160. solu.

Ilustrační foto...

Columbia hills. Obrovská (3,7 MB) verze. Zdroj NASA/JPL

Opportunity projela pláněmi Meridiani. Minula maličký, ale zajímavý kráter Fram a nyní dorazila k velkému 130-m kráteru Endurance. Vypadá impozantně a jsem zvědav, zda se podaří výzkum i v jeho vnitřku.

Ilustrační foto...

Kráter Endurance. Kliknete-li na odkaz, načte se velká (361 kB)
nebo obrovská (26,7 MB) verze. Zdroj NASA/JPL.

Velmi dobré přehledy dění kolem sond Spirit a Opportunity pravidelně vydává Miroslav Káňa na serveru kosmo.cz.

Radar nevyložen, snímkujeme

Koncem dubna bylo v plánu vyložit dlouhé antény marsovského radaru. Tým MARSIS se ale rozhodl pro odklad. 20-m pruty totiž podle nejnovějších simulací mohou po vyložení začít příliš kmitat a ohrozit tak důležití přístroje na sondě Mars Express. Původní simulace firmy Astro Aerospace (Kalifornie, USA), která je vyrobila, ukazovaly, že vyložení antén trvajícíasi 10 minut by mělo proběhnout bez problémů. V současnosti ale radarový tým zjistil možnost pohybů tam a zpět, než by se pruty definitivně ustálily. Vše je předmětem dalšího zkoumání a uvidíme, zda již brzy bude k dispozici tento unikátní prostředek pro výzkum podpovrchových vrstev Marsu do hloubky několika kilometrů.

Ilustrační foto...

Olympus Mons - západní svahy. Podrobnosti: ESA, Mars Express.

Tým kolem kamery HRSC má spoustu práce. Při každém přiblížení na své protáhlé eliptické dráze pořídí Mars Expressskvělé snímky v trojrozměrném podání. Nahoře vidíme svahy největší známé sopky ve Sluneční soustavě, dole oblastAcheron Fossae na severním okraji sopečné oblasti Tharsis (asi 1000 km od Mons Olympu).

Ilustrační foto...

Tektonická oblast Acheron Fossae. Podrobnosti: ESA, Mars Express.

Martin Gembec

| Zdroj: NASA (JPL), ESA IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Měsíční zastavení - Mare Imbrium
Ilustrační foto...
Sojuz TMA-9 přistál
Ilustrační foto...
Týden Slunce s Leonardem
Ilustrační foto...
Merkur s Měsícem
Ilustrační foto...
Tucet vykutálených měsíčků
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691