Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Týden s vesmírem 16

Jé já tam nemám žádný abstrakt.. tak to bylo první co mě napadlo, když jsem vám chtěl poslat další týdenní přehled. Víte co? Jděte se podívat na kometu až budete mít jasno a já se zas za týden ozvu :-)

C/2001 Q4 (NEAT)

Minule jsem si ji ponechal na závěr, tentokrát je na místě nechat ji v popředí. Pozorovatelná by měla být i u nás, ale počkejte na to nejlepší, až vystoupá výše nad obzor. Podle všeho by to mohlo tento týden vyjít ve středu 12. května. Doufejme, že pěkné budou i večery 14. nebo 15. 5., kdy proletí nedaleko Jesliček v Raku (M 44 Praesepe). 15. května dosáhne kometa přísluní (0,962 AU). Poslední dny naznačily, že vidět byla i z ČR, ale na to musím bydlet na lepším místě než v Jablonci.

Ilustrační foto...

Kometa C/2001 Q4 (NEAT) 14. a 15. 5. 2004 poblíž Praesepe.
Obrázek zahrnuje zorné pole 10 x 7 stupňů.

Co je na kometě pozoruhodného v poslední době? Jednak je to veliký průměr komy (až 40 úhlových minut znamená průměr větší než měsíční kotouč). Popisy hovoří o kometě pěkně viditelné pouhým okem. Možná za to může i hustá centrální kondenzace. Větší dalekohled by mohl ukázat soustředné pásy hmoty, jak je známe u komet v důsledku rotace vyvrhovaného materiálu.
Nejpodstatnější změnou je však hlášení o mnohem kratším ohonu, zhruba od půl stupně do tří, podle výšky komety nad obzorem. A pokud ne kratším, tak alespoň mnohem slabším, který je stěží vidět na fotografiích jako několikastupňový. Může za to orientace v prostoru, kdy ohon se pak promítá jakoby za kometu? Uvidíme za několik dní, kdy by mohla být výsledná geometrie lepší.
Také odhady jasu, pohybující se od 2,8 do 3,2 mag mohou být ovlivněny faktorem velké a směrem k okraji málo kondenzované komy. Přesto můžeme být šťastni za kometu nejjasnější od dob Hyakutake či Hale-Bopp z let 1996 - 1997.Pozor však! To byly výjmečně jasné komety! Tuto můžeme směle řadit mezi ty hodně jasné, ale nikoli výjmečné, které jsou vidět bez problémů pouhým okem. Je to zklamání? Jak pro koho. Já jsem velice šťasten a zdá se, že podobně to vidí řada pozorovatelů komet. Ostatně vyražte dál od měst a pochopíte to sami...

Ilustrační foto...

Pohyb komety C/2001 Q4 (NEAT) od 8. do 20. 5. 2004

Kearn Jones, Adelaide, Austálie, 8. 5. 2004
Vyrazili jsme pod tak tmavou oblohu, jak tmavá jen může být. Byla taková tma, že jsme nemohli vidět své ruce, když jsme je před sebe natáhli. Toto jsme nezažili několik let. Kometa C/2001 Q4 (NEAT) na nás udělala velký dojem - ne-li gigantická, pak nestandardní určitě - velice, velice krásná, vcelku výjmečná okem i binokulárem. V době pozorováníse nacházela výše než 50 stupňů nad západním obzorem.
Triedrem 8x56 byl snadno viditelný šestistupňový, poměrně jasný, široký, lehce zakřivený, složitý plasmový a prachový ohon. Lehce doprava k tomuto ohonu přiléhal slabší, asi jednostupňový, velmi zakřivený ohon, exoticky zabarvený s nádechem tmavě zelené. Velmi snadno viditelný okem..
Pouhým okem jsme byli schopni vidět ohon dlouhý 1 - 1,5 stupně vycházejícího z vrcholku jasné velké koule.
Jakmile vyšel Měsíc, bylo pozorování pochopitelně odlišné, i když jasná koma a ohon byly i nadále ještě zřetelné.

Pokus o překlad pozorování, jaké určitě my nezažijeme :-)

C/2004 F4 (Bradfield)Ilustrační foto...

Kometa nám již rychle zeslábla. I nadále zůstává pozoruhodnou, neboť právě v předchozích dnech u ní byl pomocí CCD kamerodhalen protichvost. S jeho délkou několik úhlových minut a hlavním ohonem stále velmi dlouhým patří mezi to zajímavější, co lze nyní pozorovat. Samozřejmostí zůstává vydržet raději déle po půlnoci, kdy vystoupá až 15 stupňů nad obzor a takévelký dalekohled, který ji lépe ukáže. Použitelný by však mohl být i větší binokulár (minimum tak 60 mm). Vyhledáníkomety nám ulehčí také velká galaxie M 31 v Andromedě, v jejíž blízkosti se nyní zdánlivě promítá. S nadsázkou by se dalo říct, že poblíž M 31 se komety docela hromadí a s postupem času slábnou. Začalo to v březnu 1997 kometou Hale-Bopp, pokračovalo např. kometami Ikeya-Zhang v dubnu 2002 a Encke v říjnu 2003 a momentálně končí kometou Bradfield.

C/2002 T7 (LINEAR)

Stále zajímavá kometa, avšak pro pozorovatele na jižní obloze. Jasnost se pohybuje lehce nad 3,5 mag a uvidíme, na kolik se dostane v půli května, kdy má být nejjasnější.

V čele s Jupiterem

Oblíbená součást našich přehledů? Planeta Jupiter patří u mě mezi ty oblíbené vždy, když se dostanu k velkému dalekohledu. Mám pocit, že velký 40-cm dobson nelze vyvážit čočkovým, byť 10-cm dalekohledem. Přidá-li se k tomu jeho další využití na deep-sky, nemá takový přístroj chybu. Nejdůležitější je vytáhnout dalekohled v tu pravou chvíli. Například v sobotu 8. května měla být vidět Velká červená skvrna a i když jsme nad sebou měli vysokou oblačnost, patřiltento večer k jednomu z nejzdařilejších. Obraz se ani nehnul a to jsme prostě nečekali.
Úkazy měsíčků a viditelnost "rudé" skvrny opět shrnuje následující tabulka.

Ilustrační foto...

Závěr

Tak a mám pocit, že to by pro tentokrát stačilo. Máme tu sice řadu výročí z kosmonautiky, ale to si můžete počíst vlastně sami na řadě webů, např. Planetária v Praze.
Jako bonus vám přidávám nějaké ty nové snímky z Marsu, ale ty najdete v samostatném článku.

Nezapomeňte, 19. 5. už bude nov, snad se umoudří počasí a půjdem ven.

Martin Gembec

 IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Hvězdárna Valašské Meziříčí slaví padesá
Ilustrační foto...
Astronomie a kosmonautika na Euroconu
Ilustrační foto...
Sledovat tak galaktický prach...
Ilustrační foto...
Budeme ještě vídat hvězdy na obloze?
Ilustrační foto...
Vesmírný týden 2005 / 34
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691