Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

I astronomové budou mít svůj svátek

V současné době se koná v Praze a Ostravě hokejové mistrovství světa, a proto mají všichni hokejoví fanoušci svůj svátek a prožívají úplné hokejové šílenství. V této souvislosti jsem si uvědomil, že i astronomové budou mít relativně brzy jakýsi svůj svátek.

V srpnu 2006 se totiž v Praze uskuteční 26. valné shromáždění Mezinárodní astronomické unie. Na téměř dva týdny se do Prahy sjede několik set astronomů z celého světa. O pořádání tohoto shromáždění v Praze se rozhodlo na 24. sjezdu, který se konal v roce 2000 v Manchesteru. Za dva roky to ale nebude poprvé co se Praha stane „astronomickým městem světa“. V roce 1967 se při příležitosti otevření ondřejovského dalekohledu konal 13. valný sjezd Mezinárodní astronomické unie.

Mezinárodní astronomická unie (International Astronomical Union, IAU):
Astronomie je vědou. A ve vědě je jedním z nejdůležitějších faktorů mezinárodní spolupráce, bez které by se špičkový vědecký výzkum nedal vůbec provádět, a proto zde musí být někdo kdo bude tvořit jakési pouto mezi astronomy z celého světa a také zde musí být někdo kdo bude dohlížet na pojmenování nebeských těles, kdo bude řídit světovou astronomii. První debaty o vytvoření společnosti, jenž by měla celosvětový charakter se objevují již koncem 18. století a především pak v 19. století. První vážnější pokusy však přerušila 1. světová válka.

Mezinárodní astronomická unie (IAU) byla založena v roce 1919 v Bruselu. (Československo se k IAU připojilo v roce 1922). První sjezd IAU se konal roku 1922 v italském Římě. Hlavním úkolem IAU je koordinovat a ochraňovat astronomický výzkum v mezinárodním měřítku a také jako jediná organizace (od r. 1935) na světě může, ba dokonce musí pojmenovávat nebeská tělesa, krátery a různé jiné útvary na nich apod. což je fakt, který asi nevěděli lidé jenž si „koupili“ pozemek na Měsíci, Marsu či nějakou tu hvězdu. Členem IAU se může stát pouze člověk, který se profesionálně zabývá astronomii, dosáhl minimálně titulu PhD. a navíc jej musí doporučit Národní astronomický komitét, nebo předseda některé z komisí. V současní době má IAU téměř 10 000 členů z 61 zemí.

Činnost IAU zajišťuje Sekretariát se sídlem v Paříži. Valné shromáždění pak zajistí vždy jednou za tři roky Výkonná rada. Na jednotlivé astronomické disciplíny dohlíží 38 komisí, které jsou sdruženy v jedenácti sekcích. IAU také pořádá workshopy (kongres na nějaké téma), vydává několik publikací a své členy informuje dvakrát do roka v Informačním bulletinu. Jedním z nejvýznamnějších produktů unie jsou Astronomické telegramy (CBAT)- rychlé informace o astronomických jevech (novy, supernovy, komety,…). Centrum planetek (Minor Planet Center), které sídlí v Cambridge (USA) pak vypočítává dráhy planetek a komet a informuje o těchto tělesech v cirkulářích (MPC).

Češi a IAU:
Naši astronomové vždy patřili mezi nejvýznamnější v IAU. Již v roce 1928 se stal prof.František Nušl jedním z místopředsedů, doc. Luboš Perek byl v roce 1967 zatím jako jediný Čech zvolen generálním sekretářem. Z dalších českých astronomů: Zdeněk Sekanina, Luboš Kohoutek, Zdeněk Kopal, Jiří Grygar atd. Jedním s posledních úspěchů je zvolení ing. Jany Tiché (Observatoř Kletˇ) za předsedkyni komise pro nomenklaturu malých těles sluneční soustavy (zvolena na sjezdu v Sydney – r. 2003).

Jak již bylo na počátku řečeno další sjezd IAU se uskuteční v srpnu roku 2006 a to v našem hlavním městě.

Petr Kubala

 IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Seminář IAN v Brně!
Ilustrační foto...
Historie dobývání Měsíce III (1967 – 1970)
Ilustrační foto...
(ne)Aprílový znalostní miniprůzkum
Ilustrační foto...
Kde hledat Mars
Ilustrační foto...
Geovycházky 13
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691