Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Hlasy z basy

Byl pozdní večer, středa 21. dubna. Ze studentské koleje pod hvězdárnou se neslyšně vyplížily tři stíny a zamířily na Monte Bú. Ty stíny jsme byli my, brněnští demonstrátoři. Ten večer měly padat hvězdy a to jsme si nechtěli nechat ujít.

Meteorický roj Lyrid se vyznačuje poměrně nízkou frekvencí, zato velkýmzastoupením bolidů. Autoři článku skromně přiznávají, že žádný pořádný bolid ještěneviděli, a od Lyrid si toho hodně slibovali. Nakonec se však ohňostroj nekonal, vidělijsme dva kousky jasnosti Jupitera. (Když si vzpomenu na Leonidy 2002 a ten bolid,který jsem viděl jen jako záblesk za oknem...)

Kolem první hodiny ranní jsme však zažili něco, co lze nazvat blízkým setkáním třetího, ne-li čtvrtého druhu. Naše stanoviště se nacházelo u pískoviště poblíž Krávy(místní znají). Kolem projel policejní vůz. Auto si to namířilo k hvězdárně a pak senaprosto neočekávaně za našimi zády objevila mohutná záře reflektorů. Instinktivnějsme se otočili k světlům zády, což se asi strážcům zákona nelíbilo.

Ilustrační foto...

Pak to šlo ráz na ráz, z vozu vyběhla hlídka, oba policisté nás obklíčili anamířili nám baterkama do obličejů. V té chvíli jsme vzdali jakoukoli další snahu ozáchranu naší adaptace na tmu a soustředili se na rozhovor, ve kterém bylo našímúkolem přesvědčit po zuby ozbrojené šerify o vlastní bezúhonosti.

Vyšetřující: "Tak pánové, občanské průkazy prosím."
Vyšetřovaný A: "Já mám prosím pouze kolejku..."
Vyšetřující: "Ukažte, kolega si to ověří. A co vy tu tak jako děláte?"
Vyšetřovaný B: "My tu prosím pozorujeme hvězdy."
Vyšetřovaný C: "Dneska je prosím maximum meteorického roje Lyrid."
Vyšetřující: "Aha. A co máte v tom batohu kluci? Nemáte tam spreje?"
Vyšetřovaný B ukazuje batoh a vytahuje předmět doličný: "To je prosímdeodorant..."
Vyšetřující: "Je to v pořádku, tak to ještě tady kolegovi zopakujte."

Druhý muž zákona, který během našeho hovoru prohlížel v autě naše doklady,po improvizované přednášce trochu protáhl obličej a vůbec působil poněkud méněbystřejším dojmem než jeho kolega. Už chápu, proč policisté chodí ve dvojicích. Otázku "A to nám ani nenasadíte želízka?" jsme raději zkousli a rozloučilise se sympatickými ochránci veřejného pořádku s pocitem pravých recidivistů. Jenjsme litovali, že nemáme u sebe pozorovací deníky. Takové zápisky jsou mezi všímtím nudným šmrdláním dýpskájů vděčnou kulturní vložkou.

Vyšetřovaný A, Pavel Karas, t.č. student v Brně
Vyšetřovaný B, Jan Dvořáček, t.č. student v Brně
Vyšetřovaný C, Zdeněk Janák, t.č. student v Brně

A.B.C

 IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Gigant ve sluneční soustavě
Ilustrační foto...
Polibek na dobrou noc
Ilustrační foto...
Jsou všechny hvězdy stejné?
Ilustrační foto...
Discovery se vrací domů – záznam on-line pře
Ilustrační foto...
Výstřel do tmy
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691