Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Týden s vesmírem 15

Týden čekání na Q4-ku aneb kometu NEAT. Týden v němž celý Měsíc vstoupí do stínu Země. Konec týdne slibující večery neosvětlené Měsícem. Může to být zajímavý týden. Přispět k tomu bude muset počasí, které se nevyvíjí příliš příznivě.

Kometární okénko

C/2004 F4 (Bradfield)Ilustrační foto...
Tato kometa byla skutečnou hvězdou minulých čtrnácti dní. Pozorování na severní polokouli začala 22. dubna, kdy byla velmi nízko nad obzorem za velmi pokročilého svítání. V Česku byly podmínky nepříznivé. První kladná pozorování bylazaznamenána až 28. dubna. Toho rána bylo sice na velké části našeho území jasno, nicméně zcela čisto poblíž obzoru nebylo. Pozorovatelé hlásili zákal a cirry. Situaci nejlépe vyjadřuje obrázek doprovázející tento odstavec. Jedná se o expozici 5 minut přes objektiv 52 mm s clonou 2,8 na film Fuji 800 ASA. Kometa byla triedrem dobře patrná aněkteří pozorovatelé hlásili viditelnost ohonu délky 15´ až 2 stupně.
Kometu můžeme nyní zkusit sledovat velmi brzy ráno, zhruba po 3:00 SELČ, obrovským problémem ale bude Měsíc kolemúplňku. Je tedy otázkou, zda bude pozorovatelná triedrem ještě v době, kdy Měsíc přestane rušit. Tak tomu bude až od 10./11. května.

C/2002 T7 (LINEAR)
Momentálně nejnadějnější kometa, pro nás však bohužel neviditelná. Pozorovatelé na jižní polokouli ji popisují jako velmi zajímavou kometu. Může za to nejen jakýsi protichvost pozorovaný před nedávnem, ale také současný vzhled, kdy ohonmá prý poměrně velký jas. Andrew Pearce z Austrálie 1. května píše: "V triedru 8x40 je ohon rovný, dlouhý 8,4 stupně. Nejlepší je kometa přes binokulár 20x80, v němž lze rozpoznat některé detaily ve struktuře ohonu. První tři stupně své délky je ohon velmi jasný, 6 stupňů dlouhý ohon je snadno viditelný pouhým okem i přesrušivý vliv zvířetníkového světla na pozadí. Jasnost odhadnuta na 3,9 - 4,0 mag."
Další vývoj této komety ukáží následující týdny. Největšího jasu by měla dosáhnout v půli května a už se pomalu ani nechce věřit, že by to mělo být až kolem 2. hvězdné velikosti.

C/2001 Q4 (NEAT)
Na závěr si ponechávám kometu pro nás momentálně nejzajímavější. Přibližně po 7. květnu, spíše později, bude viditelnábrzy po západu Slunce. Díky jejímu velmi rychlému pohybu mezi hvězdami směrem k severu bude ale brzy viditelná nad obzorem i za velké tmy a měla by se tak stát ozdobou květnového nebe. Více podrobností nabízí v tomto čísle IAN Lukáš Turek.

Ilustrační foto...

Pohyb komety C/2001 Q4 (NEAT) nad západním obzorem
pozice hvězd platí pro: 8. 5. 23:05, 15. 5. 22:40 a 20. 5. 22:20

Planety večer

Vzhledem k vývoji počasí by mohlo být vhodné pozorovat večer planety. Najednou můžeme v různých částech oblohy vidětpostupně Venuši, Mars, Saturn a Jupiter. Zaměřit bychom se měli pochopitelně především na Saturn a Jupiter. Venuše nicméně také začíná jevit zajímavou fázi. Mars je příliš malý na spatření jakýchkoli podrobností.
Pozice Velké červené skvrny vychází tentokrát příznivěji na večery 3., 6. a 8. května. Úkazy měsíčkůJupitera vychází nejlépe na víkend.

Ilustrační foto...

Krátce

Přelety ISS - Také tento týden bude ve znamení několika jasných přeletů Mezinárodní vesmírné stanice. Tentokrát se ale domnívám, že se nenajde nikdo, kdo by ji chtěl vidět v noci mezi 2. a 5. ráno. Máte-li zájem, navštivte web Heavens-Above a vyjeďte si tabulku přeletů pro vaši lokalitu.
Zatmění Měsíce - roky 2003 a 2004 jsou bohaté na úplná zatmění Měsíce viditelná z České Republiky, takže tu máme zase další z nich. Informací je kolem něho dost, tak si vybertesami.
Že by opět vyšlo počasí jako u předchozích v květnu a listopadu 2003?
Éta Aquaridy - zároveň při úplném zatmění Měsíce je vhodné sledovat meteorický roj. V listopadu 2003 byla velmi dobře viditelná Mléčná dráha a meteory také nějaké létaly. Co letos?

Ilustrační foto...

Úplné zatmění Měsíce 9. 11. 2004 expozicí 3,5 hodiny.

Česká amatérská družice - je tomu již nějaký ten týden, co na českém internetu probleskla zpráva o snaze skupiny lidí postavit amatérskou družici. Najdou se tací, co nevěří v jejich úspěch, ale já jsem prozatím optimista.Co vy, můžete být nápomocni?

Martin Gembec

 IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Člověk se vrátí na Měsíc v prosinci 2019
Ilustrační foto...
Rádio IAN: Astronomie ve 21. století
Ilustrační foto...
Týden s vesmírem 12
Ilustrační foto...
Roseta, Lutetia a Mars
Ilustrační foto...
Astronauti vystoupili do kosmu
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691