Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Za tajemstvím trpasličí galaxie

Chcete-li se podívat na nějakou nápadnou trpasličí galaxii, musíte si začít plnit prasátko a vydat se někam na jih, abyste dohlédli až k místu, kde sféru hvězd propichuje rotační osa naší rodné planety.

Ilustrační foto...Poblíž jižního nebeského pólu naleznete dva mlhavé obláčky, nepravidelné trpasličí galaxie Velké a Malé Magellanovo mračno. Další ukázkou toho druhu objektu mohou být například M 32 a NGC 205, které leží v těsné blízkosti veliké spirály M 31 v souhvězdí Andromedy. Tyto tři galaxie jsou snadným cílem malého dalekohledu a největší z nich je na trochu tmavé obloze snadno viditelná pouhým okem.

Přestože malé a na první pohled nepěkné trpasličí galaxie nemohou konkurovat svým velkým sestřenicím pokud jde o krásu, jsou z astrofyzikálního hlediska jejich plnohodnotnými partnery. Tu a tam může některá z nich skrývat i nějaké to tajemství.

Naše galaxie, spirální M 31 v Andromedě, Velké i Malé Magellanovo mračno a mnoho dalších hvězdných ostrovů tvoří takzvanou místní skupinu galaxií. Dalším seskupením galaxií je například kupa v Panně, která je jednou z nejbližších a jejíž nejjasnější členy si můžete snadno prohlédnout amatérskými dalekohledy. Právě jednou z galaxií kupy v Panně se zabýval mezinárodní tým astronomů pozorujících s prvním z kvarteta obřích teleskopů na hoře Paranal v Chile.

Při vcelku rutinní práci, jejímž cílem je studium trpasličích galaxií a určování vzdáleností, se na mušku dostala IC 3328. Zpracování snímků (nahoře) probíhá tak, že se napozorovaným profilem galaxie proloží funkce popisující průběh její jasnosti. Ten se pak ze snímku odečte a to, co zbude, je základem metod, vedoucích ve výsledku k odhadu vzdálenosti galaxie. Právě tak chtěli astronomové nezávisle odhadnout vzdálenost celé kupy galaxií v Panně a potvrdit či vyvrátit další, jinými metodami získané výsledky. Jaké však bylo jejich překvapení když zjistili, jak vypadá snímek IC 3328 po odečtení hledané funkce?

Ilustrační foto...Velké, protože místo víceméně homogenního obrazu uviděli jasnou spirální strukturu, jak dokumentuje i přiložený obrázek. "Nejjasnější" části spirály však vystupují nad celkový signál o pouhá tři procenta. Takže co když se jedná o náhodný šum? Nebylo by to nic divného, měříme-li nějakou fyzikální veličinu, často se setkáváme s nejistotou řádově deseti procent. Odpověď ale napadne každého okamžitě. Je velmi nepravděpodobné, že by náhodný šum, řídící se některým z běžných rozdělení, utvořil tak pravidelnou spirálu a co víc, centrovanou na střed galaxie. Jak se tedy zdá, v mnohem nápadnějším pozadí světla slabé trpasličí galaxie IC 3328, nacházející se asi padesát milionů světelných let od Země, objevili astronomové skvělou technikou struktury, které by byly jinak spolehlivě ukryté, skoro jako kapka v moři nebo jehla v kupce.

Na paranalském kopci vzniká naprosto unikátní soustava dalekohledů, které zřejmě mohutně ovlivní moderní astrofyziku. Kdo ví, za nebudou jednou podobnou podpěrou našich vědomostí tak, jako jsou na brněnském náměstí Svobody sochy čtyř mamlasů, "držících" na svým bedrech tíhu celého domu. O tom ale rozhodne čas.

redakce

| Zdroj: Podle Astronomy & Astrophysics Preprints IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
STS-120: Discovery – souhrnné informace
Ilustrační foto...
Mars ukázal svou starou tvář
Ilustrační foto...
Krvavá oční bulva nad Kraví horou
Ilustrační foto...
Překvapení černých děr
Ilustrační foto...
Dvojité transneptunického těleso
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691