Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Polární záře 20. listopadu 2003: Grave (5. díl)

Po půl jedenácté začíná aktivita postupně klesat. Především ubylo červených míst a kolem jedenácté hodiny zůstal okem viditelný pouze zelený difuzní pruh táhnoucí se nad obzorem od severozápadu k severovýchodu. Začíná mi být pekelná zima, a proto na chvíli zalézám do auta. Ani tady to není o moc lepší. Řídká mlha velmi pomalu, ale trvale stoupá a již je jen kousek pode mnou.

Ilustrační foto...
Pohled na sever, čas asi 23:00 SEČ, expozice 1 min., objektiv Flektogon 2.8/20mm. Na snímku je nepřehlédnutelný Velký vůz. Vlevo dole v údolí je pruh husté přízemní mlhy a nad celým obzorem pruh jemné mlhy, která zatím naštěstí byla pode mnou. Jednominutová expozice již značně překonává to, co vidí lidské oko. Červená záře nad zeleným pásem nebyla okem viditelná.

Vše nasvědčuje tomu, že koncert pro sluneční vítr a nebeský orchestr pomalu končí. Končí ve velmi pomalém tempu a velmi jemnými tóny. Stále je však pohled na sever velice zvláštní.

Přídavek
Za chvíli bude půlnoc a já se rozhoduji, že to sbalím a vyrazím k domovu. Zelený pruh nad severním obzorem téměř zmizel a za chvíli tu stejně bude mlha. Pak si však všímám nápadné skvrny nad východním obzorem, která asi po 20 sekundách mizí. Další se objevuje v zenitu. Je to velmi zajímavé. Na první pohled se zdá, že období výrazné aktivity už skončilo, jenže skvrny, které mne překvapily již ihned po příjezdu na kopec Stanovisko, se objevují znovu. Objevují se vždy jen asi na 20 až 30 sekund, pak zmizí. Po několika minutách se objevují znovu přibližně na stejném místě. Asi desetiminutovým pozorováním jsem zjistil, že jejich výskyt se posouvá velmi pomalu z východu přes zenit na jihozápad. Teprve dodatečně doma jsem prohlédnutím vyvolaného negativu zjistil, že záře celkově zcela nezmizela. Na snímcích pořízených expozicí 20 sekund je jasně vidět, že obloha není zcela černá, ale červená.

Ilustrační foto...
Pohled na východ, čas asi 23:50 SEČ, expozice 20 s, objektiv Pentacon 2.8/29mm.

Je půlnoc, mlha se zvedla a začíná se přelévat přes vrchol kopce, na kterém stojím. Ještě chvíli čekám, ale je jasné, že zlepšení nenastane. Sedám do auta a sjíždím z kopce dolů. Postupně mlha houstne až do podoby, kterou jsem jako řidič snad ještě nezažil. O mimořádné hustotě mlhy svědčí to, že za mým 33 let starým Wartburgem více než půl hodiny vydrželo jet luxusní BMW. Pravděpodobnost takového jevu je rozhodně řádově nižší, než že v Brně bude jasná polární záře a je srovnatelná s pravděpodobností, že mne cestou do práce trefí meteorit.

Nasledující díly:
Polární záře 20. listopadu 2003: Rozbor díla (6. a poslední díl)

Předchozí díly:
Polární záře 20. listopadu 2003: Lento maestoso (4. díl)
Polární záře 20. listopadu 2003: Intermezzo (3. díl)
Polární záře 20. listopadu 2003: Presto con fuoco (2. díl)
Polární záře 20. listopadu 2003: Předehra (1. díl)

Miloslav Druckmüller

 IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Nové oko do vesmíru
Ilustrační foto...
ASTRO@BRNO.2008
Ilustrační foto...
Shalom!
Ilustrační foto...
Propásnutá prázdninová představení
Ilustrační foto...
Kometa Borelly: rock and rolls
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691