Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Týden s vesmírem 14

Byl to nádherný týden. Pozorvání v jeho nejzajímavější fázi vyšlo. Lyridy padaly a dokonce řada z nás hledala kometu. Podle všeho to můžeme zkoušet i tento týden. Ráno doplní hledání komet přelety ISS. Také Slunce je po delší pauze znovu docela aktivní. Čeká nás jistě neméně zajímavý týden..

Kometa C/2004 F4 (Bradfield)

Pokud minule jsme mohli jen spekulovat, co bude asi ráno vidět, nyní je již jasné, že v podstatě to nebylo nic. Takový soud by byl nejspíš ale moc jednoduchý.
14. kometa pana Bradfielda, kterou objevil po devítiletém půstu, se opravdu povedla. Hezký byl nejen pohled do korónografu SOHO, ale také později, jakmile se po ránu vyhoupla výše nad obzor. (Co se SOHO týče, nebylo snímání zcela bezproblémů a nakonec se dokonce přepla do jakéhosi nouzového režimu a teprve nyní opět přešla v normální).

Když jsme 22. dubna zkoušeli pozorovat kometu v ranním soumraku, shodli jsme se, že to asi nebude tak jednoduché, neboť ji nikdo neviděl. Dalo se to svést také na cirry a opar, které se nacházely nad východním obzorem. Když se pak na internetu objevil snímek Michaela Jägera, pochopil jsem jen, že vidět se asi dá, ale pouze s digitální technikou.Nakonec jsem se dočetl o výtečném vizuálním pozorování, které s 20-cm dalekohledem pořídil Alan Hale (to jméno by vám mělocosi z roku 1997 připomínat..). Pozoroval ale jen centrální kondenzaci a vizuálně ji určil na 4,5 mag. Zdá se že jas celé komy se pohyboval na úrovni 2,5 - 3 mag.

Ilustrační foto...

C/2004 F4 (Bradfield) za svítání 22. dubna 2004. Teleobjektiv 180 mm + CCD.
Tento snímek mohu uveřejnit díky laskavosti Michaela Jägera, který mi ji zaslal dokonce v barevném provedení.

Jak je na snímku vidět, kometa vypadá docela impozantně. Stále má rozvinutý solidní prachový ohon o délce několika stupňů. Je velmi obtížné takový snímek pořídit v době, kdy já již odkládal triedr pro příliš velký jas oblohy. Ukazujese, že velmi účinné je použití CCD a červeného filtru. Zde je LRGB kompozice, což se blíží barevné fotografii.
Kometu se v dalších dnech dařilo pozorovat i fotografovat stále většímu počtu lidí. Odhady jasu se vizuálně blížily 4. hvězdné velikosti a snímky se velmi podobají předchozímu, jen ukazují více detailů v ohonu, jsou-li pořizovány přes větší dalekohledy.

Ilustrační foto...

C/2004 F4 (Bradfield) za svítání 24. dubna 2004. Canon EOS 10D + Teleobjektiv 180 mm.
Také tentokrát musím za uveřejnění fotografie poděkovat sympatickému Waldemaru Skorupovi

Výše uvedený snímek jistě musí zaujmout především údajem, že se jedná o jedinou 60 s expozici, což je pro mě jakožtopříležitostného astrofotografa naprosto nepochopitelné. Snad jen druhý pohled ukazující na to, jakou technikou byl pořízennaznačuje, že Canon EOS 10D je na astrofoto opravdu výborný. Jak mi Waldemar napsal, teprve tento snímek je vcelku zdařilý,neboť ty původní, uveřejněné ráno 24. dubna musel ještě zpracovat, ale na to už neměl sílu. Vůbec toto pozorování kometyBradfield je typické tím, že autoři dávají na web fotky a jdou spát, aby se následně pustili do jejich úprav a upřesněníodhadů jasnosti. Kometa nám dává v těch 4:30 ráno docela zabrat.

Další snímky pořídil v nadmořské výšce 1400 metrů Juan Lacruz.
Impozantní expozici po páté hodině ráno najdete na stránce Bernda Brinkmanna.
25. 4. se kometa natolik přiblížila slabší C/2003 T3 (Tabur) - asi 9,5 mag, že je bylo možno fotografovat společně. Snímek pochází ze Španělska.
Snímky s Canonem 300D již pořídil také Konrad Horn.
Ačkoli stránka v japonštině, to nejpodstatnější pochopíte sami i bez ní! Snímky C/2004 F4 (Bradfield) + C/2002 T7 (LINEAR)
V Arizoně (USA) pozorovali obě komety také. Fotky pořídil Tom Polakis.
Další snímky jsou postupně uveřejňovány na Spaceweather.com

Ilustrační foto...

Mapka pro období 26. dubna až 2. května 2004.
Pozice pro hloubku Slunce 15 stupňů pod obzorem.

Přelety ISS

Mezinárodní vesmírná stanice bude sice přelétat ráno, ale vzhledem k pozorování komety Bradfield to může být vítaný doplněk. Jako ideální na případnou fotografii komety a ISS se jeví 30. duben, možná pak 1. květen a 3. květen. Problém bude ve velmi nízkém jasu komety C/2004 F4 (Bradfield).

Ilustrační foto...

Přelety ISS platné pro střed ČR (Chotěboř), dle Heavens-Above

Sluneční aktivita

V minulém týdnu narostla aktivita Slunce mimo jiné v souvislosti s další větší skvrnkou. Slunce již dávno není hvězdou týdne, ale již jsme si zvykli, že něco zajímavého se bude dít i v době, kdy se blíží minimum jeho aktivity, připadající nejspíš na rok 2006.

Ilustrační foto...

Slunce z Big Bear Solar Observatory

Pozorování Jupiteru

Tento týden mohu doporučit nejprve pozorování v noci z pátku na sobotu (30.4./1.5.). Po setmění bude končit přechod stínu Kallistó, kolem půlnoci bude procházet před Jupiterem Ió a po půlnoci také jeho stín. Kolem 2. ráno to ještě kdyžtaknebalte, přes disk se bude přesouvat Európa.
Víkendová noc 1./2.5. nabídne konec zatmění Ió. Pokud budete moci vydržet v noci na pondělí, nastane ve stejnou dobuzačátek přechodu Ganyméda a konec zatmění Kallistó.

Ilustrační foto...

Krátce

Vzpomínka na seskupení z minulého týdne - dne 23. 4. namířil vynikající Canon EOS 10D na oblohu také Pete Lawrence z Velké Británie. Nejen že vyfotil seskupení planety Venuše s Měsícem. Dokonce přiložil srovnání velikostitěchto objektů jak je vidíme nyní ze Země. Pěkná a názorná kompozice.
Komety C/2002 T7 (LINEAR) a C/2001 Q4 (NEAT) - poslední snímky těchto komet jsou impozantní. U kometyT7 se vyvinul také krátký ohon viditelný téměř v opačném směru a jeho původ je momentálně předmětem diskuze kometárních astronomů. Jasnost této komety je asi 4,5 mag a najdeme ji po ránu velmi nízko nad horizontem. Délka hlavního ohonu seodhaduje na 6 stupňů. Kometa Q4 je také velmi jasná. Už nyní má asi 4 mag a na snímcích se trochu podobá kometě Hyakutake z konce března 1996. Je také relativně veliká (asi 15´) a vyvíjí se u ní již vcelku dlouhý, třístupňový ohon. Tato kometa bude u nás viditelná zhruba od 7. května na večerním nebi.

Ilustrační foto...

Komety C/2002 T7 (LINEAR) a C/2001 Q4 (NEAT) 21. resp. 22. 4. 2004
Kometa Q4 je poblíž Malého Magellanova oblaku (SMC), blízké galaxie Mléčné dráhy. Můj velký dík v tomto případě mířík Terry Lovejoyovi, který svolil uveřejnění snímků.

Venuše a Mars - rohy Býka jsou doplněny planetou Mars, která tak vytváří jeho další "růžek". PlanetaVenuše již jeví skvělou srpkovitou fázi a nejdeme ji nedaleko Marsu.
Bailyho perly - těsně před úplným zákrytem Slunce Měsícem a po skončení úplného zatmění Slunce se dápozorovat zajímavý jev, kdy Slunce probleskuje mezi nerovnostmi na okraji měsíčního disku. Poprvé tento jev popsal FrancisBaily 15. 5. 1836. Ve středu 28. 4. to bude 230 let od jeho narození.
Genesis - průlet kolem Země je plánován na 2. května 2004 a o čtyři měsíce později má sonda přistávat. Ještě během sestupu by ji měl zachytit vycvičenýpilot vrtulníku, aby nedošlo k poškození vlivem dosednutí na Zem. Sonda sbírala po dobu dvou let částice slunečního větru.

Ilustrační foto...

Martin Gembec

 IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Návod na použití vesmíru - Zdokonalujeme se v
Ilustrační foto...
K Európě později, k Plutu naopak dříve
Ilustrační foto...
Kraví hora
Ilustrační foto...
Geovycházky 8
Ilustrační foto...
Komety, všude kam se podíváš
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691