Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Odhalí experiment důsledky

Psal se rok 1919, když Arthur Eddington pozoroval ohyb světla v gravitačním poli Slunce a ověřil tak předpověď obecné teorie relativity. Dnes, více než osmdesát let po původním Eddingtonově pozorování se chystá něco podobného, ale s cílem zcela opačným. Nalézt odchylky od Einsteinovy teorie, díky kterým by se projevila teorie o které sní dnešní fyzikové - teorie všeho.

Účinky gravitační síly zná ze své bezprostřední zkušenosti každý. Stejně jakonamazané chleby, babiččiny čínské vázy či zralá jablka padají směrem k zemivšechny hmotné předměty. Mohlo by se ale zdát, že na světlo gravitační polenepůsobí. Vždyť se ještě nikomu nestalo, aby světlo baterky upadlo přímo na cestu před ním, nebo aby se světlo semaforu válelo uprostřed křižovatky. Podle Einsteinovy obecné teorie relativity ale i světlo podléhá účinkům gravitace. Sice nepoměrně méně, než předměty v našem okolí, ale dostatečně na to, abychom to bylischopni citlivými přístroji změřit. V důsledku působení gravitačního pole nasvětlo dochází mimo jiné k ohybu paprsků v blízkosti hmotných těles. Budeme-li tedy pozorovat hvězdu, jejíž paprsky prochází v blízkosti našeho Slunce, pak můžeme pozorovat zdánlivý posun jejího obrazu.

Tento posun je velice malý a není proto divu, že si ho astronomové až do roku 1919 vůbec nevšimli. Tehdy Eddingtonovo měření ohybu paprsků elektromagnetickéhozáření posloužilo jako jedno z prvních ověření předpovědi Einsteinovy obecné teorie relativity.

Ilustrační foto...

Dnes již astronomové zaznamenali ohyb světla nejen vlivem našeho Slunce, ale také vlivem hvězd v naší Galaxii či vlivem vzdálených galaxií. Pozorování ohybu světla v silném gravitačním poli nám poskytuje jedinečnou možnost pro ověření předpovědíobecné teorie relativity. Vědci americké vesmírné agentury NASA připravujíexperiment, nazývaný LATOR (Laser Astrometric Test of Relativity), který by mělbýt schopen změřit ohyb světla v gravitačním poli Slunce s dosud nevídanou přesností, miliardkrát přesněji než Eddington na počátku našeho století a více jak tisíckrát přesněji než dosavadní nejpřesnější měření.

Astronomové plánují, že na konci našeho desetiletí vypustí na oběžnou dráhu okoloSlunce dvojici družic. Ty se sice budou pohybovat po podobné dráze jako našeZemě, ale poněkud pomaleji, za určitou dobu se tedy vzhledem k Zemi dostanou zaSlunce. Na palubě každé z těchto družic se bude nacházet laser, jehož paprsky budou procházet v blízkosti Slunce. Díky ohybu paprsků laserů družic v blízkosti Slunce dojde ke zdánlivé změně úhlové vzdálenosti družic. Dvojice družic bude sledována interferometrem nacházejícím se na palubě mezinárodní kosmické stanice ISS, který bude schopen změřit úhlovou vzdálenost družic s ohromující přesností desíti miliardtin obloukové sekundy, více jak miliardkrát přesněji, než je rozlišovací schopnost lidského oka.

Vědci předpokládají, že měření ohybu laserového paprsku v gravitačním poliSlunce v rámci projektu LATOR bude natolik přesné, že by mohlo vůbec poprvéodhalit pozorovatelné důsledky teorie velkého sjednocení, teorie všeho. Aždoposud ve fyzice existují dvě teorie, které sice vykazují vynikající soulad spozorováním, ale které jsou vzájemně neslučitelné. Einsteinova teorie obecnérelativity přesně popisuje gravitační interakci, tedy pád hmotných předmětůsměrem k zemi, gravitační působení planet a Slunce, ohyb světla v gravitačnímpoli či vývoj vesmíru. Na druhou stranu kvantová fyzika a další navazujícíteorie jsou schopny podrobně popsat fyziku mikrosvěta, vlastnosti atomů, chovánía reakce elementárních částic. Jejich spojení je tím největším oříškem soudobé fyziky a snem již několika generací fyziků. A právě proto je projekt LATOR tolik zajímavý, protože fyzikové předpokládají, že jim pomůže odhalit první měřitelné důsledky teorie všeho a pomůže ukázat, kterým směrem se její hledání má ubírat.

Ať již budou výsledky projektu LATOR jakékoliv, již teď se vědci NASA domnívají,že budou nanejvýš důležité pro současnou fyziku. Ale na jejich zveřejněnisi musíme ještě pár let počkat.

Jiří Krtička

 IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Obloha v červenci
Ilustrační foto...
Potíže s Plutem pokračují
Ilustrační foto...
Raketoplán je v pořádku, může domů ve čtvrt
Ilustrační foto...
Až vás zmůže odpolední dřímota…
Ilustrační foto...
Messenger u Venuše II
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691