Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Čtrnáct let Hubblova kosmického dalekohledu

Za pár dní tomu bude čtrnáct let od vypuštění Hubblova kosmického dalekohledu (HST) na oběžnou dráhu kolem Země. Dne 25.dubna 1990 (v 19 hodin 39 minut UT) byl vypuštěn z paluby raketoplánu Discovery (start 24.4.1990), který byl zničen při tragické nehodě v únoru roku 2003. Jaká je čtrnáctiletá historie tohoto skvostného dalekohledu? Dalekohledu o kterém R.W. Smith - jeden z pracovníku Ústavu pro kosmický dalekohled (spravuje HST) prohlásil: „jde o takový typ astronomie, který by zaručeně ani sám Edwin Hubble nepoznal“.

První debaty o postavení dalekohledu, který by obíhal okolo Země se vynořily již v roce 1962, kdy podala návrh skupina astronomů pod vedením prof. Lymana Spitzera z Princetonu. Konečný návrh však padl až o 15 let později a jeho navrhovatelem byli astronomové z 38. ústavů. Dalekohled byl dokončen v roce 1985, ale jeho vypuštění o rok později překazila tragická nehoda Challengeru. Bylo to poprvé co historii Hubblova teleskopu ovlivnila nehoda amerického raketoplánu.

Ilustrační foto...

Hlavní výhodou HST je samozřejmě fakt, že se nachází nad atmosférou, takže pozorování nevadí ani turbulence v atmosféře ani dnes všudypřítomné světelné znečištění. Po vypuštění HST však byla zjištěna řada velmi závažných závad. Nejzávažnější z nich byla příliš velká mělkost primárního zrcadla (tzv. sférická aberace). Za nepřesnost mohla NASA, která se tradičně rozhodla šetřit na tom nejcitlivějším místě – tentokrát na testech optiky. Chyba se dala zvládnout pomocí softwaru, ale těmito úpravami nejvíce trpěly méně jasné objekty a kvůli nim byl přece HST vypuštěn. Navíc zde byly i jiné poruchy např. vibrace dalekohledu při přechodu mezi světlem a stínem, příčinou kmitů byla v tepelných deformacích slunečních panelů a tak nezbývalo nic jiného než provést opravu teleskopu přímo na oběžné dráze.

Dne 2.12.1993 odstartoval raketoplán Endeavour k misi STS-61, jejímž úkolem bylo opravit co nejvíce závad na HST. O složitosti celého letu svědčilo i složení posádky. Jedním ze šesti členů byl Franklin S. Musgrave (šlo o jeho čtvrtý let!). Při této první opravářské misi byly HST „nasazeny brýle“, tedy vyrobení speciální korekční optiky (šlo o několik přesně vybroušených zrcadel). Dalšími úkoly posádky byla výměna tří gyroskopů. Gyroskopy jsou setrvačníky, které slouží k orientaci dalekohledu v prostoru. HST jich má šest a k tomu aby fungoval potřebuje alespoň tři. Další modernizaci prodělal palubní počítač DF-224, vyměněna byla širokoúhlá planetární kamera a také dvojce slunečních baterií, které musí být čas od času nahrazeny, neboť jsou vystaveny slunečnímu záření a tím jsou velmi rychle opotřebeny. Jeden z panelů se podařilo přivést zpět na Zemi. Ve slunečním panelu pak vědci objevili 672 impaktních kráterů větších než 1,2 mm. Výměna vadných gyroskopů, modernizace hlavního počítače, instalace nových zařízení, to všechno byly ůkoly několika dalších servisních misí.

Když byl HST navrhován bylo jeho hlavním úkolem zjištění Hubblovy konstanty s přesností na deset procent. Díky pozorování několika desítek galaxií v souhvězdí Panny byla stanovena hodnota Hubblovy konstanty: H0=74±7 km/s/Mpc

Jedním z nejdůležitějších pozorování však byla tzv. Hubblova hluboká pole (HDF). HST po dobu sta hodin ve čtyřech filtrech mapoval dvě místa na obloze o výměře 4 čtverečních minut. První měření se prováděla v prosinci 1995 v souhvězdí Velké medvědice v oblasti, kde nebyl žádný objekt jasnější dvaceti magnitud. Druhým místem pozorování pak bylo souhvězdí Tukana na jižní obloze, kde HST pátral v říjnu 1998 po dobu 125 hodin. Na složeném barevném snímku pak bylo odhaleno 300 galaxií a na snímku z Velké medvědice dokonce plných 3000 galaxií! Kdyby chtěl HST tímto způsobem prohlédnout celou oblohu trvalo by mu to plných 900 000 let a odhalil by při tom asi 125 miliard galaxií! S projektem hlubokého snímkování přišel tehdejší ředitel Ústavu pro kosmický teleskop Robert Williams a že to byl nápad více než výborný dnes již nikdo nepochybuje.

Ilustrační foto...

Když byla v roce 1993 objevena kometa Shoemaker-Levy 9 asi nikdo nečekal, že se tato kometa skládá z více než dvou desítek oddělených jader. Byl to právě Jupiter, který kometu roztrhal na kusy (vinou blízkého průletu komety a slapového působení planety). V červenci pak zbytky komety dopadly na Jupiter.

Mezi další významné ůkony určitě patří fotografie mlhovin, nebo planet či planetek. Odkaz HST je obrovský. V roce 2000 bylo na jeho kontě více než 271 000 pozorování a v archívu je neuvěřitelných 3,5 TB dat, z nichž většina je po uplynutí roční lhůty přístupná všem světovým vědcům. I když HST z větší části vlastní americká NASA (zbytek má ESA) nejvíce pozorují Holanďané (44%), dále Britové (40%), Francouzi (38%). Na americké astronomy připadá asi 29%. Z českých astronomů mohli na HST pozorovat jen dva krajané: Dr. Ivan Hubený (vysokodispersní spektroskopie hvězd) a prof. Miroslav Plavec (těsné dvojhvězdy). Jedním s posledních výsledků HST pak byl objev dosud nejvzdálenější a nejmladší galaxie, kterou teleskop objevil po 80ti denním snímkování oblohy (září 2003 – leden 2004).

Známý britský astrofyzik Fred Hoyle před časem označil HST za drama o třech dějstvích:

První dějství skončilo vypuštěním dalekohledu na oběžnou dráhu v roce 1990
Druhé dějství probíhá nyní, kdy je teleskop na oběžné dráze Země.
Třetí dějství proběhne ve 21. století, kdy budou astronomové využívat cenná data.

Na počátku letošního roku oznámila NASA zrušení servisní mise č. 4, která byla původně plánována na příští rok. Hlavním důvodem je údajně veliké riziko této mise.Rozhodnutí padlo po vyšetření nehody raketoplánu Columbia a tak i tato druhá katastrofa amerického dopravního prostředku ovlivnila osud teleskopu (tou první byla tragédie Challengeru – viz. úvod). Dráha HST je odlišná od dráhy ISS (Mezinárodní kosmické stanice) a tak by se v případě problému nemohla posádka raketoplánu zachránit připojením ke stanici. Poslední plánovaná servisní mise měla na HST instalovat novou kameru a také vyměnit gyroskopy. Ze šesti gyroskopů dnes pracují již jen čtyři a jak jsem již výše zmínil musí fungovat alespoň tři. Co bude dál? V tuto chvíli není jasné dokdy poslední setrvačník vydrží. Osud HST je nejistý. Pravděpodobně zanikne v hustých vrstvách atmosféry. Jako nepravděpodobná se jeví možnost vyslání raketoplánu, který by HST přivezl zpět na Zemi, jak se kdysi plánovalo. HST nahradí kolem roku 2011 teleskop JWST (James Webb Space Telescope).

Petr Kubala

 IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Planetka na vlastní oči
Ilustrační foto...
Hvězdné nebe digitálním okem II
Ilustrační foto...
Voda na Marsu?
Ilustrační foto...
Záblesky baryonové látky
Ilustrační foto...
Chybějící planety
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691