Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Týden s vesmírem 13

Tak to vidíte sami. Minulý víkend vypadal poklidně a přitom uběhlo sotva pár dní a situace je úplně jiná. Alespoň tedy pro kometární nadšence. Momentálně nejzajímavější kometu Bradfield doufejme doplní i LINEAR a Q4-ka. Nastává také maximum Lyrid a máme tu mladý Měsíc.

Kometa C/2004 F4 (Bradfield) a ty ostatní

Kometární astronomové i laická veřejnost se dočkali. Jak už to tak bývá, může za to nečekaný objev komety blízko Slunce.Objevil ji už 23. března W. Bradfield, ale protože byla velmi blízko Slunce, ztratila se z dohledu po pouhých dvoudnech. Znovu nalezena byla až v dubnu, kdy ji také mimo jiné vyfotografoval T. Lovejoy. Z té doby již bylo zřejmé, že proletí blízko ke Slunci. Stalo se tak 17. dubna, kdy byla uvnitř dráhy Merkuru a navíc úhlově tak blízko Slunci, že jsme ji mohli odivovat v korónografu sondy SOHO. Ta sice obvykle slouží k monitorování Slunce, ale právě komety jsou jedním z nejúspěšnějších výsledků, které nám dala. Jistě, nějaké ty komety poblíž Slunce se daly očekávat, je totiž známa rodinatzv. sungrazerů (komet na přibližně stejné dráze, které pravděpodobně vznikly rozpadem velké komety při těsném průletu kolemSlunce). Ale že jich k dubnu 2004 bude objeveno už 750 asi čekal málokdo. A vzhledem k šíři záběru jejího korónografuLASCO C3, máme možnost pozorovat čas od času i jiné komety, které se prostě dostanou úhlově velmi blízko Slunci.

Ilustrační foto...

Nahoře: komety C/1996 B2 (Hyakutake), 96/P Machholz a C/2004 F4 (Bradfield)
dole: sada snímků komety C/2002 V1 (NEAT)

Předpovědi chování této komety jsou velmi obtížné. Dopomohla nám k tomu nyní sama tím, že po průletu periheliem došlok jejímu výraznému zjasnění. Místo přibližně 2 mag, jak tomu bylo 17. dubna ráno, měla asi -2 mag 17. dubna večer! Takénebylo vyloučeno, že dojde k jejímu rozpadu. Optimističtější myšlenky směřují k podobnému rozpadu komety West roku 1976,která se stala ozdobou nebe při svítání, díky svému komplikovanému ohonu. Tato kometa ale tak jasná zase není.
Podle posledních snímků se zdá, že průlet kolem Slunce zatím přežila. Původně se dalo očekávat, že poté, co se vzdálí na obloze od Slunce, bude jen obtížně pozorovatelná, neboť měla rychle zeslábnout. Nynější zjasnění naopak napovídá, žeby mohla být poměrně snadno pozorovatelná. Když bude pravda někde mezi tím, nebudu se zlobit.
Protože koncem dubna nastávají nejlepší podmínky pro jakýsi pokus pozorovat tuto kometu a také známou C/2002 T7 (LINEAR), přidávám pro zajímavost mapku. Je na ní obloha kolem půl páté ráno, kdy Slunce je ještě relativně dost hluboko pod obzorem. Při tomto pokročilém svítání se můžeme pokusit pozorovat, nebo fotit některou z obou komet. Bude-li naše snaha marná, můžeme alespoň přispět k odhadu jejich jasu, podle toho, jaké hvězdy uvidíme poblíž obzoru. Jestli bude kometa Bradfield slábnout pomaleji, než se původně očekávalo, může se stát nejhezčí ze všech tří komet, které letos zatím očekáváme.

Ilustrační foto...

Poloha komet C/2004 F4 (Bradfiled) a C/2002 T7 (LINEAR) za svítání, Cartes du Ciel

Ilustrační foto...Na závěr pouze připomínám, že kometa C/2001 Q4 (NEAT) je stále hluboko na jižní obloze, ale nebude to již trvat příliš dlouho. Zhruba od 7. května nejsme bez šance ji pozorovat, takže chystejme nádobíčko.

Přiložený snímek pořídil Paul Moss z Wellingtonu na Novém Zélandu. Tak se můžete pokochat jak vypadají Magalennovy oblaky společně s kometou. Pokusil jsem se trochu odstranit vinětaci a zvýraznit kontrast, kvůli ohonu. Zde je odkaz na originály.

Pozorování Jupiteru

Pro tentokrát jsem tabulku poněkud přizpůsobil tomu, že některé úkazy nad ránem jsou asi přeci jen pro většinu z nás moc pozdní. Také řazení jsem pozměnil tak, aby k přechodu měsíčku byl hned pod ním i přechod jeho stínu. Doufám, že je to takhle lépe použitelné.

Ilustrační foto...

Vyjdou letos Lyridy?

Když už tu máme tolik zajímavých komet viditelných ráno za svítání, což takhle si ještě o hodinku přivstat a pozorovatLyridy? Jedná se o jeden z meteorických rojů, o kterém si doposud mohu myslet vše jiné, jen ne to že existuje. Může za tonejspíš také to, že radiant je vysoko nad obzorem až nad ránem a v poslední době i počasí. Letos nás nebude rušit Měsíc atak pokud vyjde počasí, rád bych se také přesvědčil, že Lyridy opravdu padají.
Maximum roje nastává v noci z 21. na 22. dubna ve 4:45! To je pro nás letos velmi příhodné. Hodinové frekvence jsouprý obvykle 10 až 15 meteorů, ale výjmečně to může být i 100, tak kdoví.. Pojďme sledovat padající hvězdy!

Ilustrační foto...

Radiant Lyrid se nachází nedaleko jasné Vegy směrem od ní k Herkulovi

Krátce

Nová posádka na ISS - 18. dubna odstartovala k ISS odstartovat nová, v pořadí devátá posádka. Rus Genadij Padalka, Američan Mike Fincke a Holanďan André Kuipers nahradí dosavadní rusko-americkou posádku Alexander Kaleri,Michael Foale.
Ještě ISS - 24. dubna začíná období ranní viditelnosti ISS z našich luhů a hájů..
Částečné zatmění Slunce - 19. dubna uvidí v jižním Atlantiku (Antarktida až Madagaskar) částečnězakrytý sluneční kotouč. Budou nějaké snímky?
Extrémně mladý Měsíc - 19. 4. v 15:22 SELČ je Měsíc v novu. Je tu teoretická možnost vidět jej již 20. dubna večer.
Měsíc a Plejády - 21. a 22. dubna bude mladý Měsíc v podobě srpku poblíž Kuřátek v souhvězdí Býka. Podívaná pro triedr..
C/2002 T7 v perihelu - dostane se do něj 23. 4. 2004. Bude vzdálena 0,615 AU (92 mil. km). Zjasní se?

Martin Gembec

 IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Úpicestory II - pravdivý příběh
Ilustrační foto...
Venuše online
Ilustrační foto...
Orloje - hi-tech 14. století (první díl)
Ilustrační foto...
Rádio IAN: Žeň objevů 2004
Ilustrační foto...
Stručně z kosmonautiky XXV
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691