Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Nenasytná galaxie M31

Mezinárodní tým astronomů v nedávné době zmapoval celkem rozsáhlý prostor kolem galaxie M31 v Andromedě a objevil zbytky velkého množství galaxií, jež byly doslova roztrhány silnou gravitací galaxie M31. Astronomové si povšimli protáhlého pásu hvězd, který se pomalu uvolňuje ze satelitní galaxie postupně ´´konzumované´´ galaxií M31. Rovněž bylo objeveno 14 kulových hvězdokup (pozůstatky po galaxiích) nacházejících se nedaleko středu Andromedy. Pozorováním těchto galaktických pozůstatků chtějí astronomové zjistit, jak probíhal vývoj galaxie M31.

Mezinárodní tým astronomů se rozhodl zmapovat galaxii v Andromedě (známá též jako M31) a její okolí, využil k tomu britský 2,5-m Issac Teleskope, jež je situován ve městě La Palma na Kanárských ostrovech. Plodem jejich několika roční práce je detailní obrázek největší spirální galaxie, která v současné době existuje. Dr. Mike Irwin z University of Cambridge, jeden z týmových vedoucích, oznámil ve středu 31.března několik posledních objevů – objev hvězdného pásu táhnoucího se za galaxií M31, dále 14 do té doby neznámých kulových hvězdokup, jež obíhají daleko od středu M 31, a které by mohly zůstat osamocené poté, co by M 31 pohltila jejich mateřské galaxie.

M 31, jež se nachází přes dva milióny světelných roků od Země, je nejvzdálenější objekt viditelný pouhým okem a je považována za sesterskou galaxii naší Mléčné dráhy. Studováním tohoto našeho vesmírného souseda chtějí astronomové získat více informací o formaci a vývoji miliard spirálních galaxií ve Vesmíru včetně Mléčné dráhy.

Ilustrační foto...

Při vytváření detailního záběru galaxie M31 a jejího okolí bylo pořízeno150 jednotlivých snímků za použití citlivé elektronické CCD kamery se schopností odhalit až milióny jednotlivých hvězd. Bylo tak dosaženo opravdu fantastických studijních podmínek – pozorování tak bylo až stokrát efektivnější, než jakákoliv předchozí pozorování dohromady. Důvodem, proč byla snímána tak velká oblast, je , že kolem jasných galaxií je jemné halo, tvořené zbytky z galaxií, jež se formovaly před miliardami let. A právě tak lze docílit ziskání informací, jež by vedly k odhalení historie formování hala a zbytku galaxie.

Doposud se astronomové domnívali, že halo je velmi jemné a zbavené jakýchkoliv podstruktur. Ale poslední pozorování však poukazují na to, že v případě M 31 je tomu právě naopak: struktura hala je bohatě členitá a to nasvědčuje tomu, že vzniklo roztrháním menších galaxií, které se přiblížily příliš blízko a byly roztrhány slapovými silami galaxie M31. ,,Doposud jsme se domnívali, že halo M 31 je původní, ale opravdu nás šokovalo zjištění, že se v něm nacházejí známky kolize s jinými galaxiemi,” řekl Mike Irwin.

Tento rok oznámil tým astronomů na mezinárodním astronomickém setkání (National Astronomy Meeting), že objevil pás hvězd, jež je galaxií M31 přetahován od své dobře známé satelitní galaxie NGC205. Viditelná část hvězdného pásu je od své malé eliptické galaxie vzdálena 50 000 světelných let, k zamyšlení však zůstává, proč hvězdný pás nebyl odhalen již dříve i přesto, že galaxie NGC205 byla podrobně studována.

,,Toto je první jasný důkaz toho, že jedna ze sousedských galaxií Andromedy je doslova trhána na menší kusy.,” řekl Alan McConnachie student z Cambridge.

14 nalezených kulových hvězdokup, jež obíhají daleko od Andromedy, by mohlo být důkazem nedávného kanibalismu. Kulové hvězdokupy jsou starodávné systémy čítající stovky a tisíce hvězd, které lze spatřit kolem mnoha galaxií a jsou zdroji informací co se týče historie vývoje. ,,Nejvzdálenější z těchto hvězdokup se nachází 250 000 světelných let od středu Andromedy, naše práce také poukazuje nato, že halo se nachází daleko za hranicí viditelného okraje disku galaxie,” řekl Avon Humor z University of Hertfordshire.

,,Oba tyto objevy nám velmi pomohou v bádání o vzniku těchto sousedních galaxií a naší Mléčné dráhy, řekl Nial Tanvir,” další člen týmu z University of Hertfordshire.

Petr Lipenský

| Zdroj: www.universetoday.com IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Zemřel druhý člověk z vesmíru
Ilustrační foto...
Dovolená s dalekohledem 2007
Ilustrační foto...
Pozorujeme a fotografujeme
Ilustrační foto...
Mars stále pod závojem prachu
Ilustrační foto...
Pojmenujte planetku po osobnosti české sci-fi
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691