Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Týden s vesmírem 12

Týden bude ve znamení Měsíce ustupujícímu k novu. Začíná období tmavých nocí. Vzhledem k aprílovému počasí jsem si také vyhradil prostor pro jeden meteorologický prvek - vítr.

Pozorování Jupiteru

S tím jak je obří planeta viditelná stále výše nad obzorem i večer, objevují se různá zajímavá pozorování. Najde sei řada nadšenců, kteří planetu fotografují. Protože digitální technika je již snadno dostupná, najdeme na internetu snímkyz webkamery, ale i pomocí digitálního fotoaparátu za okulárem dalekohledu. Jupiter je planeta k tomuto řádění velmi vhodná.
Za pozornost stojí i jeho nejjasnější měsíčky. 16. dubna tu máme jeden z posledních dvojúkazů "měsíček - stín" při přechodupřes jupiterův disk. Opět v podání Ió a Európy. Některé úkazy začínají nebo končí prakticky ve stejnou dobu, většinou ale pozdě v noci. Na 18. 4. připadá vzácnější přechod Ganyméda a jeho stínu.

Ilustrační foto...

Christian Huygens

14. dubna 2004 tomu je 375 let od narození holandského fyzika a astronoma.
Uvedl se pracemi z geometrie, v astronomii je znám jeho objev Mlhoviny v Orionu, vysvětlení povahy Saturnova prstencea v roce 1655 také objev jeho měsíce Titanu.Významnými pracemi z oblasti fyziky jsou formulace dostředivého zrychlení, které později využil Newton, teorie kyvadla (nechal si také patentovat první kyvadlové hodiny), dále práce o vlnových vlastnostech světla.
V astronomii tedy zaujal vylepšením konstrukce čoček, na jejímž základě mohl sestrojit lepší dalekohled počátkem 50. let 17. století. Místo záhadných "uší", jak je pozoroval Galileo, viděl jednoznačně prstenec kolem Saturna a správně jej vysvětlil jako shluk částic nikde se nedotýkajících planety. Objev měsíce Titan může v dnešní době vypadatjednoduše, neboť jej spatříme již triedrem, ale v tom je právě ten rozdíl, kvalita optiky současné je naprosto jinde než tehdy. Dlužno dodat, že Titan je druhým největším měsícem Sluneční soustavy po Jupiterově Ganymédovi. Setkal jsem se v mládí dokonce s údaji, že je největší, což bylo zřejmě dáno obtížnějším měřením jeho průměru, neboť Titan má jak známovelmi hustou atmosféru, skrývající tajemný povrch. Má se za to, že značnou část tvoří metanové oceány, ale na to námdoufejme odpoví v lednu 2005 malá sonda z mise Cassini, pojmenovaná právě po tomto významném vědci.

Ilustrační foto...

Podrobnější životopis v češtině např. na serveru Edunet, nebomnohem podrobněji v angličtině.


P.S. - jestlipak víte, jak na projektu spolupracuje Česká Republika?


Vítr

Nedávno běžel v televizi seriál o živlech na Zemi. V dílu o větru bylo zmíněno, že nejrychleji vane vítr v tornádech(až 500 km/h). Takový vítr bych zažít nechtěl, a přitom je to možné v menší míře i u nás. Mimo tornáda však také vane silný vítr. Známá tím je hora Milešovka, největrnější stanice ČHMÚ (rekordní náraz větru 216 km/h).

Ilustrační foto...

12. dubna 1934 byl na hoře Mt. Washington (stát New Hampshire, USA) zaznamenán poryv větru rychlostí 231 mph (asi 371 km/h). A to považme - mimo tornádo! Toto místo je opravdu extrémní. Průměrná rychlost větru je zde 57 km/h. Ne, není zde astronomická observatoř, ostatně vrcholek hory je 60% v roce v oblačnosti, tedy v mlze.

Ilustrační foto...Velmi rychlý vítr (300 až 500 km/h) se vyskytuje v tzv. jet streamech, tryskovém proudění. Nachází se zpravidla ve výškách kolem 10 km a využívá se jej pro úsporu paliva letadel. Vzhledem k nebezpečným turbulencím samozřejmě jen na jeho okrajích.
Extrémních hodnot dosahují větry na jiných planetách (Jupiter, Saturn). Nejvyšší rychlost větru byla zaznamenána sondou Voyager 2 na Neptunu (2000 km/h).

Krátce

Kometa LINEAR - patříte mezi šílence? Pak nezapomeňte, že již brzy začne období, kdy nelze vyloučit pozorovatelnost T7-čky nízko nad východním obzorem asi hodinu před východem Slunce. Kometa je asi slabší, než se čekalo, takže i negativní pozorování má svou cenu..
Gravity Probe B - sonda jež má posloužit k ověření Einsteinovy teorie relativity v gravitačním poli Země má naplánován start na 19. 4. v 19:01 SELČ z kosmodromu Vandenberg v USA (raketa Delta 2).
Částečné zatmění Slunce - 19. dubna bude v jižní Africe a jižním Atlantiku vidět částečně zakryté Slunce.

Martin Gembec

 IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Kde jenom ta voda je?
Ilustrační foto...
Posádka ISS vystoupila do kosmu
Ilustrační foto...
Vesmírný diář Pedro Duquea III
Ilustrační foto...
STS-122: Animovaný plán letu
Ilustrační foto...
Velká skvrna na Slunci
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691