Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Mars ve 3D

Evropská sonda Mars Express nám dělá stále větší radost. Důvodem jsou nejen nedávné diskuze o metanu v atmosféře planety, ale také pěkné trojrozměrné fotografie nebo obří pohlednice. Na povrchu stále pracují obě americká vozítka a tak není o 3D záběry Marsu nouze.

3D zobrazení

Jak známo, k tomu abychom mohli vnímat svět kolem sebe trojrozměrně, musíme se na něj dívat oběma očima. Překvapujevás, že vnímáte různou vzdálenost, když si zakryjete jedno oko? Zkuste se poté dotknout vzdáleného okraje stolu. V mnohapřípadech se vám to nemusí povést. Jen návyky našeho mozku umožňují rozlišit vzdálenosti i při pohledu jedním okem.
Výše uvedená fakta jsou důvodem, proč se vědci snaží své vzdálené marsovské roboty osadit dvěma kamerami od sebe vzdálenými několik centimetrů. Na podobném principu pracovaly již kamery přistávacích modulů Viking (1976).Mars Pathfinder přivezl stereokameru v roce 1997 a vozítka Spirit a Opportunity mají každé po čtyřech stereokamerách! Nádherné pohledy z oběžné dráhy nyní produkuje i Mars Express.
Ke tvorbě 3D obrázků můžete použít i vlastní fotografie pořízené jako dvojice vzdálené od sebe asi 10 cm. Ideální na tyto pokusy je digitální fotoaparát, kde snadno pořídíme, přeneseme do počítače a v něm následně zpracujeme levý a pravý záběr do jednoho trojrozměrného. Pro tuto práci jsem si oblíbil program Callipygian 3D. Je zdarma a jeho ovládání je vskutku jednoduché. Umožňuje i posuny vytvářeného 3D snímku tak, abychom jej přes brýle viděli optimálně. Doporučujitedy stahovat si záběry z levé a pravé kamery zvlášť a v tomto programu si je skládat pro své vlastní brýle. Ty snímky,které najdeme na serverech NASA nemusí být vždy optimálně nastaveny. Fotografie z Mars Expressu mi přijdou zdařilé.
Závěrem tohoto úvodu dodávám, že ke správnému požitku z následujících fotografií budete potřebovat barevné brýle s jedním sklem (fólií) červeným a druhým modrým (snímky NASA) či zeleným (snímky ESA).

Viking Lander

V letech 1976 až 1982 pracovaly na povrchu sondy přistávací moduly Viking 1 a 2. Protože měly dvě televizní kamery, dá se očekávat i u nich výskyt trojrozměrných snímků. Problémem zde je větší vzdálenost kamer od sebe, tudíž výsledek není optimální. Podařilo se mi nalézt dva snímky. Chryse Planitia je oblast přistání Vikingu 1 a Utopia Vikingu 2.

Ilustrační foto...

Chryse, Viking 1 Lander

Ilustrační foto...

Utopia, Viking 2 Lander

Mars Pathfinder

Jednalo se o poměrně malou sondu, ale přinesla velké výsledky. K přistání na Marsu potřebujete štěstí. Lidé z JPL bymohli spíše tvrdit, že potřebujete airbagy. Všechny jejich poslední úspěšné mise je měly a Pathfinder byl prvním z nich.Přivezl již klasickou stereokameru, takže na internetu je spousta 3D pohledů na Ares Vallis - místo přistání mise. Snímkyv trojrozměrném podání však dodala také kamera vozítka Sojourner. Hodně obrázků najdete v galerii mise, ty označené 3D by nás nyní měly pochopitelně zajímat nejvíce. Tady je jeden z mých nejoblíbenějších.

Ilustrační foto...

Twin peaks, Mars Pathfinder

Mars Exploration Rovers

Žhavá přítomnost. Na Marsu máme dva zatím nejdokonalejší roboty. Jsou to již vlastně malí geologové a nebýt řízeni nadálku ze Země, jistě by toho zvládli ještě více než doposud. Spirit i Opportunity jsou osazeni každý 9 kamerami! Jsou to čtyři páry stereoskopické a jeden zobrazovač mikroskopický. Nejlepší snímky poskytuje panoramatická kamera umístěná na nosníku asi 1,5 metru nad povrchem. To jsou ty dva objektivy dále od sebe. Blíže na tomtéž nosníku jsou pak objektivy navigační kamery. Ta je schopna rychle pořídit stereoskopické záběry, které pomocí speciálního programu ihned využívajínavigátoři vozítka. Těsně pod plošinou se solárními panely je vpředu i vzadu bezpečnostní kamera, sloužící hlavně pro vyhodnocení možného rizika srážky s většími kameny. Také tyto dvě kamery mají po dvou objektivech. Poslední kamera mikroskopická slouží k pořizování detailních snímků půdy a kamenů. Její rozlišení je velmi dobré. Na snímcích o rozměru 3 x 3 centimetry lze najít zrnka o velikosti cca 50 mikrometrů! Samozřejmě, že tato kamera není stereoskopická, ale 3D záběry z ní také lze vidět. Dělá se to pořízením dvou snímků tak, jak to může zkusit každý z nás normálním fotoaparátem.

Ilustrační foto...

Mars Exploration Rover na pozadí přistání v kráteru Gusev

Ilustrační foto...

Mars Exploration Rover zpředu (maketa v JPL)

Ilustrační foto...

kámen Humphrey se stopou po RAT (Spirit)

Ilustrační foto...

panorama na okraji kráteru Bonneville (Spirit)

Ilustrační foto...

detail kamene Bounce (Opportunity)

Trojrozměrných obrázků produkují obě vozítka velké množství, takže ideální bude, když si stáhnete některé fotky z galeriePress Images, nebo jděte přímo ke zdroji a vybírejte si z RAW Images Gallery.

Mars Express

Sonda marsovské budoucnosti, neboť to nejlepší z ní nás nejspíš teprve čeká. Již nyní ale produkuje famózní výsledky.Zmiňme např. potvrzení existence metanu v atmosféře, byť ve stopovémmnožství. Dalším skvělým výsledkem je způsob snímání povrchu v liniích. Tak vznikla mimo jiné obří pohlednice o rozměrech 24 x 1,35 metru!
S ohledem na tento článek bych ale především měl zmínit, že kamera HRSC (High Resolution Stereo Camera), je tím přístrojem, který pořizuje tak úžasné záběry s rozlišením až 10 metrů na pixel z výšky 250 km. Jejich zpracování umožňujeideální prohlížení červeno-zelenými brýlemi, jak je zvykem v Evropě. Pohledy jsou to naprosto úchvatné, posuďte sami.

Ilustrační foto...

sopka Hecates Tholus

Ilustrační foto...

stěny velké sopky Ascraeus Mons

Ilustrační foto...

vulkanicko-tektonický region Claritas Fossae

Sledujte stránky sondy Mars Express. Zhruba jednou týdně zde uveřejňují nový snímek.

Martin Gembec

| Zdroj: NASA / JPL IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Čertův stůl – observatoř nebo hromádka šut
Ilustrační foto...
Způsobila vyhynutí trilobitů kosmická katastr
Ilustrační foto...
Překvapení černých děr
Ilustrační foto...
Návod na použití vesmíru - Slunci vstříc, ne
Ilustrační foto...
Jedenáctiměsíční Chandra
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691