Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Týden s Vesmírem 10

Messierovský maratón jsem opět odložil na neurčito. Podmínky opravdu nebyly nejlepší, jak je na počátku astronomického jara zvykem. Pro následující týden mě natolik zaujala ISS, že se o tom zmíním podrobněji. Dále mě nadchl nástup digitální techniky do astrofotografie, díky níž máme řadu velmi dobrých snímků seskupení planet včetně Merkuru. Pochopil jsem, že s klasickou technikou na tomto poli nemohu již téměř konkurovat :-) Ono sednout na kolo, vyrazit za město a vychutnávat si to očima má taky něco do sebe. A kvůli tomu stojí za to se astronomii i focení pro radost věnovat...

ISS

Snímek, který se nedávno objevil na Spaceweather.com mě opět připomenul, že velké "družice" bývá zajímavé sledovat ve společnosti jasných těles, jako jsou planety nebo Měsíc. Nejzajímavější, je potom přelet přes ně. Tak tomu bylo kdysi u Miru a nyní je u ISS.

Ilustrační foto...

Pro některé lokality v ČR tento týden platí, že by z nich mohlo být možné tyto vzácné úkazy pozorovat. Doporučuji se aleřádně připravit a minimálně si zjistit přesnou dráhu přeletu pokud možno ještě týž den. Proto také uvedené mapky jsou pouzeorientační. Je-li vaše zeměpisná šířka větší než u uvedené lokality, prochází ISS na obrázku mezi hvězdami blíže k dolnímuokraji obrázku (v případě menší zeměpisné šířky tomu je samozřejmě blíže k hornímu okraji na obrázcích). Jednou z možností,i když ne zcela tou nejpřesnější je právě návštěva serveru Heavens-Above a vyjetí těchto mapek (pod nimi je potom mapka detailní, na niž můžete klepnout a dostat pohled ještě podrobnější).
Přesné informace lze získat např. díky programům, které udělal Thomas Fly, ale nějak jeho stránkám nemohu porozumět, tak snad příště..

Ilustrační foto...

Na závěr tedy ještě nabízím tabulku přeletů nad ČR. Tentokrát jsem vybral lokalitu blíže geografickému středu ČR (Chotěboř) - nevíte náhodou, kde je ten přesný střed ČR? Nějak si nemohu vzpomenout.. Každopádně odchylky od uvedených časů jsou na západě a na východě ČR minimální a v řádu jedné minuty.

Merkur

Další týden, kdy bude velmi snadné pozorovat tuto planetu, která se nikdy příliš nevzdálí od zářícího Slunce. Přestobude díky vhodnému sklonu ekliptiky vidět nad obzorem ještě za astronomického soumraku (tedy kolem 21. hodiny SELČ). Podstatné je především to, že se bude zvětšovat úhlový průměr jeho kotoučku, respektive spíše půlměsíčku až tenkého srpku,což by mělo být vidět i v malém dalekohledu při vhodném zvětšení. Negativní na tomto faktu bude, že výrazně klesá jeho jas a bude tak okem hůře pozorovatelný. Přesto věřím, že vzniknou další krásné fotky nejen Merkuru, jak nás o tompřesvědčila řada fotografů.

Ilustrační foto...

Planety po západu Slunce, Zdroj: Stellarium

Jupiter

Úkazy jupiterových měsíčků si rozhodně nemůžeme odepřít, bude-li zrovna hezky. Tento týden nám nabízí dvojúkaz stínů Ió a Európy 30. března nad ránem, což je ale krajně nevhodné. Zajímavější by to mohlo být o den později. Večer 31. března nastávají zákryty Európy a Ganyméda Jupiterem následované přechodem Ió a jeho stínu přes jupiterův disk. Pozorovatel s triedrem tak zaznamená jev, kdy má Jupiter jen "jeden" měsíček. (Kallistó bude velmi vzdálený, ostatní za nebo před Jupiterem kolem 22. až 24. hodiny SELČ). 1. dubna nastávají tři zatmění, ale pouze jediné ve vhodnou dobu. Poté až do pondělí příštího týdne žádný úkaz nenastává v době, kdy je dostatečná tma a Jupiter výše nad obzorem.

Ilustrační foto...

Krátce

Sluneční aktivitě se tu věnuji v posledních týdnech poměrně dost. Ono není divu v době, kdy jeho aktivita míří nezadržitelně k minimu (kolem roku 2006). Proto rád upozorňuji na každou silnější erupci. Zajímavé snímkyze SOHO jsme museli na chvíli oželet, sonda prochází komunikačním stínem, dá-li se tak nazvat nemožnost přenosů datpomocí vysokoziskové antény. (Nízkozisková anténa neumožňuje dodat všechna vědecká data). Takže nyní si musíme vystačit sesnímky ze Země, nebo také informacemi o erupcích ze sond GOES, takže se zas tak moc neděje. Opětovná kompletní komunikace se SOHO nastane od 4. dubna.

Ilustrační foto...

Slunce, Zdroje: SOHO, Bruno Nolf, SEC/NOAA

Venuše a Plejády - kolem 3. dubna spatříme Večernici nedaleko Kuřátek. Také vás překvapuje svým jasem?Slýchám ty dotazy často, co že je to tak jasného nad západem, když se setmí? No, Venuše je prostě impozantní a nemusí mít ani víc než současných -3,5 mag. V dalekohledu už teď vypadá jako Měsíc v první čtvrti. Akorát s tím rozdílem, že na ní žádné podrobnosti neuvidíme a lepší je počíhat si na ni ve dne.

Ilustrační foto...

Venuše a Plejády 3. dubna 2004, Zdroj: Cartes du Ciel

Kopalova Litomyšl - není to tak dávno, co jsem dělal zkoušky z ČR. (Jé jak já se stydím za ten geografický střed naší vlasti :o) Škoda, že jsem nedostal třeba právě Litomyšl. Ta je totiž nejen Smetanova a UNESCO, alepro nás astronomy také Kopalova. 4. dubna 2004 si připomeneme 90 let od narození významné osobnosti Zdeňka Kopala. V Litomyšlise ve dnech 31. 3. až 3. 4. koná mezinárodní konference na památku jeho odkazu.

Ilustrační foto...

Kompozice snímků roveru Spirit, Zdroj: NASA/JPL

Martin Gembec

 IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Rodinný portrét Pluta
Ilustrační foto...
Vesmírný týden 2005 / 28
Ilustrační foto...
Pamětní deska Arturu Krausovi odhalena
Ilustrační foto...
Sluneční tsunami
Ilustrační foto...
Instantní pozorovatelna 42
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691