Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

ISS na dosah ruky

Člověk má rád příběhy a rád je také vstřebává do své paměti, příběhy které ho vtáhnou do děje a sám si připadá jako jedna z postav. Kdyby mi někdy nějaký astronaut vyprávěl,jak se mu pracuje v kosmu, zeptal bych se ho: Jak vlastně ve skutečnosti on sám pociťuje pohled na matičku Zemi?. Co myslíte, jak by odpověděl? Buďto by byl básnicky nadaný a vše by řekl nadneseně a umělecky, anebo by odvětil: To se přece nedá popsat! Tak či onak, z odpovědi bych moc nadšený nebyl. Proč si tedy ten pocit alespoň trochu nepřiblížit?

I v době přetechnizované,kde jsou digitální systémy na každém kroku, má těžko normální smrtelník doma zabudovanou konzolu virtuální reality se "hrou" Jaké to je být v kosmu. Právě to je ten problém při našem navozování reality technologií - nejsou na to podmínky,nemůžeme si jen tak vyzkoušet simulátor který využívají v NASA. Prostě musíme najít jednodušší způsob přístupu k věci. Já jsem jeden našel, jmenuje se OSKAR IMAX.

Ilustrační foto...

Co je to technologie IMAX Experience?
IMAX = 3D kino
Na plátně 20m vysokém a 25m dlouhém se promítá film točený speciální 3D kamerou, která umožňuje dvě operace v jednom přístroji.
Kamera:
Výsledkem natáčení jsou dvě role. Jedna pro pravé oko a druhá pro levé oko. Trojrozměrný film se na filmové plátno promítá prostřednictvím dvou polarizovaných čoček, které na plátno odděleně promítají filmové pásky pro pravé a levé oko. Diváci mají na sobě polarizační brýle, které jsou vybaveny čočkami stejného polárního nasměrování pro pravé a levé oko jako projektor. Oči tak dostávají pouze obraz pro ně určený a uvnitř našeho mozku se pak skládá iluze trojrozměrné reality. Brýle 3D, které na první pohled vypadají jako módní sluneční brýle, jsou rozdávány na začátku každého promítání. Jejich mírně zaoblený tvar zaručuje, že diváka neruší žádné světelné odrazy a jeho periferní vidění není nijak rušeno.

Plátno:
Výška filmového plátna kina Oskar IMAX se rovná výšce osmi slonů, kdyby stáli jeden na druhém. Je vyrobeno ze speciálního difúzního matného vinylu perforovaného tisíci úzkými dírkami, které umožňují volné procházení zvuku a dávají plátnu jakousi "akustickou otevřenost".

Projektor:
Promítací zařízení společnosti IMAX jsou nejdokonalejší, nejpřesnější a nejvýkonnější projektory, které kdy byly vyrobeny. Klíčem jejich vysokému výkonu a spolehlivosti je unikátní "rotační smyčka" pohybu filmu. Rotační smyčka posunuje film horizontálně v hladkém vlnovém pohybu. Během projekce se každé okénko filmu zastaví na pevných registračních cívkách a film je pevně držen vakuem proti zadní části čočky. 68%-ní clona propouští o třetinu více světla než obvyklá 50%-ní clona. Výsledkem je skutečnost, že obraz a jeho trvalá ostrost jsou vysoce nad standardem běžné projekce a obraz se vyznačuje mimořádnou čistotou. Promítací zařízení instalované v kině IMAX je 1 397 mm dlouhé, 1 702 mm široké, 1 397 mm vysoké a váží okolo 590 kg. Skládá se ze dvou promítacích lamp, každé s výkonem 15 kW. Světlo, které vydává tato 15 kW lampa projektoru společnosti IMAX, je tak jasné, že kdyby lampa projektoru byla umístěna na Měsíci, viděli bychom její světlo ze Země pouhým okem. Projekční lampa není pouze velmi jasná, ale její povrch je navíc tak žhavý jako povrch Slunce. Kvůli této vysoké teplotě jsou lampy chlazeny speciálním vodním chladícím systémem. Kdybychom před paprsek vycházejícím z lampy dali dřevěný špalek, samovolně by se vznítil.Technologie IMAX využívá formátu 70 mm, s 15 perforacemi: jedná se o největší a nejkvalitnější filmový materiál na světě. Tento filmový formát je více než 10 krát větší než klasické filmové okénko formátu 35 mm. Velikost filmového okénka 15/70mm spolu s unikátní projekční technologií umožňuje neobyčejnou ostrost a čistotu obrazu IMAX Experience. Filmová páska IMAX na jediné cívce je dlouhá 4,5 kilometru a váží přibližně 200 kg. Je tak pevná, že by s její pomocí bylo možné odtáhnout nákladní auto.

Ilustrační foto...

Konečně se dostáváme do části,která už začne býti zajímavější, a hlavně ta část,která měla být hlavním obsahem tohoto článku. A to že 18.3.04 do programu zařadili novinku:

Space Station 3D - úchvatná superhyper 3D podívaná z prostředí ISS.
Nasadíte si speciální brýle a ponoříte se do situací,které astronauty potkávají při každém "tempu",když proplouvají beztíží... Jde o úchvatné záběry,při kterých se vám do očí začnou valit krásou pohledu na matičku Zemi slzy.

Zažijete start rakety,uši se vám zvukem rozechvějí, 3D prostředím najednou proletí z louky prach a kamínky,které jakoby letěly rovnou na vás, z rakety vyrazí plameny. Dozvíte se, jak se zapojují nové moduly stanice, vžijete se do soukromí astronautů, nahlédnete do výcvikového střediska NASA, zúčastníte se oprav ISS... Vše je nádherně čisté a svádí vás si na to, či ono sáhnout. Mě například dostala příhoda při papání, astronauti si hráli s jídlem a beztíží. Jeden vždy "poslal" kousek svačiny druhému a on to sousto chytal do pusy. Jenže jeden "nadhoz" se nepovedl a sousto letělo rovnou ke kameře. Ono to ale svádí k tomu to sousto také zachytit a klapnout po něm pusou. Když si pak uvědomíte,že tam vlastně nejste, je to jako vrátit se ze snu do reality. Škoda :-)

Stručně a jednoduše řečeno,je to nádherný zážitek a proto naše navozování situací to stačí - ovšem jsem toho názoru,že nic nemůžeme prožít lépe než na vlastní kůži :-)

Ke konci samotného filmu hezky optimisticky říkají: Možná že i vy sem jednou budete cestovat, zažívat problémy i radosti jako člen posádky, jako třeba inženýr, který vymyslí nový pohon, nebo bioložka, turista� :-)

KDE SE KINO NACHÁZÍ?
Palác Flóra - Vinohradská 149,Praha 3
Pro bližší informace (např. o Metru): http://www.oskarimax.cz/Informace.asp
Mapka

Michal Karták

 IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Zajímavá přednáška v Praze!
Ilustrační foto...
Instantní pozorovatelna 27
Ilustrační foto...
V ohnisku: Zákryty hvězd
Ilustrační foto...
Instantní pozorovatelna 16
Ilustrační foto...
Tisícročná haluška -- díl druhý
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691