Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Týden s Vesmírem 9

Tak mě napadá, že kdo si netroufá na Messierovský maratón, může klidně přístí víkend absolovovat půlmaratón. Nechci si stěžovat na počasí. Leda mu můžu poděkovat, že jsem se mohl v klidu vyspat. Navíc, nebylo minulý týden hezké jaro? To prostě láká k pozorování. A je na co se dívat!

Jaro je tu :-)

V sobotu 20. března v 7:48 překračuje Slunce jarní bod. Je tu astronomické jaro. Rosničky z televizí házejí do Vltavy Morenu, aby přivítali jaro. S nástupem jara ovšem musíme přežít poslední záchvěvy zimy. A tak se stalo, že i v Jablonci nad Nisou sníh rychle taje, všude je nějaké to bahno a rostou obavy, kdy zas něco napadne. Jo a mimochodem - jaro bude začínat pravidelně 20. března. Pokud si pamatujete 21. březen, pak toto datum využijete již pouze v letech 2007 a 2011.

Sluneční aktivita

V posledních týdnech je aktivita Slunce spíše nižší. Ve fotosféře lze stále najít mnoho skvrn, obrázky ze SOHO sem tam ukazují krásné protuberance. Tento týden by měla být aktivita Slunce spíše vyšší než v minulém týdnu, o což se zřejmě postarají aktivní oblasti, které se objevily ve východní polovině disku.

Ilustrační foto...

ISS

Další týden vhodných večerních přeletů. Bude-li jasno, zkuste si na ni vzpomenout. Některé přelety nabízí zajímavou podívanou. Tabulka výhodných přeletů (jasnější 1 mag) je pro střed ČR.

Ilustrační foto...

Merkur s.r.o.

Merkur je tou planetou, na niž bychom se měli zaměřit tento týden. Letos v březnu nastává opravdu příznivá východní elongace. Planetu najdeme ještě hodinu po západu Slunce výše než 5 stupňů nad obzorem! Jinak řečeno, Merkur je nad obzorem i na konci nautického soumraku (asi 3 až stupně). K tomu počítejme s jasností od -1 mag (22. 3.) do 0 mag (29. 3.). Pro porovnání připojuji fotky, které jsem pořídil koncem ledna 2001.

Ilustrační foto...

Řada lidí nyní sleduje také Jupiter. Je to dáno mimo jiné tím, že úhlový průměr kotoučku je hodně veliký díky nedávné opozici. Atmosféře dominují mohutné rovníkové pásy, viditelné i malými přístroji, ve větších vynikářada oblačných útvarů, na čele s Velkou červenou skvrnou. Občas se přes kotouček planety prožene nějaký měsíček nebo jeho stín. V noci z pondělka na úterý nastane další dvojitý přechod Európy a Ió včetně jejich stínů. Počasí vše asi zmaří.Lidé na americkém kontinentu si nejspíš 28. 3. vychutnají trojpřechod stínů Ió + Ganymédés + Kallistó. To je úkaz velmi vzácný. U nás je nejbližší šance v roce 2013 nebo 2014.

Ilustrační foto...

Sledovat lze samozřejmě všechny planety okem viditelné, ale každá je "trochu" jinde na obloze. Od Merkuru nízko nad západem, po Jupiter na druhé straně oblohy. A že jste Merkur dosud neviděli? Ona je to taková spol. s ručením omezeným. Takže nic není jisté. Ale bude-li opravdu hezky, jistě jej uvidíte.

Krátce

Planetka (1024) Hale - předpovědi zákrytu hvězdy 7,8 mag planetkou (1024) Hale se trochu liší. Oblast bývalého Československa je poměrně favorizována a jakákoli pozorování jsou vítána. Navštivte stránku O. Šándora.
Messierovský (půl)maratón - tak mě napadá, že kdo si netroufá na Messierovský maratón, může klidně přístí víkend absolovovat půlmaratón. V prvnípůlce noci již bude trochu vadit Měsíc, ale možná by při vhodném počasí stálo za to maratón ještě absolovovat. Já bych se tomu rozhodně nebránil. Co vy? Zkusíte to také?
Komety - máme trochu volněji, co se jasných komet týče. V záři Slunce zmizela C/2002 T7 (LINEAR). Poslední údaje nebyly příliš lichotivé, nárůst jasu se poněkud zmírnil. Již za měsíc budeme moudřejší. Zato druhá vlasatice C/2001 Q4 (NEAT) by nás měla potěšit. Jasnost u ní roste velmi dobře, měla by prozatím dosáhnout až k 1,5 mag. Nedávné snímky ukazují krásně oba její ohony. Zajímají-li vás obrázky orbitálních drah těchto komet a vyhledávací mapka,skočte na stránky encke.jpl.nasa.gov.
Merkur, Venuše a Měsíc - ve dnech 22. až 24. 3. nastane období návštěv tenkého srpku Měsíce poblíž planet Merkur a Venuše. Dobrý námět na fotografii (může zhatit počasí).
Zánik orbitální stanice Mir - 23. března si připomínáme, že před třemi lety byla do atmosféry nad Tichým oceánem navedena ruská orbitální stanice Mir. O této události se zmiňuje 322. číslo IAN.

Martin Gembec

 IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Geovycházky 5
Ilustrační foto...
Jiří Grygar oslaví životní jubileum
Ilustrační foto...
O svícení 32
Ilustrační foto...
Rádio IAN: Truchlivé konce hmotných hvězd
Ilustrační foto...
Nejtěžší známá hvězda
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691