Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Voda na Marsu?

Na tuto otázku se hledá uspokojivá odpověď delší dobu, zdá se ale, že nyní je pro potvrzení její přítomnosti velmi věrohodný důkaz. Geologové tvrdí, že alespoň některé oblasti na Marsu byly v minulosti pokryty tekutou vodou.

„Určité horniny v místě přistání vozítka Opportunity na Meridiani Planum byly jednou ponořeny v tekuté vodě.“ S tímto výsledkem přišli členové „Mars Exploration Rover‘ international science team“ druhého března tohoto roku. „Tekutá voda jednou prosakovala skrz těmito horninami. Změnila jejich texturu a jejich chemické složení,“ řekl Steve Squyres z Cornell University, hlavní výzkumník vědeckých přístrojů na Opportunity a jejího dvojčeti Spiritu. „Jsme schopni přečíst stopy, které po sobě zanechala voda v horninách. Tak dostáváme jistou odpověď!”

Ilustrační foto...

Zde jsou některé důkazy, že voda dříve pronikala do hornin v místě přistání Opportunity:

1) Alfa-částicový rentgenový spektrometr na roveru Opportunity objevil mnoho prvku síry ve výseku, který snímal. Související výsledky z tohoto spektrometru spolu s výsledky z miniaturního spektrometru citlivého na tepelné záření naznačují, že síra se vyskytuje ve formě sulfátových solí (obdobně jako minerál epsomit MgSO4 . 7H2O ). Na Zemi vznikají podobné horniny, které obsahují tolik soli, buď vysrážením zejména z mořské vody, nebo byly po svém vzniku vodou nasáklé po dlouhou dobu.

2) Moessbauerův spektrometr na roveru objevil jarosit, vodnatý sulfát s obsahem železa K2Fe6(SO4)4 (OH)12, jenž může být důsledkem toho, že cílová hornina strávila nějaký čas v kyselém jezeře nebo v kyselém prostředí horkých pramenů.

3) Obrázky z panoramatické kamery na Opportunity a mikroskopický zobrazovač ukázaly tenké a ploché jamky „o velikosti pence“ (asi 2,5cm). Tyto jamky se svým vzhledem výrazně podobají jamkám, které vznikají také na Zemi v horninách, v nichž rostou krystalky soli uvnitř hornin vyskytujících se ve slaných vodách. Poté se krystalky soli vyerodují nebo rozpustí, ale jamky zůstanou.

Ilustrační foto...

4) Kamera zde rovněž odhalila kuličky o velikosti broku. Výzkumníci je nazvali „blueberries“, tedy borůvkami, ačkoliv nejsou modré, ale šedé. Tyto kuličky nejsou koncentrovány v určitých úrovních v rámci horniny, jak by byly, kdyby měly původ mimo horninu a byly usazeny v narůstajících vrstvách v průběhu tvorby horniny. Naopak jsou volně rozptýlené, což je podle geologů typické pro tzv. „konkrece“. Ty vznikají akumulací minerálů pocházejících z roztoků, které prosakují porézními a vodou propustnými horninami.

5) Některé kuličky mají dokonce jakési proužky, což je v souladu s vrstvením okolní matečné horniny. Vše tedy nasvědčuje tomu, že kuličky jsou právě konkrece, které vznikly uvnitř vodou nasáklé horniny.

Ale je tu stále mnoho nezodpovězených otázek. Například, kdy byla tato oblast pokryta vodou? A jak dlouho to trvalo? Jakým způsobem se zde voda shromáždila? Kolik jí bylo?

Lenka Švardalová

 IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Titan - díl šestý (Oceán a jiné zdroje metanu
Ilustrační foto...
Raketoplán Atlantis
Ilustrační foto...
Sluneční tsunami
Ilustrační foto...
Týden s vesmírem 15
Ilustrační foto...
Jedenáctiměsíční Chandra
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691