Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Dva asteroidy pro Rosettu

Tým vědeckých pracovníku z institutu ESA konečně vybral dva asteroidy, které sonda Rosetta navštíví během své 10 let trvající cesty za kometou 67P/Churyumov � Gerasimenko. Steins a Lutetia, jak se asteroidy jmenují, se nacházejí v pásu asteroidů mezi oběžnými drahami planet Mars a Jupiter.

Při plánování mise se vždy počítalo s možností studovat běhemcesty za kometou také jeden či více asteroidů. Nicméně teprve podosažení potřebné meziplanetární oběžné dráhy mohl tým řídícícelou misi určit, kolik paliva zbývá také na průlety kolemasteroidů. Informaci týkající se množství zbývajícího paliva,poskytlo Evropské vesmírné operační centrum (ESOC) v Německu.Poté mohli vedoucí pracovníci mise určit dva asteroidu, jenž majíco možná největší vědecko hodnotu.

Vybrání co nejzajímavějších a informačně nejbohatšíchasteroidů bylo závislé především na přesnosti, s jakou nosnáraketa Ariane 5 vynesla sondu na oběžnou dráhu kolem Země. Díkytomu také zůstalo v nádrži orbitálního modulu dostatek paliva nahlavní část mise, kdy Rosetta bude kroužit kolem komety67P/Churyumov-Gerasimenko po dobu sedmnácti měsíců.

Ilustrační foto...

Asteroidy jsou jednoduché stavební bloky naší Slunečnísoustavy, které zbyly po jejím formování před 4600 milióny let.Zatím pouze několik asteroidů bylo pozorováno důkladněji. Liší seod sebe zakřivením, velikostí (ta se pohybuje od jednohokilometru až do sta kilometrů) a složením.

Oba cílové asteroidy, Steins a Lutecia, se rozcházejí ve svýchparametrech. Steins je docela malý, jeho průměr je několik málokilometrů. Rosetta kolem něj proletí 5. března 2008 vevzdálenosti 1700 kilomtreů. Toto setkání se uskuteční v relativněmalé rychlosti (jen něco kolem 9 kilometrů za sekundu) a bude toprvní průlet Rosetty pásem asteroidů.

Lutetia je již mnohem větší objekt o průměru něco kolem stakilometrů. Rosetta kolem něj proletí 10. července 2010 vevzdálenosti 3000 kilometrů rychlostí 15 kilometrů za sekundu. Tobude již druhý průlet sondy pásem asteroidů.

Rosetta by měla získat vysoce kvalitní snímky těchto pamětníkuvzniku naší Sluneční soustavy. Přístroje na palubě sondyposkytnou informace o jejich velikosti a hustotě, to by snadmohlo přispět k zisku většího množství informací o jejichsložení. Dále budou přístroje měřit teplotu na povrchu asteroidůa výskyt plynů a prachových částeček v jejich okolí.

Rosetta odstartovala již před téměř čtrnácti dny a zatím se jídaří opravdu skvěle. Již také začalo postupné oživování přístrojůna její palubě, vše probíhá podle plánu.

,,Komety a asteroidy jsou stavební bloky naší Země a ostatníchplanet ve Sluneční soustavě. Rosetta bude provádět podrobnýrozbor tří těles � komety a dvou asteroidů, � řekl Prof. DavidSouthwood, ředitel vědeckého programu institutu ESA. ,, Rosettabude po dobu dvanácti let své cesty čelit mnoha nástrahám, aleinformace, které nakonec získáme budou dostatečnou odměnou.�

Petr Lipenský

| Zdroj: www.esa.int IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Žeň objevů 1999 -- díl pátý
Ilustrační foto...
První dvojitý Trojan
Ilustrační foto...
Geovycházky 3
Ilustrační foto...
Souhvězdí: Holubice (Columba), zkr. Col
Ilustrační foto...
NOVA OPHIUCHI 2003
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691