Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Týden s Vesmírem 8

Blíží se jaro a s ním i období více jasných nocí. Dokonce bych řekl, že počasí dostává opravdu trochu rozum, nejen co se teplot týče. Máme před sebou mnoho pozorovatelských událostí a na některé z nich vás chci nyní upozornit. No a co víkend? Ten můžeme zakončit třeba maratónem. Přeji příjemný běh...

První jarní nov

Událost na kterou se moc těšíme. Po dlouhých zimních nocech se nám pozorování sice začnou nepříjemně krátit, ale teploty budou příjemně stoupat. Přijde jaro, pak léto... Ale zpět na zem, resp. na sníh. Tady v Jablonci stejně zezimy přejdem rovnou do léta někdy v květnu. A tak si alespoň mohu uvědomit, že 20. března v 7:48 přejde Slunce jarní bodekliptiky a že Měsíc je tentýž den ve 23:41 v novu, což má jistě svá pozorovatelská pozitiva. Hezké jaro nížinní tvorové!

Sluneční skvrny

Tentokrát již bez Merkuru v korónografu (proč taky, když si jej můžete prohlédnout za chvíli na vlastní oči).Slunce je středně aktivní, alespoň co se výskytu větších svrn týče. Ta největší v AR 570 se poněkud rozpadla na menší, ale stále je dobře vidět někde na západním okraji Slunce. Podle studií SOHO se něco děje i na odvrácené straně sluneční a není divu, vzpomeneme-li na AR 567 s jejími docela silnými erupcemi. Takže sledujme sluneční disk i v následujících dnech, nemuseli bychom litovat.

Ilustrační foto...

Pozorování planet

Média nás masírují možností vidět najednou všechny planety viditelné pouhým okem. Asi se k nim tedy přidám a podívám se,co z toho by nás mohlo zaujmout v následujícícím týdnu.
Merkur - najdeme jej velmi nízko nad obzorem. Nicméně mohlo by to stát za to, protože tou dobou bude velmi jasný (asi -1 mag) a s takovým pozorováním mám velmi dobrou zkušenost, zvláště nachomýtne-li se poblíž srpek Měsíce, jako tomu bude v pondělí 22. 3. Máte-li nerušený výhled k západnímu obzoru, mohu Merkur doporučit. Na pomoc si vemte chvíli po západu Slunce nejprve triedr a pak jej jistě uvidíte i okem. Je to vždy zážitek, navíc na přelomu týdnů by měl jít dobře zaznamenat i fotograficky.
Venuše - letošní velmi příznivá jarní elongace nenechala chladnou ani moji mamku, která ji ze zájmem sledovalauž před 14-ti dny a divila se, jak od ní Měsíc rychle utíká. Kde ona tehdy brala tak málo zatažené nebe je pro mne záhadou.Asi jsem se z té České Lípy do Jablonce neměl stěhovat. Nyní už máme Venuši velmi vysoko i za naprosté tmy, takže i přes poněkud menší jas -3,5 mag září jak o život. Kdybychom si kolem sebe nesvítili, mohli bychom prý sledovat stíny, kterév jejím světle vrhají postavy či budovy. Kdyby...
Mars - v poslední době si uvědomuji, jak začíná být nezajímavý pro pozorování dalekohledem, neboť jeho úhlovýprůměr je už malý. O rudé planetě se naštěstí mluví mnohem víc, než kdykoli předtím v souvislosti s objevy marsovskýchroverů. Dokonce se objevily spekulace, že se možná podařilo nalézt na snímcích i Beagle 2, jenže tady si budeme muset na senzaci ještě počkat. Předpokládá se, že se rozbil v důsledku rychlejšího dopadu, než se očekávalo (řidší atmosféra nestihla sondu zbrzdit jak bylo plánováno, což bylo pozorováno i u přistání amerických sond, kde se naštěstí nestalo nic špatného mimo jiné i díky lepší konstrukci airbagů a možnosti naplánovat přistání Opportunity na základě dat z přistání Spirit). Z pozorovatelského hlediska bude zajímavá návštěva Marsu v oblasti hvězdokupy Plejády, událost vhodná pro triedr.
Jupiter - bezvadné by tentokrát bylo, kdyby vyšlo počasí v pondělí večer a hlavně v pátek 19. 3. večer. Pondělní večer nabízí pozorování dvou měsíčků a stínů najednou. Představení mají mít na svědomí Ió a Európa. Co se děje v pátek večer? Máme tu blízké setkání měsíčků Ió a Európa po 19. hodině (vzdálenost 1,5" znamená jejich splynutí v jeden). Představení bude pokračovat vzápětí. Sotva totiž Kallistó vyleze spoza Jupiteru po 20. hodině, dojde k jeho zatmění trvajícímu až do půlnoci. Budete-li mezitím sledovat Ió a Europa vzdalující se od sebe, můžete si ověřit, jaké rozlišení vám zhruba dalekohled nabízí. Vše bude navíc ovlivněno nižší polohou planety nad obzorem.

Ilustrační foto...

Saturn - o planetě s prstenci již bylo řečeno mnohé. Měli bychom využít příznivé polohy vysoko na obloze a prohlédnout si jej, zvláště když nám letos předvádí prstence v maximálním rozpětí.

ISS

A je tu zase slibovaná mezinárodní vesmírná stanice a její přelety. Tentokráte ty večerní, které se přeci jen lépe pozorují, třeba při sledování planet nebo cestou z práce. Tabulka obsahuje jen ty s jasem do 1 mag a nižší a odpovídá pozici Kolína, tedy na západě a na východě ČR je nutno nějaké ty sekundy ubrat či přidat.

Ilustrační foto...

Messierovský maratón

Každý rok v březnu se řada pozorovatelů pokouší o pozorování všech objektů Messierova katalogu. Je jich celkem 110 a byl definitivně uzavřen někdy v 80. letech 20. století. Charles Messier (1730-1817) jej začal vytvářet od roku 1758, prý aby si mlhavé objekty na obloze, které neměnily polohu, nepletl s kometami. Seznam objektů zapsaný Messierem bylněkolikrát doplňován, až vznikl současný katalog. Právě období kolem 20. března letošního roku, kdy bude Měsíc v novu, nabízí jedinečnou příležitost vidět těchto objektů co nejvíce. V ideálním případě lze totiž právě v březnu vidět všechny.

Zvířetníkové světlo

Ještě jeden týden máme ideální šanci na jeho spatření. Potřebujeme jen velmi dobré počasí a tmavé nebe směrem k západu.
Co že to vlastně můžeme pozorovat? Velmi drobné prachové částice, od nichž se odráží sluneční světlo. Tento prach pochází pravděpodobně z komet a částice mají v průměru velikost od 0,1 do 100 mikrometrů. Protože z našichzeměpisných šířek je ekliptika, kolem níž se částice zdržují, skloněna vůči obzoru nejlépe v březnu a dubnu, je největší šance na spatření tohoto jevu v těchto měsících (a ráno před svítáním pak v září a říjnu). Vzhledem k tomu, že již nebudesvítit Měsíc, můžeme zkusit tento jev pozorovat už v následujících 14-ti dnech. U obzoru mívá až 40 stupňů, ale většinoumnohem méně, což je dáno atmosférickou extinkcí (pohlcení světla vrstvou vzduchu). Stoupá poté do výšky 40 stupňů (výjmečně i 60 až 80 stupňů v místech s průzračným vzduchem a v nižších zeměpisných šířkách).

Martin Gembec

 IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Přípravy lodi Orion úspěšně pokračují
Ilustrační foto...
Patnáctý Marťan
Ilustrační foto...
Další stopa člověka na Měsíci za miliardy do
Ilustrační foto...
Měsíc v pondělí zakryje Venuši
Ilustrační foto...
Tak trochu jiné Brno
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691