Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Rande Venuše s Jupiterem

Ve středu sedmnáctého května se setká Jupiter s Venuší. Při pohledu ze Země se kolem půl jedné našeho času přiblíží na pouhou jednu úhlovou minutu.

Ilustrační foto...Při losování nejlepšího místa k výhledu na zajímavý nebeský úkaz tentokrát vyhráli Evropané. Ve středu 17. května se k sobě těsně přiblíží dvě jasné planety. Velkým handicapem je, že je najdete jenom sedm stupňů od Slunce, avšak pokud disponujete větším dalekohledem (a dáte si velký pozor před nepříjemně silným světlem blízké hvězdy), máte šanci uspět. Venuši na denní obloze pohodlně zahlédnete už v dalekohledu o průměru objektivu kolem deseti centimetrů. Je v "úplňku" a má úhlový průměr asi deset vteřin. Ve 12 hodin a 30 minut letního středoevropského času přitom projde severozápadně od Jupiteru. Středy obou kotoučků rozdělí pouhých 42 úhlových vteřin, přičemž největší planeta sluneční soustavy (zhruba třikrát větší než Venuše) bude mít menší jas a tedy i horší viditelnost.

Nuže, jak tohle seskupení nalézt? Pokud disponujete dalekohledem na ekvatoreální montáži s dělenými kruhy, pak ho nejdříve pomocí stínu (či jiného bezpečného zařízení) nastavte na Slunce. Nemá snad smysl připomínat, že pohled na nezeslabené Slunce může být velmi nebezpečný! Poté dalekohled posuňte v deklinaci o dva a půl stupně jižně (dolů) a v rektascenzi o 26,8 minuty západně (vpravo). V hledáčku se vám snad objeví bodová Venuše.

Pokud máte dalekohled na azimutální montáži, musíte postupovat jinak. V noci ze 16./17. května si v jeho zorném poli zaměřte Arktura z Pastýře a poté se posuňte o 2,2 stupně jižně. Zaznamenejte si čas. O 12 hodin a 54 minut později by se v dalekohledu (samozřejmě pokud s ním nepohnete!) měla objevit Venuše. Od té chvíle ji samozřejmě udržujte v zorném poli.

Jinou možností je využít okamžiku kolem 11:30, kdy bude dvojice planet ležet přesně na západ od Slunce. Namiřte tedy na něj dalekohled a potom s ním v azimutu otočte o sedm stupňů směrem doprava.

Ať už si vyberete jakoukoli z možností, pamatujte na to, že zahlédnout nepatrnou Venuši na světlém pozadí oblohy není nic jednoduchého. Jupiter jako takový se pak promění v málo kontrastní, lehce přehlédnutelnou skvrnku. Pokud však uspějete, nezapomeňte nám o tom napsat! Vždyť půjde o nejtěsnější planetární setkání až do roku 2013, kdy se potká Mars s Uranem. Navíc podobně blízký průchod dvou jasných těles naposledy proběhnul roku 1892!

Jiří Dušek

| Zdroj: T. Havlík, Planetárium, Astronomy, Sky and Telescope IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Příběh nesmrtelných poutníků -- díl posledn
Ilustrační foto...
Instantní pozorovatelna 84
Ilustrační foto...
Hypernova on-line
Ilustrační foto...
STS-115: Atlantis – online přenos startu raketo
Ilustrační foto...
Degenerovaná Lucka
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691