Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Finální přípravy sondy MESSENGER

První umělá družice planety Merkur se chystá ke startu. Uskutečnit by se měl letos 11. května na raketě Delta 2 s devíti pomocnými raketami na tuhé pohonné látky. Dosud tuto planetu navštívila pouze sonda Mariner 10 v letech 1974 a 1975. V současné době se provádějí přípravy včetně kontroly řídících systémů, komunikace se sondou, apod. Zanedlouho bude sonda pokryta i pláštěm pro tepelnou izolaci a v dubnu zapojeny sluneční baterie.

Po dokončení těchto příprav MESSENGER odstartuje ze základny mysu Canaveral na horním stupni rakety Delta 2, poháněném motorem Star 48 na tuhé pohonné látky. Ten dopraví sondu na oběžnou dráhu kolem Země.

Detailní studium Merkuru z oběžné dráhy začne roku 2009. Předtím ale sonda využije gravitačního impulsu kolem Venuše, a to hned třikrát - nízkými přelety v listopadu 2004, srpnu 2005 a říjnu 2006. Následovat ještě budou 2 nízké přelety nad Merkurem ve vzdálenosti jen 200 km. Data, získaná během těchto průletů, pomohou vědcům lépe naplánovat orbitální misi. Cílem bude především pořízení globálního obrazu planety, poněvadž Mariner 10 snímala pouze polovinu povrchu planety. Dále hledání vodního ledu v polárních kráterech Merkuru. Počítá se s tím, že díky MESSENGERu získáme 3D obraz severní polokoule.

Ilustrační foto...

Oběžná dráha MESSENGERu bude ve výšce 200 km nad povrchem, se sklonem 80 stupňů a s oběžnou dobou 12 hodin. Získané informace budou Zemi předány za jeden (pozemský) rok. Rozlišení získaných fotografií by mělo činit přibližně 250 metrů/pixel.

Tělo sondy o rozměrech 1,27 m x 0,71 m x 1,05 m tvoří půlválcový tepelný štít na ochranu proti slunečnímu záření, výsuvné solární kolektory a magnetometr, umístěný na vyčnívajícím trámu délky 3,6 metru. Celková hmotnost MESSENGERu činí 988 kg, z toho 608 kg připadá na pohonné hmoty a helium. Přístrojovým vybavením je kamera, laserový výškoměr, magnetometr a spektrometry.

Konec mise je naplánován na 1. července 2010, pádem MESSENGERu do gravitačního pole planety Merkur...

Lukáš Turek

| Zdroj: NASA IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Astronomická komunita a nestátní neziskový sek
Ilustrační foto...
Lov na tenký srpek Měsíce
Ilustrační foto...
Mars stále pod závojem prachu
Ilustrační foto...
Sto let s relativitou
Ilustrační foto...
O svícení 2
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691