Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Zajímavosti z Marsu - Spirit a Opportunity

V posledních týdnech se o práci robotů na Marsu moc nemluví, snad krom potvrzení bývalé přítomnosti vody v kráteru, v němž přistála Opportunity. V tomto článku se zaměřím jen na některé zajímavé záběry, které k nám z Marsu přišly.

Kráter Bonneville

Spirit je na Marsu služebně déle a tak jí dávám přednost. K 11. březnu 2003 uběhlo už 66 solů (i dnů) od jejího přistánív kráteru Gusev. Od poruchy mezi soly 18 a 27 již pracuje na výbornou. Stihla ujet 335 metrů a přímá vzdálenost od ColumbiaMemorial Station je asi 280 metrů. Nejpodstatnější událostí je dosažení okraje velkého kráteru nazvaného Bonneville. Kamerynyní pořizují snímky vnitřku tohoto kráteru o průměru asi 220 metrů.

Ilustrační foto...

Cestou ke kráteru prováděl robot řadu výzkumů okolního povrchu a kamenů pomocí spektrometrů i mikroskopické kamery. Z nedávné doby můžeme zmínit např. výzkum podpovrchových vrstev v prohlubni Laguna Hollow, snímky zajímavých dun tvořenýchdrobnými i většími částicemi marsovské půdy a kámen Humphrey, který prý vypadá na to, že byl ovlivněn vodním prostředím.

Ilustrační foto...

Země za úsvitu

Zcela uchvacující musí být pro pozorovatele na Marsu západy Slunce. Obloha, normálně zbarvená do oranžova se mění ve fialově modrou a sluneční disk téměř mizí ještě dřív než zapadne, což je dáno velkým množstvím prachu rozptýleného v atmosféře. Jak potom nazvat snímek, který poslala Spirit 8. března? "Vy jste zde"!

Ilustrační foto...

Orion

Jeden ze zajímavých záběrů byl uvolněn také teprve v posledním dnu. Najdeme na něm severní část souhvězdí Orionu, jakjej viděla Panoramatická kamera. Není to na první pohled žádný zázrak, ale Orionův pás, Betelgeuse a Bellatrix jsou dobře patrné.

Ilustrační foto...

Viking nebo meteor?

Poměrně nečekaný záběr přinesla Spirit ještě při snímání Země. Co byste řekli, že je na snímku? Podle všeho se to přesně neví. Vyloučit lze prý všechny sovětské i americké sondy až na dvě - Viking Oribiter by při pohledu ze Spirit mohl vykonat právě onu dráhu během této 15-ti sekundové expozice. Případně by mohlo prý jít o meteor. Mám-li být upřímný,sám jsem zvědav, co se z toho vyklube, protože např. meteor já nevyfotím ani na Zemi a Spirit by měla takové štěstí..?

Ilustrační foto...

Spekulace?

Předpokládám, že jste si dobře prohlédli snímek kráteru a také vás zaujal lesklý předmět na protějším okraji. Nemyslím si, že bych se pouštěl do přehnaných spekulací, když napíšu, že se jedná o tepelný štít, který tam dopadl při přistání sondy 5. ledna 2004. Co mě ovšem potěšilo, jsou snímky ze solu 67, na kterých jsou zajímavé světlé skvrny. Zde bych řekl, že jde o snímek padáku a zadní části krytu sondy.

Ilustrační foto...

Zatmění Slunce

Opportunity pracuje k 11. březnu již 46 solů. Díky tomu, že přistála na velmi zajímavém místě uvnitř malého kráteru,zdržela se zde po celou dosavadní misi. Kráter má v průměru asi 22 metrů a na první pohled zaujal nejen tmavou výplní,ale především vrstvou vystupujících světlých kamenů o nichž se tolik psalo před pár dny v souvislosti s výskytem vody vtéto oblasti v minulosti. Důvodem přistání v Meridiani Planum byl objev hematitu, nerostu, který může vzniknout např. působením vody. Jak je to s rozmístěním hematitu v okolí místa přistání ukazuje následující záběr. Červená ukazuje oblasti s největším zastoupením (kolem 20%), modrá s nejmenším. Zdá se, že hematit je jen na povrchu a ve velkékoncentraci také na pláních. Tým vědců plánuje zkoumat kráter ještě asi 10 solů a poté se vydat na pláně.

Ilustrační foto...

Z posledních dnů upozorním na snímky zatmění Slunce z Marsu. Opportunity je tak výhodně postavená, že mohla pořídit snímky již tří přechodů marsových měsíčků přes sluneční disk. V Záludných otázkách z astronomie najdeme články o tom, jakby asi viděli Phobos a Deimos Marťané, nebo o viditelnosti Země s Měsícem z Marsu okem. Myslím, že poslední snímky muselypana Mikuláška potěšit. Povšiměte si nepravidelného tvaru měsíce Phobos. Deimos je na snímku droboučký nejen proto, že je menší, ale také proto, že obíhá dál od povrchu Marsu než Phobos. Měsíce Phobos a Deimos (Hrůza a Strach) objevil Asaph Hall roku 1877.

Ilustrační foto...

Poslední snímek je dokonalou ukázkou spolupráce dvou amerických sond. Mars Global Surveyor (na oběžné dráze Marsu od roku 1997) sledoval vrstvu atmosféry seshora pomocí TES (Thermal Emission Spectrometr), Opportunity se svým Mini-TES z povrchu stejným směrem. Vznikl z toho např. tento velmi zajímavý teplotní profil.

Ilustrační foto...

Martin Gembec

 IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Život na Marsu?
Ilustrační foto...
Shoemaker/NEAR na konci cesty
Ilustrační foto...
Šťastné setkání po 14 letech
Ilustrační foto...
Sága kosmického dalekohledu II
Ilustrační foto...
Rychlejší přežije
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691